کنفرانس تغییرات اقلیمی؛ ایران: تحریم‌ها را بردارید تا ما توافقنامه پاریس را تصویب ‌‌کنیم

  • مت مک‌گرت
  • خبرنگار محیط زیست بی‌بی‌سی
علی سلاجقه

منبع تصویر، IAN FORSYTH

توضیح تصویر،

آقای علی سلاجقه هنگام سخنرانی در نشست گلاسگو

یک مقام بلندپایه ایران به بی‌بی‌سی گفته است که جمهوری اسلامی تنها در صورت لغو تحریم‌ها، توافقنامه تاریخی پاریس درباره تغییرات اقلیمی را تصویب خواهد کرد.

علی سلاجقه گفته است که تحریم‌ها مانع از اقدام ایران در زمینه هایی مانند انرژی‌های تجدیدپذیر شده است. او معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران است.

ایران هشتمین تولیدکننده گاز دی‌اکسید کربن در جهان است، اما یکی از معدود کشورهایی است که پیمان پاریس را تصویب نکرده است.

به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری خارجی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر، انتشار گازهای گلخانه‌ای این کشور افزایش یافته است.

ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری، تصمیم گرفت در نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در گلاسگو شرکت نکند اما یک هیئت از سوی آن کشور به این اجلاس رفته است تا درخواست پایان تحریم اقتصادی را مطرح کند.

آقای سلاجقه گفته است "ایران مانند همه نقاط دیگر جهان تحت تأثیر تغییرات اقلیمی قرار گرفته است."

او افزود این تغییرات "بارندگی سالانه ما را کاهش داده و همچنین ورود آب به رودخانه‌های ما تا ۴۰ درصد کاهش یافته است و این وضعیت به کشاورزی ما آسیب زده و دسترسی به آب صنعتی و آشامیدنی ما را کاهش داده است."

با این حال، ایران به خاطر آسیب به منابع طبیعی آب از طریق حفر بیش از یک میلیون حلقه چاه و ساخت حدود ۷۰۰ سد مورد انتقاد قرار گرفته است.

آقای سلاجقه در مورد توافقنامه اقلیمی پاریس گفت که این پیمان باید یک "خیابان دو طرفه" باشد.

او گفت: "وقتی تحریم‌های ظالمانه برقرار است، اجازه هیچ نوع وارداتی را نمی‌دهد حتی واردات دارو که از اصول اساسی حقوق بشر است."

منبع تصویر، ANADOLU AGENCY

توضیح تصویر،

بخش نفت و گاز ایران مسئول ایجاد گازهای گلخانه‌ای است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی

برنامه ها

پایان پادکست

او گفت: "اگر تحریم‌ها برداشته شود، ما نسبت به جامعه بین‌المللی تعهد داریم و در آن زمان است که دیگران می‌توانند فناوری نوین و امکانات مالی را به ویژه در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در اختیار ما قرار دهند تا ما هم بتوانیم زیرساخت‌های فرسوده خود را باسازی کنیم."

اما آیا می‌توان در مورد مقابله با تغییرات اقلیمی به ایران اعتماد کرد؟

این کشور در ابتدا قول داده بود که حتی اگر تحریم‌ها هم برداشته نشود، برای کاهش تولید گاز کربنیک اقدام می‌کند.

در عمل، وضعیت تا حدودی متفاوت بوده است. در ایران آلودگی کربن در واقع افزایش یافته است و موسسه ردگیری اقدامات اقلیمی Climate Action Tracker عملکرد این کشور در زمینه مقابله با آلودگی را "بسیار ناکافی" طبقه‌بندی کرده است.

این کشور از سال ۲۰۱۵ به بعد، برنامه‌ای برای کاهش کربن ارائه نکرده و کارشناسان می‌گویند که تا سال ۲۰۳۰ انتظار می‌رود انتشار گازهای گلخانه‌ای در ایران تا ۵۰ درصد افزایش یابد.

آقای سلاجقه در این مورد به بی‌بی‌سی گفت: "آنچه که روی داد این بود که ما گفتیم که در صورت رفع تحریم‌ها میزان آلودگی را ۱۲ درصد کاهش می‌دهیم اما تحریم‌ها که برداشته نشده است."

ایران به عنوان کشوری که به شدت به صادرات نفت و گاز وابسته است، با دنیایی که ممکن است شاهد کاهش تقاضا برای سوخت‌های فسیلی باشد چگونه کنار خواهد آمد؟

آقای سلاجقه گفت: "نفت و گاز روزی به پایان می‌رسد، اما اگر از آن به گونه‌ای استفاده کنیم که انتشار گازهای گلخانه‌ای را به حداقل برسانیم، می‌توانیم از این وضعیت و همچنین انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کنیم."

در حالیکه بقیه کشورهای جهان درگیر بحث در مورد کاهش کربن و افزایش منابع مالی برای کشورهای در حال توسعه هستند، در مورد ایران فضای چندانی برای بحث وجود ندارد.

منبع تصویر، Reuters

نمایندگان ایران به منظور شکایت از تحریم به گلاسگو رفته‌اند.

آنها می‌گویند در حال حاضر نمی‌توانند به مبارزه جهانی علیه تغییرات اقلیمی بپیوندند اما می‌خواهند این شرایط تغییر کند.

رئیس هیئت اعزامی ایران گفت: "ما به اینجا آمده‌ایم تا بگوییم که ایران ملتی است که با تمام دنیا در تعامل است. ما همه بخشی از این دهکده جهانی هستیم و می‌توانیم به یکدیگر کمک کنیم."

او گفته است که "وقتی شما با تروریسم اقتصادی مواجه هستند که ما را محاصره کرده است، ما به شما می‌گوییم این تحریم را بردارید و ما می‌توانیم با جهان تعامل کنیم و مطمئن باشید که ما اینجا خواهیم بود."