صادق آملی لاریجانی از عضویت شورای نگهبان استعفا کرد

صادق لاریجانی در حال حاضر رئیس تشخیص مصلحت نظام است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

صادق لاریجانی در حال حاضر رئیس تشخیص مصلحت نظام است

صادق آملی لاریجانی که در انتخابات اخیر به یکی از اعضای ناراضی شورای نگهبان تبدیل شده بود، از عضویت در این شورا استعفا کرد.

آقای لاریجانی در جریان انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۱۴۰۰، به رد صلاحیت برادر کوچکترش علی لاریجانی توسط شورای نگهبان معترض بود و در نهایت حتی اعتبارنامه ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی را امضا نکرد.

در پی استعفای آقای لاریجانی از شورای نگهبان، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، یک روحانی دیگر به نام احمد حسینی خراسانی را به عضویت این شورا منصوب کرد.

شورای نگهبان یکی از نهادهای بسیار قدرتمند در ساختار جمهوری اسلامی در ایران است که ۱۲ عضو دارد. شش تن از ۱۲ عضو، روحانیونی هستند که توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌شوند و شش نفر دیگر، حقوقدانانی که توسط رئیس قوه قضائیه انتخاب می‌شوند.

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر،

شورای نگهبان نهادی بسیار قدرتمند با ۱۲ عضو است

صادق آملی لاریجانی از اعضای روحانی شورای نگهبان بود که حالا جایش را به آقای حسینی خراسانی داده است.

احمد حسینی خراسانی از اعضای مجلس خبرگان رهبری بود که حالا به این سمت مهم منصوب شده است.

شورای نگهبان نهادی است که در ایران نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را پیش از رای مردم انتخاب می‌کند.

همچنین تمامی قوانینی که در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شوند باید از سوی شورای نگهبان نیز تایید شوند.

مشکل صادق لاریجانی چه بود؟

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

این احتمال مطرح شده بود که نیروهای میانه‌رو و حتی اصلاح‌طلب جمهوری اسلامی از علی لاریجانی در برابر ابراهیم رئیسی حمایت کنند

صادق آملی لاریجانی خود یکی از روحانیون محافظه‌کار و با نفوذ ساختار جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. او همین حالا نیز به رغم کناره‌گیری از عضویت شورای نگهبان، سمت ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده دارد.

آقای لاریجانی همچنین در فاصله دو ماه بعد ازانتخابات سال ۸۸ و همزمان با اعتراض‌های گسترده به نتیجه انتخابات به سمت ریاست قوه قضائیه منصوب شد و دو دوره (نزدیک به یک دهه) در این سمت ماند.

اما در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰، اختلافی میان او و خانواده‌اش و گروهی از محافظه‌کاران نزدیک به آقای خامنه‌ای شکل گرفت. در این انتخابات برادر آقای لاریجانی در تلاش بود تا نامزد شود و با ابراهیم رئیسی رقابت کند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

لاریجانی‌ها چهره‌های بانفوذ جمهوری اسلامی محسوب می‌شدند. در این عکس که دو سال پیش گرفته شده، علی لاریجانی به عنوان رئیس مجلس وقت و صادق لاریجانی به عنوان رئیس تشخیص مصلحت نظام در کنار رهبر نشسته‌اند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

از ابراهیم رئیسی به عنوان نامزد مورد نظر اصولگرایان تندرو و نزدیک به سپاه نام برده می‌شد. اما به رغم اینکه خانواده لاریجانی نیز خود از اصولگرایان نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای محسوب می‌شوند، کماکان یکی از اعضای این خانواده در انتخابات نامزد شد.

نامزدی علی لاریجانی به این گمانه دامن زد که جریان‌های میانه‌روی حامی حسن روحانی یا حتی اصلاح‌طلبان از او در برابر ابراهیم رئیسی حمایت کنند.

همزمان در پی گمانه‌زنی‌ها درباره گزینه‌های جانشینی آیت‌الله خامنه‌ای، مساله رقابت احتمالی صادق آملی لاریجانی و ابراهیم رئیسی به عنوان کسانی که بختی برای رهبری دارند نیز مطرح شد.

اما برخلاف پیش‌بینی‌ها، علی لاریجانی از سوی شورای نگهبان برای نامزدی ریاست جمهوری، انتخاب نشد.

کمی بعد، صادق آملی لاریجانی که خود عضو شورای نگهبان بود، بیانیه‌‌ای صادر کرد و به روند انتخاب نامزدهای انتخابات از سوی شورای نگهبان معترض شد.

او در این بیانیه نوشت که "بعد از ۲۰ سال عضویت در شورای نگهبان" هیچ گاه تصمیمات شورا، "چه در تأیید صلاحیت‌ها و چه در عدم احراز صلاحیت‌ها تا این حد غیرقابل دفاع" نبوده است.

او در این بیانیه خبرساز، نهادهای امنیتی را متهم کرد که در روند انتخاب نامزدهای انتخابات مداخله کرده‌اند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

صادق لاریجانی همواره به عنوان چهره وفادار به علی خامنه ای شناخته می شد

بعد از برپایی مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی نیز رسانه‌ها خبر دادند که اعتبارنامه ریاست‌جمهوری آقای رئیسی توسط صادق لاریجانی به عنوان عضو شورای نگهبان امضا نشده است.

این خبر توسط هادی طحان نظیف، سخنگوی جدید شورای نگهبان تایید شد. اما او تاکید کرد که امضا نشدن اعتبارنامه ابراهیم رئیسی توسط یکی از اعضای شورای نگهبان، خدشه‌ای به مشروعیت حقوقی و قانونی ریاست جمهوری آقای رئیسی وارد نمی‌کند.

به گفته‌ آقای طحان نظیف، این اعتبارنامه به طور معمول توسط اعضایی امضا می‌شود که در مراسم تحلیف حضور دارند.

در تصاویر مراسم تحلیف آقای رئیسی، اثری از صادق آملی لاریجانی و برادرش علی لاریجانی دیده نمی‌شد.