واکنش قوه قضائیه ایران به ابهام‌ها درباره کشته‌شدن یاسر منگوری

یاسر منگوری

منبع تصویر، facebook/rehim.menguri

توضیح تصویر،

یاسر منگوری

مرکز رسانه قوه قضاییه ایران مرگ یاسر منگوری زندانی کرد «زیر شکنجه و در حین بازداشت» را تکذیب کرده و به نقل از مقام‌های قضایی آذربایجان غربی اعلام کرد که او "در درگیری مسلحانه" کشته شده است.

پیشتر نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر کردستان در ایران از قول خانواده و اعضای فامیل یاسر منگوری از کشته شدن این شهروند ٣١ ساله اهل پیرانشهر خبر داده بودند.

امروز چهارشنبه ۲۴ شهریور مرکز رسانه قوه قضاییه ادعا کرده "حسب گزارش‌های واصله"، باسر منگوری عضو یک گروه مخالف حکومت بوده و "تیرماه سال جاری در درگیری مسلحانه کشته می‌شود".

این در حالی است که بنابر گزارش‌ها، خانواده یاسر منگوری برای هفته‌ها، از اواخر تیرماه، برای اطلاع از سرنوشت این عضو خانواده به مراجع قضایی و امنیتی مراجعه کرده بودند اما پاسخی دریافت نمی‌کنند.

گزارش‌ها همچنین حاکی است جسد یاسر منگوری به خانواده او تحویل داده نشده است.

ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به بی بی سی فارسی گفت "خانواده آقای منگوری روز گذشته به پزشکی قانونی مراجعه کردند اما در آنجا هم هیچ گزارش رسمی به خانواده آقای منگوری ارائه نداده است".

او می‌گوید "به خانواده اعلام شده که اجازه ندارند مراسم ختم را در مکان‌های عمومی از جمله در مسجد مراسم برگزار کنند".

سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو همچنین به بی بی سی فارسی گفت "نهادهای امنیتی به خانواده فشار می‌آورند تا در این خصوص اطلاع رسانی نکنند".

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

کاوه کرمانشاهی، از گردانندگان شبکه حقوق بشر کردستان که در تاریخ ۳۱ تیر ۱۴۰۰ خبر بازداشت یاسر منگوری را منتشر کرده بود، به نقل از یک عضو خانواده آقای منگوری نوشت: "[نهاد] اطلاعات به آنها اعلام کرده، یاسر [منگوری] هنگام بازداشت در نتیجه تیراندازی ماموران امنیتی کشته شده است."

این نهاد حقوق بشری به نقل از همین عضو خانواده منگوری که از او نام برده نشده نوشته از زمان تماس نهادهای امنیتی با یاسر منگوری یعنی ۲۷ تیرماه، "بارها به نهادهای امنیتی و مراجع قضایی در پیرانشهر و ارومیه مراجعه کردیم، در هفته‌های اول کلا از بازداشت و سرنوشت او اظهار بی‌اطلاعی کردند. بعدها به ما گفتند احتمالا یاسر به کردستان عراق رفته است. از مدتی پیش احتمال کشته شدن او در ذهن‌مان قوی‌تر شده بود تا این‌که روز یکشنبه از اداره اطلاعات پیرانشهر با ما تماس گرفتند و گفتند، یاسر در تاریخ ۲۷ تیر در حین بازداشت توسط ماموران امنیتی به قتل رسیده است".

پیشتر، رحیم منگوری از اعضای رهبری حزب دموکرات کردستان ایران و از اقوام نزدیک یاسر منگوری نوشته است که او "زیر شکنجه نهادهای امنیتی" کشته شده است.

مقامات زندان و قوه قضائیه ایران تا کنون درباره این مسئله اطلاع‌رسانی نکرده و واکنشی نشان نداده‌اند.

منبع تصویر، facebook/rehim.menguri

توضیح تصویر،

رحیم منگوری از اقوام یاسر منگوری در پستی در فیسبوک با اعلام این خبر نوشت "متاسفانه خبر شهادت یاسر منگوری را زیر شکنجه نهادهای امنیتی دریافت کردم. به همین دلیل با خانواده ایشان همدردی می کنم"

ارسلان یاراحمدی به بی بی سی فارسی گفت که "تابستان امسال فشارها افزایش یافته است و تیرماه ۴۳ نفر، مرداد ۶۸ نفر و تا ۲۲ شهریور ۳۱ شهروند کرد به دست نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند".

در سال‌ها گذشته گزارش‌هایی از کشته شدن شهروندان و زندانیانی که به دست نیروهای امنیتی یا در زندان‌ها منتشر شده است. مقام ایران در مواردی از تحویل جسد خودداری کردند، امکان تحقیقات و خاکسپاری را از خانواده قربانیان سلب کرده‌اند.