ابزارهای آژانس در کرج در جریان 'حمله موساد' نابود شده‌اند

سانتریفوژهای ایران

منبع تصویر، Reuters

به گفته مدیر کل آژانس بین‌المللی اتمی در پی انفجار در تاسیسات هسته‌ای ایران در کرج که برخی رسانه‌های اسرائیلی آن را کار موساد دانسته بودند، بخشی از ابزارهای نظارتی و اطلاعات ذخیره شده آژانس نابود شده‌اند.

در تیرماه امسال رسانه‌های اسرائیلی از حمله پهپادی به یک کارگاه تولید سانتریفیوژ در کرج خبر دادند.

در آن زمان سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که «اقدام خرابکارانه» در این تاسیسات شکست خورده و به هیچ خسارتی به بار نیاورده است.

اما رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که این حمله خسارت قابل توجهی بر جای گذاشته است. روزنامه نیویورک تایمز نیز گزارش داد که در جریان این حمله، یک پهپاد که در داخل خاک ایران به پرواز درآمده، به این تاسیسات حمله کرده است.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس که روز دوشنبه و پیش از نشست شورای حکام در برابر خبرنگاران قرار گرفته بود، در پاسخ به سوالی درباره این حادثه گفت که آژانس فرصت پیدا کرد تا ابزارهای نظارتی خود را بعد از حمله بررسی کند.

به گفته او مقام‌های ایرانی تعهد کرده‌اند که اطلاعات لازم از فعالیت‌ها را در اختیار آژانس بگذارند. بر اساس توضیحات آقای گروسی به دلیل آسیب دیدن ابزارهای آژانس در حال حاضر اطلاعات مربوط به بخشی از اطلاعات وجود ندارد.

منبع تصویر، Google

روزنامه جروزلم پست گمانه‌زنی کرده که چه بسا مقام‌های ایرانی از "فرصت حمله اسرائیل استفاده کرده‌اند و بخشی از اطلاعات را نابود کرده‌اند."

این نخستین بار نیست که در جریان حملاتی به تاسیسات هسته‌ای ایران، نام اسرائیل به عنوان متهم اصلی مطرح می‌شود.

اما تاکنون گزارشی از نابود شدن ابزارهای نظارتی آژانس به دلیل حملاتی از این دست منتشر نشده بود.

آقای گروسی نیز در کنفرانس خبری روز دوشنبه اشاره‌ای به نام اسرائیل یا موساد نکرد.