اتحادیه اروپا و روسیه از ایران خواستند به مذاکرات وین برگردد

بورل، امیرعبداللهیان و لاوروف

در اولین تماس‌های خارجی حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه جدید ایران، سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه و جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار بازگشت ایران به مذاکرات احیای برجام در وین شدند.

وزارت امور خارجه ایران می‌گوید آقای بورل در این تماس، اعزام نماینده از سوی اتحادیه اروپا به مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی را "نشان دهنده عزم اتحادیه" برای گسترش همکاری با ایران عنوان کرده و گفته است که اتحادیه اروپا "امیدوار" است تهران "هرچه زودتر" تاریخ مورد نظر برای نشست بعدی وین را تعیین کند.

آقای بورل با ابراز نگرانی از اقدامات اخیر هسته‌ای ایران و مسیر کلی برنامه هسته‌ای این کشور، بر اهمیت همکاری نزدیک با آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرده است.

امیرعبداللهیان در این تماس گفته است مذاکره‌ای که "نتایج ملموس و عملی داشته باشد" مورد قبول است و افزوده "قانون مصوب مجلس در خصوص مسائل هسته ای را برای دولت ایران لازم الاجرا" است و "در هر مذاکره‌ای باید اقدام واقعی طرف های مقابل برجامی به تعهداتشان محرز شود".

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم در تماس تلفنی گفت "روسیه علاقه‌مند است مذاکرات هسته‌ای در چارچوب وین دوباره از سر گرفته شود." وزارت خارجه روسیه می‌گوید ایران این دعوت را "با جدیت" دریافت کرده است.

مذاکرات احیای برجام از فروردین ۱۴۰۰ در شهر وین پایتخت اتریش آغاز شد و در حالی که شش دور خود را سپری کرده و طرف های آن درباره به نتیجه رسیدنش ابراز خوشبینی می کردند، با اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف شد.

حسن روحانی رئیس جمهور وقت ایران اعلام کرده بود که دولت او می توانست مذاکرات را به نتیجه برساند اما به گفته او افرادی مانع این کار و رفع تحریم ها شدند.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید ایران گفته است که برجام و توافق هسته ای اولویت او نیست اما دولتش برای احیای این توافق تلاش می کند. آقای رئیسی در روزهای اخیر با روسای جمهور چین، روسیه و فرانسه تلفنی درباره توافق هسته ای صحبت کرده است.

بر اساس دستور آیت الله خامنه ای مذاکرات وین برای احیای توافق برجام به صورت غیرمستقیم با آمریکا انجام می شد. کشورهای عضو برجام یعنی روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان هم در این مذاکرات حضور داشته اند.

آقای خامنه ای در پایان دولت حسن روحانی اعلام کرد که مذاکرات وین مطابق شروطی که او تعیین کرده بود پیش نمی رفت و در پیش‌نویس بیانیه پایانی درباره ضرورت مذاکره درباره سایر موارد همچون برنامه موشکی ایران بندی گنجانده شده بود.

آیت الله خامنه ای مذاکره درباره برنامه موشکی ایران را "خط قرمز" خوانده و گفته ابتدا آمریکا باید تحریم ها را بردارد سپس ایران این اقدام را "راستی آزمایی" کند و بعد برنامه اتمی خود را دوباره محدودیت های پیشین بازگرداند.

از مدتی که مذاکرات احیای برجام متوقف شده، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که ایران به توسعه برنامه غنی سازی اورانیوم خود شتاب بیشتری داده است.

به دنبال انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ادامه تولید اورانیوم فلزی در ایران، وزارت خارجه آمریکا خواهان توقف تولید این ماده از سوی ایران شده است.