ابراهیم رئیسی: با هدف رفع تحریم‌ها مذاکرات دنبال خواهد شد

این نخستین مصاحبه تلویزیونی ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور ایران بود

منبع تصویر، Irna

توضیح تصویر،

این نخستین مصاحبه تلویزیونی ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور ایران بود

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران گفت که بازگشت به مذاکرات هسته‌ای، در دستور کار دولت او قرار دارد، اما این مذاکرات نباید "تحت فشار" برگزار شود.

آقای رئیسی که در نخستین مصاحبه مفصل تلویزیونی خود به عنوان رئیس‌جمهور شرکت می‌کرد، تاکید کرد که او با هدف رفع تحریم‌های اقتصادی این مذاکرات را از سرخواهد گرفت.

آقای رئیسی گفت: "ما به دنبال مذاکره برای مذاکره نیستیم. به دنبال مذاکرات نتیجه‌محور هستیم. و نتیجه‌ای هم که به دنبالش هستیم این است که تحریم‌ها برداشته شوند."

از زمان پیروزی آقای رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری، مذاکراتی که در وین میان ایران و امضاکنندگان توافق برجام در حال پیگیری بود متوقف شده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مذاکرات وین در چارچوب کمیسیون مشترک برجام برگزار شد

در آخرین دور این مذاکرات طرفین اعلام کرده بودند که بر سر چارچوب‌های مهم توافق جدید به نتیجه رسیده‌اند و متنی نیز در این زمینه تهیه شده است.

عباس عراقچی که در آن زمان ریاست هیات مذاکره‌کننده ایرانی را برعهده داشت، با آن متن به تهران برگشت. اما متن امضا نشد و مذاکرات بی‌نتیجه ماند.

حسن روحانی که در آن روزها، هفته‌های پایانی ریاست‌جمهوری خود را طی می‌کرد، در یکی از جلسات هیات دولت گفت که اگر به عباس عراقچی اختیارات لازم داده شود، "تحریم‌ها همین امروز برداشته می‌شود."

او با این سخنان به این گمانه دامن زد که محافل قدرت در ایران به دنبال به نتیجه رسیدن مذاکرات و پایان تحریمها در دوران دولت او نیستند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در فاصله کوتاهی بعد از سخنان آقای روحانی، ایران اجرای پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را که در چارچوب برجام به شکل داوطلبانه اجرا می‌کرد متوقف کرد و عملا مسیر حل بحران هسته‌ای و پایان یافتن تحریم‌های آمریکا دشوارتر شد.

در این مدت که مذاکرات برجام متوقف شده، آمریکا و مقام‌های غربی چندین بار از ایران خواسته‌اند که به مذاکرات بازگردد.

با به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی، با توجه به اظهارات او در جریان مبارزات انتخاباتی درباره نقش نیروهای نظامی در سیاست خارجی، انتظار می رود که‌ او سیاست خارجی تهاجمی‌تر در مقایسه با حسن روحانی پی بگیرد.

در عین حال اینکه این سیاست خارجی تا چه اندازه بر استراتژی ایران در قبال برجام و برنامه هسته‌ای اثر خواهد گذاشت روشن نیست.

از زمان خروج آمریکا از برجام به دستور دونالد ترامپ، مجموعه‌ای از تحریم‌های سخت‌گیرانه واشنگتن به اقتصاد ایران ضربات سختی وارد کرده است.

اما جو بایدن، رئیس‌جمهور بعدی آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش وعده داد که اگر رئیس‌جمهور شود، به برجام بازخواهد گشت. این وعده در نهایت به شکل‌گیری دور جدیدی از مذاکرات هسته‌ای انجامید.

این مذاکرات در چارچوب کمیسیون مشترک برجام و به میزبانی اتحادیه اروپا در شهر وین که محل استقرار سازمان بین‌المللی انرژی اتمی است برگزار شد.

اما از آنجا که آمریکا از برجام خارج شده، ایران از پذیرش این کشور در مذاکرات خودداری کرد و به همین دلیل مذاکرات دو کشور اصلی که بر سر برجام اختلاف دارند، به شکل غیرمستقیم و با واسطه برگزار شد.

هنوز روشن نیست که آقای رئیسی به دنبال مذاکراتی در چارچوبی مشابه است یا نه.

رئیس‌جمهور جدید ایران همچنین اشاره‌ای به زمان احتمال از سرگیری مذاکرات نکرد.