آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نصب آبشار جدید برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی در نطنز خبر داد

ایران پس از انفجار در نطنز اعلام کرد که به تلافی آن غنی سازی ۶۰ درصدی را آغاز می‌کند که اقدامی بر خلاف تعهدات اتمی این کشور بر مبنای توافق هسته ای برجام با قدرت های جهانی است.

منبع تصویر، Irna

توضیح تصویر،

ایران پس از انفجار در نطنز اعلام کرد که به تلافی آن غنی سازی ۶۰ درصدی را آغاز می‌کند که اقدامی بر خلاف تعهدات اتمی این کشور بر مبنای توافق هسته ای برجام با قدرت های جهانی است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران یک آبشار جدید از سانتریفیوژها با هدف سرعت دادن به غنی سازی ۶۰ درصدی در تاسیسات اتمی نطنز نصب کرده است.

بر اساس گزارش ها آژانس اقدام جدید ایران را به اطلاع کشورهای عضو رسانده است. پیشتر رافائل گروسی مدیرکل آژانس غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد را منحصر به کشورهایی دانسته بود که بمب اتمی تولید می کنند.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این گزارش گفته است در صورتیکه آمریکا "به صورت کامل و مؤثر و قابل راستی آزمایی تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی‌اش بر ضد مردم ایران را مرتفع کند، کلیه اقدامات کاهشی و جبرانی ایران ذیل برجام برگشت‌پذیر خواهند بود".

غنی سازی ۶۰ درصدی در ایران پس از آن آغاز شد که فروردین ماه امسال در تاسیاست اتمی نطنز انفجاری رخ داد که باعث آسیب به سانتریفیوژهای ایران شد. مقام های ایرانی ابتدا خسارات وارد شده را گسترده خواندند اما سپس ابعاد آن را کوچک توصیف کردند.

در جریان این واقعه کارخانه موقت مونتاژ سانتریفیوژهای ایران که در انفجار تابستان سال گذشته تخریب شده بود و پس از بازسازی مجددا افتتاح شده بود، دوباره آسیب دید.

مقام های اسرائیلی که درباره عملیات برون مرزی این کشور به طور صریح اظهار نظر نمی کنند، توضیحاتی درباره این رویداد دادند و گفتند که انفجار حاصل کارگذاشتن مواد منفجره در سنگ های مرمری بوده که کف سالن نصب سانتریفیوژها کار گذاشته شده بود.

ایران پس از انفجار در نطنز اعلام کرد که به تلافی آن غنی سازی ۶۰ درصدی را آغاز می‌کند که اقدامی بر خلاف تعهدات اتمی این کشور بر مبنای توافق هسته ای برجام با قدرت های جهانی است.

ایران می گوید که می خواهد از این اورانیوم غنی شده در رادیو داروها استفاده کند و در سال های آینده برای موتور زیردریایی های خود هم به آن احتیاج دارد؛ اما این میزان اورانیوم غنی شده در تضاد با تعهدات هسته ای ایران است و در صورتی که این کشور در توافق با آمریکا برای احیای توافق اتمی برجام به نتیجه برسد باید آن را متوقف کند.

منبع تصویر، President.ir

توضیح تصویر،

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید ایران گفته درصدد ازسرگیری مذاکرات احیای برجام است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اردیبهشت امسال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد که بازرسان این نهاد در نمونه‌گیری از محصول تولیدی تاسیسات هسته‌ای ایران در نطنز دریافته اند که نوسان غنی سازی اورانیوم در این کشور به ۶۳ درصد هم رسیده است.

ایران به غیر از غنی سازی ۶۰ درصدی در حال تولید اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ هم هست. برای احیای توافق هسته ای برجام ایران باید غنی سازی بیش از ۵ درصد را متوقف کند، ذخایر اورانیوم غنی شده را که بیش از دوازده برابر حد مجاز رسیده کاهش دهد و سطح بازرسی های آژانس را دوباره با اجرای پروتکل الحاقی به وضعیت قبل برساند.

از زمان پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ایران با هدف فشار بر دولت جدید این کشور برای رفع تحریم هایی که در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ اعمال شده بود، برنامه اتمی خود را شتاب داد و محدودیت های توافق هسته ای برجام را تقریبا به طور کامل کنار گذاشت.

یک روز پیش از این به دنبال انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ادامه تولید اورانیوم فلزی در ایران، وزارت خارجه آمریکا خواهان توقف تولید این ماده از سوی ایران شده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود که تولید این ماده "ارتباط مستقیمی با توسعه سلاح های اتمی دارد" و "ایران هیچ نیاز موثری برای تولید اورانیوم فلزی ندارد".

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود گفته است که ایران "از ۲۵۷ گرم اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصد به شکل تترافلوراید، برای تولید ۲۰۰ گرم اورانیوم فلزی استفاده کرده است".

این کار مرحله سوم از یک برنامه چهار مرحله‌ای برای تولید اورانیوم فلزی است که کاربردی دوگانه در تولید سلاح و برنامه های غیرنظامی اتمی دارد. ایران می گوید هدف آن از تولید اورانیوم فلزی استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران است.

پیش از این سه کشور اروپاییِ عضو برجام تولید اورانیوم فلزی در ایران را نقض این توافق خوانده و خواستار توقف فوری آن شده بودند.

بریتانیا، آلمان و فرانسه گفته‌اند تولید اورانیوم فلزی هیچ توجیه غیرنظامی ندارد. آنها ایران را به تضعیف تلاش‌های دیپلماتیک برای نجات توافق هسته‌ای متهم کرده بودند.

ایران انتظار دارد ایالات متحده هرچه سریعتر تحریم های زماان ریاست جمهوری دونالد ترامپ را رفع کند تا بتواند آزادانه نفت خود را صادر و پول حاصل از آن را به داخل ایران بازگرداند.

مذاکرات احیای برجام با آمریکا در اواخر دولت حسن روحانی متوقف شد و ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید ایران گفته درصدد ازسرگیری آن است.