وعده بلندپروازانه رئیسی: در ۳ تا ۴ روز به ۷۰ درصد واکسیناسیون عمومی می‌رسیم

رئیسی

منبع تصویر، President.ir

توضیح تصویر،

آقای رئیسی در مراسمی برای آغاز سال تحصیلی صحبت می‌کرد

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، وعده داده است که در "۳-۴ روز آینده" واکسیناسیون حدود ۷۰ درصد از جمعیت ایران در برابر ویروس کرونا تکمیل شود.

از زمان روی کار آمدن آقای رئیسی واردات واکسن در ایران سرعت گرفته و حتی ممنوعیت واردات واکسن فایزر هم لغو شده است.

آقای رئیسی مشخص نکرده است با وجود آنکه از آغاز واکسیناسیون عمومی در ایران تاکنون تنها یک پنجم مردم واکسینه شده‌اند، چه طور قرار است در تنها چهار روز این میزان به ۷۰ درصد برسد.

ابراهیم رئیسی در مراسم آغاز سال تحصیلی در دبستانی در شهر ری گفت: "حرکت به سوی آموزش حضوری است زیرا نباید افت تحصیلی پیدا کنیم."

او ضمن تاکید بر ضرورت رعایت مقررات بهداشتی برای مهار کرونا از واکسیناسیون معلمان و دانش‌آموزان گفت و وعده داد "در ۳-۴ روز آینده چند روز آینده ۷۰ درصد جامعه واکسینه می شوند."

مطابق آمار رسمی وزارت بهداشت ایران تاکنون ۱۵ میلیون و ۹۳ هزار و ۲۹۲ نفر هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند که معادل ۱۸ درصد از جمعیت کشور است.

حتی با در نظر گرفتن ۱۹ میلیون نفری که فقط یک دوز واکسن را دریافت کرده‌اند هم مجموع کسانی که یک یا دوز واکسن کرونا زده‌اند به حدود ۴۰ درصد می‌رسد.

با توجه به اینکه بین دوز اول و دوم واکسن باید فاصله زمانی رعایت شود ممکن نیست که با ادامه روند جاری تنها ظرف سه یا چهار روز واکسیناسیون ۴۲ میلیون نفر تکمیل شود، این تعدادی است که برای رسیدن به واکسیناسیون ۷۰ درصدی ادعایی آقای رئیسی لازم است.

این اولین بار نیست که مقام‌های ایرانی درباره واکسیناسیون کرونا وعده‌های غیرواقعی می‌دهند.

سعید نمکی، وزیر پیشین بهداشت، بارها قول‌هایی داد که عملی نشد.

محمد مخبر، معاون اول آقای رئیسی هم که رئیس ستاد اجرایی فرمان امام و ناظر بر تولید واکسن برکت بوده، وعده‌ داده بود ۵۰ میلیون دوز واکسن تا پایان شهریور تحویل داده شود اما تنها ۱۰ میلیون دوز تولید شد.

هرچند تک تک مراحل آزمایش و تولید این واکسن با تبلیغات گسترده حکومتی همراه بوده، هنوز در هیچ مجله علمی معتبری نتایج ایمنی و کارایی از واکسن برکت منتشر نشده است.