بشار اسد در سفری اعلام‌نشده به مسکو رفت؛ انتقاد پوتین از مداخله نیروهای خارجی

به گزارش رسانه‌های روسی آقای پوتین علاوه بر خوشامدگویی به آقای اسد و تولد او را هم تبریک گفته است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

به گزارش رسانه‌های روسی آقای پوتین علاوه بر خوشامدگویی به آقای اسد و تولد او را هم تبریک گفته است

بشار اسد رئیس جمهور سوریه در سفری از پیش اعلام نشده به مسکو رفت و با ولادیمیر پوتین رهبر روسیه دیدار کرد.

بنابر گزارش‌ها رهبران دو کشور در مورد حمایت نظامی روسیه از دولت اسد در شش سال گذشته و همچنین چگونگی به دست گرفتن کنترل مناطق تحت تصرف شورشیان صحبت کردند.

بنابر اعلام روسیه دیدار روز دوشنبه انجام شده است.

ولادیمیر پوتین در این دیدار، نیروهای خارجی که بدون تصمیم سازمان ملل متحد در سوریه مستقر شده‌اند را مانعی برای ایجاد ثبات دانست و از حضور آنها انتقاد کرد.

بنابر بیانیه کاخ کرملین، در این دیدار آقای پوتین پیروزی بشار اسد در انتخابات را تبریک گفت.

وبسایت اسپوتنیک روسی نیز در گزارشی در این مورد به نقل از آقای پوتین نوشت "نتایج انتخابات نشان می‌دهد که مردم به شما اعتماد دارند و با وجود همه سختی‌های سال‌های گذشته و مصیبت‌های آن، مردم سوریه روند بهبود و بازگشت به یک زندگی عادی مدیون شما می‌دانند".

خرداد ماه امسال بشار اسد برای چهارمین بار برنده انتخابات ریاست جمهوری سوریه اعلام شد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

مخالفان حکومت این رای گیری را که در آن آقای اسد ۹۵.۱ درصد آرا را به دست آورده بد یک نمایش مضحک توصیف کردند. آمریکا و کشورهای اروپایی نیز گفته‌اند که این انتخابات آزادانه یا منصفانه نبوده است.

با این حال، آقای پوتین در این دیدار با اشاره به عقب راندن شورشیان گفت "دولت سوریه به ریاست شما ۹۰ درصد از سرزمین ها را کنترل می‌کند."

به گزارش رسانه‌های روسی آقای پوتین علاوه بر خوشامدگویی به آقای اسد برای سفر به مسکو و تولد او را هم تبریک گفته است.

بشار اسد در این دیدار از رهبر روسیه برای توقف آنچه او "گسترش تروریسم در سوریه" دانست، تشکر کرد.

بشار اسد در جریان این دیدار همچنین تحریم‌هایی را که برخی کشورها علیه سوریه اعمال کرده‌اند، "ضد انسانی" و "نامشروع" توصیف کرد. آمریکا سال گذشته تحریم‌ها علیه سوریه را تشدید کرد.ه هدف از این تحریم‌ها فشار برای توقف جنگ و موافقت با راه حل سیاسی عنوان شده است.

آقای اسد توانست در جنگ داخلی، با کمک قابل توجه روسیه و ایران موقعیت نظامی را به نفع خود تغییر دهد. دولت بشار اسد توانست کنترل بسیاری از مناطق را که پس از آغاز اعتراضات و گسترش جنگ داخلی در این کشور از دست دولت خارج شده بود، مجددا به دست آورد.

سوریه در اثر یک دهه جنگ داخلی ویران شده است. این جنگ بعد از چند ماه سرکوب خونین معترضانی که ابتدا در ماه مارس ۲۰۱۱ علیه دولت اسد به خیابان ها آمدند تا خواستار دمکراسی شوند شروع شد.

در این جنگ حداقل ۳۸۸ هزار نفر کشته شده اند و نیمی از جمعیت سوریه از خانه های خود گریخته اند که شامل شش میلیون نفر می شود که به خارج پناه برده اند.