نزاع شهرداری کرمان و ارتش بر سر یک گورستان

شهرداری کرمان می‌گوید دیگر اجازه نمی‌دهد کسی در گورستان قدیم دفن شود

منبع تصویر، Irna

توضیح تصویر،

شهرداری کرمان می‌گوید دیگر اجازه نمی‌دهد کسی در گورستان قدیم دفن شود

قبرستان اصلی شهر کرمان پر شده و "جا ندارد"؛ اما اختلاف ارتش و شهرداری این شهر باعث شده که کسی اجازه ورود به قبرستان تازه ساخته شده را نداشته باشد.

به گزارش رسانه‌های محلی در استان کرمان، شهرداری شهر کرمان در مرکز استان قصد داشت چند هفته پیش قبرستان جدید شهر را افتتاح کند اما ارتش که خود را مالک زمین قبرستان تازه می‌داند، اجازه این کار را نداد.

تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهد راه منتهی به قبرستان تازه بسته شده است. حتی رسانه‌های محلی به نقل از شهرداری کرمان خبر داده‌اند که نه تنها کسی اجازه ورود به قبرستان تازه را ندارد، وسایل و ماشین‌آلات پیمانکارهای شهرداری در گورستان جدید هم اجازه خروج ندارند.

خبرنگار خبرگزاری مهر که به آرامستان بهشت کریمان رفته می‌گوید در راه سربازی را دیده که جاده را با سنگ بسته است.

قبرستان جدید در مجاورت زمین‌های یکی از پایگاه‌های نظامی ارتش قرار دارد و ارتش خود را مالک این زمین‌ها می‌داند.

منبع تصویر، mehrnews

توضیح تصویر،

جاده رو به آرامستان جدید را بسته‌اند

ظاهرا بر اساس آنچه هفته‌نامه استقامت کرمان منتشر کرده، قرار بوده در ازای این زمین که حالا به گورستان تبدیل شده، ارتش از وزارت راه و مسکن زمین دیگری دریافت کند اما بر سر جزئیات به توافق نرسیده‌اند.

نشریه فردای کرمان هم به نقل از امیر مداح، معاون خدمات شهری شهرداری کرمان نوشته که ارتش گفته زمین با سند تحویل داده و اکنون "زمین با سند بدون شرط" می‌خواهد، چون گفته شده که اداره مسکن و شهرسازی زمینی به ارتش داده که اگر شش ماه در آن ساخت و ساز نکند، آن را پس بگیرد و ارتش این شرط را قبول نکرده است.

در قبرستان جدید شهرداری ۲۸۸۰ قبر دو طبقه "پیش ساخته" برای ۵۷۶۰ مرده در نظر گرفته است. شهرداری کرمان می‌گوید نیمکت، آبخوری و سرویس بهداشتی قبرستان جدید را هم آماده افتتاح کرده بوده که روز شنبه هفته گذشته ارتش مانع افتتاح شده است.

منبع تصویر، Mehrnews

توضیح تصویر،

شهرداری می‌گوید قبرستان جدید آماده افتتاح است

شهرداری کرمان می‌گوید: "هنوز هم به هیچ‌کس اجازه‌ی ورود نمی‌دهند حتی شبانه چادر برپا کرده و مراقبت می‌کنند تا رفت‌وآمد در آرامستان صورت نگیرد. ماشین‌آلات پیمانکار ما داخل آرامستان است و ۲۸ روز است اجازه‌ی خروج آن را نمی‌دهند، برای آبیاری فضای سبز باید التماس کنیم که بگذارند وارد بشویم."

شهرداری کرمان می‌گوید قبرستان فعلی شهر جا ندارد و در صورت ادامه دفن مردگان در این قبرستان ممکن است آرامستان از سمتی که به سوی پارک پردیسان قرار دارد گسترش پیدا کند که کارشناسان محیط زیست درباره آن هشدار داده‌اند.