محاکمه حمید نوری؛ 'یک زندانی هویت واقعی او را هنگام شکنجه فهمید'

حمید نوری

منبع تصویر، از آرشیو ایرج مصداقی

توضیح تصویر،

حمید نوری با نام مستعار عباسی شناخته شده بود

هشتمین جلسه محاکمه حمید نوری به اتهام قتل و جنایت جنگی روز پنجشنبه ۲۶ اوت/۴ شهریور، در استکهلم آغاز شده و ایرج مصداقی در جایگاه شاهد شرح داد که زندانیان چگونه متوجه هویت او شده بودند.

آقای نوری متهم است که به عنوان دادیار زندان گوهردشت با اسم مستعار حمید عباسی هنگام اعدام مخفیانه هزاران زندانی سیاسی در کشتار ۶۷ نقش داشته است.

او این اتهام‌ها را رد کرده است.

ایرج مصداقی، زندانی سیاسی سابق، در دادگاه شهادت داد که یک زندانی دیگر هنگام کتک خوردن از حمید نوری متوجه هویت واقعی او شد.

به گفته زندانیان سیاسی پیشین و شاهدان، دادگاه حمید نوری در زندان با نام مستعار عباسی شناخته می‌شد.

آقای مصداقی اولین بار نام کامل حمید نوری را در کتاب خاطرات خود بازتاب داده بود.

آقای مصداقی به دادگاه گفت نزدیک به یک سال پس از اعدام‌ها، در خرداد ۱۳۶۸ و پس از مرگ آیت‌الله روح‌الله خمینی، تلویزیون شعری از آقای خمینی می‌خواند که زندانی دیگری به نام مهدی اسحاقی آن را مسخره کرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

به گفته آقای مصداقی زندانی دیگری آقای اسحاقی را به زندانبانان لو داد و آنها با او برخورد کردند.

آقای مصداقی به دادگاه گفت: "حمید نوری آمد پشت بند. مهدی را به شدت ضرب و شتم کرد. مهدی بعدا برایم تعریف کرد وقتی او را می‌زد کارت شناسایی‌اش افتاد. مهدی از زیر چشم‌بند می‌خواند و می‌بیند اسمش نوری است."

آقای مصداقی گفت حمید نوری آقای اسحاقی را به مدت پنج ماه به انفرادی فرستاد.

او گفت که پس از پایان انفرادی، آقای اسحاقی به آقای مصداقی گفت: "ایرج می‌دانی عباسی اسمش چیست؟ اسمش حمید نوری است. وقتی مرا می زد کارتش افتاد و اسمش را دیدم که حمید نوری است."

ایرج مصداقی با اشاره به متهم در دادگاه گفت: "حمید عباسی که اسم اصلی او حمید نوری است، همین شخصی که اینجا است."

در اسناد به دست آمده از گوشی موبایل حمید نوری او در بسیاری از مواقع با عنوان "نوری- عباسی" زیر پیام‌ها را امضا کرده است.

تا کنون وکلای حمید نوری اظهار کرده‌اند که او در آن زمان در زندان اوین فعالیت می‌کرده و تنها برای کارهای اداری به گوهردشت رفت و آمد داشته و با زندانیان مواجه نشده است.

علاوه بر این، وکیل حمید نوری اعلام کرد او در دوره اعدام‌ها یعنی فاصله مرداد و شهریور سال ۱۳۶۷ به خاطر تولد فرزندش به مرخصی رفته بود.

ایران تریبونال، نهاد زندانیان سیاسی دهه شصت، بازماندگان کشته‌شدگان و فعالان مدنی، جریان محاکمه را در شبکه‌های اجتماعی "دیدبان ایران" به طور زنده پخش می‌کند.

'کاوه نصاری را با وجود فراموشی کامل و بر دوش یک زندانی دیگر برای اعدام بردند'

ایرج مصداقی همچنین به پرسش‌های دادستان درباره روزهای اعدام جواب داد.

او گفت چند روز قبل از موج اعدام‌ها همه تماس‌ها با بیرون زندان قطع شده و زندانیان به تلویزیون و روزنامه دسترسی نداشتند.

آقای مصداقی از هم‌بندی‌های خود که اعدام شده‌اند نام برد و روند دادگاه‌های مخفیانه را شرح داد.

او ماجرای یک زندانی سیاسی به نام کاوه نصاری را تعریف کرد که به صرع مبتلا بود و به واسطه ضربه مغزی حافظه‌اش را از دست داده بود.

آقای مصداقی گفت این زندانی در حالی که تشنج کرده بود و نمی‌توانست درست راه برود بر دوش یک زندانی محکوم به اعدام دیگر برای اجرای حکم برده شد.

در تابستان ۱۳۶۷ هزاران زندانی سیاسی با دستور آیت‌الله روح‌الله خمینی به طور مخفیانه اعدام شدند. خانواده‌های برخی از این زندانیان ماه‌ها خبری از سرنوشت آنان نداشتند.

برخی از اعدام‌شدگان در گورهای جمعی بی نام و نشان در خاوران، در جنوب تهران دفن شده‌اند.

بسیاری از اعدام‌شدگان اعضای سازمان مجاهدین خلق بودند، هرچند بسیاری از چپگرایان نیز در این جریان اعدام شدند.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کنونی ایران، یکی از مقام‌های قضایی ارشد مسئول در اعدام‌ها بود. صدای جلسه آقای رئیسی و دیگران با آیت‌الله منتظری درباره این اعدام‌ها منتشر شده که آقای منتظری در آن می‌گوید: "شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند."