وعده مسئولان ایرانی برای اجرایی شدن حذف ویزای عراق بعد از ایام اربعین

بغداد

منبع تصویر، Getty Images

در پی اعلام "حذف ویزای مسافرتی عراق" برای شهروندان ایرانی که دیروز یکشنبه ( ۲۱ شهریور) ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران از آن خبر داد، سازمان هواپیمایی ایران زمان اجرایی شدن آن را "بعد از ایام اربعین" اعلام کرده است.

محمد ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران گفته است: "بر اساس آخرین گزارش‌هایی که از وزارت امور خارجه داریم پس از مذاکرات روز گذشته درباره لغو روادید، قرار بر این است که لغو روادید برای بعد از سفرهای اربعین بین دو کشور برقرار شود و زائرینی که در ایام اربعین قصد سفر به عراق را دارند باید حتما روادید تهیه کنند."

خبر لغو ویزای عراق برای شهروندان ایرانی را دیروز ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در کنفرانس خبری مشترک با مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق اعلام کرد.

آقای کاظمی در سفری رسمی به تهران آمده بود و طی این مدت با مقام‌های ایرانی دیدار کرد.

ابراهیم رئیسی در کنفرانس مشترک خبری خود گفته بود: "خبر نخست‌وزیر عراق برای لغو روادید بین دو کشور خبر خوبی بود و اراده ایران و عراق برای توسعه کوریدور ریلی و ارتباط شلمچه با بصره با پیگیری ایشان و وزرای مربوط در ایران و عراق قرار است انجام شود."

اظهارات اخیر در حالیست که ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد گفته فقط آن دسته از مسافران ایرانی که از مسیرهای هوایی به عراق سفر می‌کنند "نیازی به دریافت روادید نخواهند داشت."

او گفته: "فعلا لغو روادید برای سفر به عراق محدود به سفرهای هوایی خواهد بود اما ممکن است بعد از مدتی که بحران کرونا مدیریت شد و همه گیری کاهش پیدا کرد، لغو رواید به سفرهای زمینی نیز تسری پیدا کند."

سفیر ایران در بغداد هم اجرایی شدن این طرح را به بعد از اربعین موکول کرده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

هزاران زائر ایران در ایام اربعین قرار است از مسیر هوایی به عراق سفر کنند و سفرهای زمینی ممنوع اعلام شده است

در خرداد ماه امسال هیأت وزیران ایران مجوز برقراری مقررات لغو ویزا بین ایران و عراق را صادر کرد ولی اجرایی نشد؛ بنابر اعلام وزارت خارجه ایران، هیأت وزیران این کشور مقررات لغو ویزای تا سقف ۴۵ روز را به شرط "عمل متقابل" به تصویب رسانده.

عراق نسبت به این اقدام ایران واکنشی نشان نداد.

در سال‌های اخیر شهروندان عراقی‌ها بالاترین تعداد گردشگران ورودی را به ایران داشته‌اند و در عین حال سالانه تعداد زیادی زائر ایرانی عمدتا در مناسبتهای مذهبی به کشور همسایه سفر می‌کنند.

بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال ۹۸ سه میلیون و ۱۶۵ هزار و ۸۳۹ نفر عراقی به ایران سفر کرده بودند.

اعلام خبر لغو ویزای عراق در حالیست که هزاران زائر ایران در ایام اربعین قرار است از مسیر هوایی به عراق سفر کنند و سفرهای زمینی ممنوع اعلام شده است.