پانزدهمین جلسه دادگاه نوری؛ رمضان فتحی، از زندانیان سیاسی دهه ۶۰، شهادت داد

تصویر ویزای ورود حمید نوری به اروپا؛ او اکنون به ظن دست داشتن در کشتار ۶۷ در سوئد در بازداشت است
توضیح تصویر،

تصویر ویزای ورود حمید نوری به اروپا؛ او اکنون به ظن دست داشتن در کشتار ۶۷ در سوئد در بازداشت است

در تازه‌ترین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام هزاران زندانی سیاسی، رمضان فتحی زندانی سیاسی دهه ۶۰ شهادت داد.

رمضان فتحی در سال ۱۳۶۰ به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین دستگیر و در سال ۱۳۶۴ از اوین به گوهردشت منتقل شد و تا بهمن ۱۳۶۷ در همین زندان ماند.

او هشتمین شاهدی است که در دادگاه حمید نوری شهادت می‌دهد.

آقای فتحی شهادت داد که حمید نوری در زندان اوین هم بوده و در اعدام های آنجا نقش داشته است. او گفت که حمید نوری را که در آن زمان به نام حمید عباسی شناخته می‌شد، در سال ۱۳۶۲ در اتاق اعدام‌ها دیده است.

بنا بر گفته‌های آقای فتحی، او به طور مستقیم از شکنجه‌های حمید نوری آسیب دیده است.

رمضان فتحی گفت که خودش در اتاق هیئت مرگ حضور نداشته است، اما حمید عباسی را دیده که گروهی را به سمت محل اعدام می بردند. او سه تن از زندانیان را نام برد که حمید عباسی آنها را به هیئت مرگ فراخوانده است.

وضعیت زندان پیش و حین وقوع اعدام‌ها

رمضان فتحی درباره اضطراب شدید حاکم بر فضای زندان اندکی پیش از شروع اعدام‌ها شرح داد، وقتی که تلویزیون، توزیع روزنامه و ملاقات‌ها را قطع کردند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

او همچنین از شواهدی گفت که نشان می‌داد اعدام‌ها در دست انجام است، از جمله وقتی که مسئولان زندان با فرغون طناب‌های دار و دمپایی‌ها را جابه‌جا می‌کردند.

آقای فتحی در عین حال افزود که خودش از جمله کسانی بوده که کامیون حمل اجساد را به چشم دیده است. او گفت صدای پرتاب کردن اجساد به داخل کامیون بزرگ یخچال‌دار را می‌شنیده. این نکته در شهادت‌های قبلی در این دادگاه نیز پیشتر مطرح شده بود.

رمضان فتحی می‌گوید که در یک شب ۳۰ جسد را شمرده است.

آقای فتحی گفت پس از اعدام‌ها نیز حمید عباسی شیرینی پخش می کرد و تکرار می کرد عاشورای مکرر مجاهدین.

دادستان از او پرسید که آیا حمید نوری همان شخصی است که او عباسی می‌نامد و آقای فتحی جواب داد "۱۰۰ درصد. اما فکر کنم آن زمان عینک نداشت."

حمید نوری ۱۸ آبان ۱۳۹۸ (نهم نوامبر ۲۰۱۹) به ظن دخالت در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷، به محض ورود به فرودگاه استکهلم بازداشت شد. او به اتهام نقض فاحش قوانین بین‌المللی (جنایت جنگی) و قتل در این دادگاه محاکمه می‌شود و اتهامات وارده را رد کرده است.

دادگاه حمید نوری صرفا در خصوص دوره اعدام‌های زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت حکم صادر خواهد کرد.

پیش‌بینی می‌شود دادگاه رسیدگی به اتهام‌های حمید نوری که از ۱۰ اوت (۱۹ مرداد) آغاز شده، تا آوریل سال ۲۰۲۲ ادامه داشته باشد.

این نخستین باری است که یکی از متهمان به کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ در دادگاهی محاکمه می‌شود.

بیشتر بخوانید: