دیدار وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: 'رئیسی عملگرا است'

جوزف بورل (راست) با حسین امیرعبداللهیان در نیویورک

منبع تصویر، Irna

توضیح تصویر،

جوزف بورل (راست) با حسین امیرعبداللهیان در نیویورک

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در حاشیه نشست سازمان ملل متحد در نیویورک با جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار داشته و تاکید کرده که دولت ابراهیم رئیسی مذاکرات هسته‌ای بازگشت به برجام را از سر خواهد گرفت.

وزارت خارجه ایران به نقل از آقای امیرعبداللهیان نوشته که دولت ابراهیم رئیسی «در چارچوب اصول، عملگرا است».

او گفته است: «ما با جدیت در حال بررسی سوابق مذاکراتی هستیم و دولت جدید مذاکرات را از سر خواهد گرفت. ملاک ما عمل طرف‌های مقابل است و نه اظهار نظر آنها. دولت جدید در حال مرور و مطالعه پرونده مذاکرات انجام شده است. نه اتلاف وقت می‌کند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را می‌پذیرید و نه کشور را معطل وعده‌های توخالی سابقه‌دار خواهد کرد.»

ششمین دور مذاکرات بازگشت به برجام در اواخر دولت حسن روحانی به حالت تعلیق در آمد تا احتمالا در دولت جدید ادامه پیدا کند. تاریخی برای از سرگیری مذاکرات اعلام نشده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران که در نیویورک است، دیروز اعلام کرد که تهران به کشورهای چهار به علاوه یک یعنی بریتانیا، آلمان، فرانسه، روسیه و چین خبر داده که آماده از سرگیری مذاکرات در وین است.

ابراهیم رئیسی دیروز سه شنبه ۲۱ سپتامبر، در اولین سخنرانی خود در هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از راه دور و با ویدئو انتقادهای زیادی علیه دولت جو بایدن مطرح کرد و گفت «آمریکا به اشتباه فکر می‌کرد ما مستأصل می‌شویم اما ایستادگی ما جواب داده و همواره جواب خواهد داد. مقاومت هوشمند و پویای جمهوری اسلامی، برآمده از عقلانیت راهبردی است. ما به وعده‌های دولت آمریکا اطمینان نداریم.»

منبع تصویر، Irna

توضیح تصویر،

آقای عبداللهیان با هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان هم دیدار کرد

تیم مذاکرات هسته‌ای ایران تغییر کرده و عباس عراقچی، مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در دولت حسن روحانی کنار گذاشته شده و جای او را علی باقری کنی گرفته است. اما سیاست‌ خارجی ایران و به طور خاص رویکرد ایران در مذاکرات هسته‌ای از طرف بیت رهبر ایران تعیین می‌شود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در اواخر شب گذشته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، حسین امیرعبداللهیان که برعکس ابراهیم رئیسی به طور حضوری در نیویورک حضور دارد، بار دیگر با تکرار موضع پیشین ایران در قبال برجام به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است: « همه طرف ها باید بدانند، برجام می‌بایست برای ایران نتایج ملموس داشته باشد و در عمل، برداشتن تحریم‌های غیرقانونی را ببینیم.»

دیروز در سخنرانی سازمان ملل متحد، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد آمریکا آماده بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است به شرط آن که تهران هم به طور کامل آن را اجرا کند.

دولت قبلی آمریکا در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد و ایران در واکنش به تدریج تعهداتش را زیر پا گذاشت و سرعت غنی‌سازی را افزایش داد. تا جایی که در تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره روند فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی شدید شده است.

دو هفته پیش وزرای خارجه آمریکا و آلمان در کنفرانسی مشترک به ایران فشار آوردند به سرعت به گفت‌و‌گوها برای احیای توافق هسته‌ای برگردد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مشترک خبری با هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت واشنگتن دارد به این مقطعی نزدیک‌ می‌شود که تلاش برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران را رها کند.