وزارت کشور ایران ایجاد اردوگاه‌هایی برای پذیرش مهاجران جدید افغان را تکذیب کرد

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

در پی شروع موج جدیدی از خروج شهروندان افغانستان از کشورشان، وزارت کشور ایران ایجاد اردوگاه‌هایی برای پذیرش مهاجران جدید افغان را تکذیب کرده است.

مهدی محمودی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران در گفتگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران-ایسنا- ایجاد اردوگاه‌های جدید برای مهاجران افغان را "شایعه" خواند و گفته: "این موضوع اساسا تکذیب می شود و نباید مردم افغانستان به این شایعات توجه کنند."

او همچنین گفته: "توجه به این شایعات ممکن است منجر به آوارگی مردم افغان شود، البته ما احساس کنیم چنین فضایی برای آمدن به سمت ایران جهت اقامت در اردوگاه آوارگان، در افغانستان وجود ندارد ."

وزارت کشور ایران گفته تعدادی از مهاجرین افغان که طی روزهای گذشته وارد ایران شده بودند، "با توجه به شرایط حاکم در افغانستان به کشور خود بازگشته‌اند."

با قدرت گرفتن مجدد طالبان و آغاز موج جدیدی از عزیمت شهروندان افغان به کشورهای دیگر، وزارت کشور ایران در مرزهای شرقی خود تدابیری را برای جلوگیری از ورود مهاجران به اجرا گذاشته است.

در ابلاغیه‌ای به استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی دستور داده شده تا در صورت حضور اتباع افغانستان در مرزها آن‌ها را به کشور خود برگردانند.

حسین قاسمی، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور ایران گفته: "نیروهای مستقر در مرز برابر ابلاغیه‌های صادره مانع ورود احتمالی مردم افغانستان خواهند شد."

او البته علت اجرای این تدابیر را "جلوگیری از شیوع کرونا" اعلام کرده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان تخمین زده از ابتدای سال جاری میلادی (۲۰۲۱) حدود ۴۰۰ هزار شهروند افغان بی‌خانمان شده باشند که الزاما به معنی خروج از افغانستان نیست.

این سازمان تعداد آوارگان افغان در سراسر جهان را ۲/۶ میلیون نفر تخمین زده که گفته شده یک میلیون نفر از این تعداد در ایران و یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در پاکستان باشند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سازمان ملل تخمین زده از ابتدای سال جاری میلادی (۲۰۲۱) حدود ۴۰۰ هزار شهروند افغان بی‌خانمان شده باشند

طی روزها و هفته‌های اخیر بسیاری از شهروندان افغان از کشور خود گریخته‌اند و در پی رساندن خود به کشورهای دیگر از جمله ترکیه برای رسیدن به اروپا بوده‌اند.

تصاویری که در روزهای اخیر از آویزان شدن شهروندان افغان به هواپیمای آمریکایی در هنگام ترک فرودگاه کابل در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده و همچنین پرت شدن تعدادی از آنها، افکار عمومی در جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

دولت بریتانیا وعده داده تا ۲۰ هزار شهروند افغانستان را به عنوان پناهنده بپذیرد.

وزارت کشور بریتانیا گفته که این گروه به تدریج در سال های آینده فرآیند اقامت در بریتانیا را طی خواهند کرد.

در سال نخست پنج هزار پناهجو برای سکونت در بریتانیا واجد شرایط خواهند بود که علاوه بر پنج هزار مترجم و سایر کارکنانی است که برای دولت بریتانیا در افغانستان کار کرده اند.

زنان، دختران و سایر کسانی که در شرایط اضطراری هستند در این برنامه اولویت خواهند داشت.