دومین روز مذاکرات وین؛ انتشار خبرهای ضد و نقیض درباره موضع ایران

باقری کنی

منبع تصویر، Getty Images

دومین روز مذاکرات احیای برجام در وین در حالی برگزار شد که خبرهایی ضد و نقیض درباره محتوای مذاکرات و همچنین مواضع ایران در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت.

در طول روز، خبرگزاری رویترز به نقل از کسانی که منابع دیپلماتیک اروپایی معرفی شده‌اند، گزارش داد که ایران پذیرفته بر اساس متن توافق شده در ماه ژوئن مذاکرات را از سر بگیرد.

اما علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران گفت که موضع تهران هیچ تغییری نکرده است.

به گفته آقای باقری کنی، ایران همچنان بر اساس متنی که هفته گذشته در اختیار طرف روبه‌رو قرار داده است مذاکره می‌کند و در جریان مذاکرات دو روز اخیر نیز این متن به بحث گذاشته شده است.

این مذاکرات بین ایران و کشورهای ۴ + ۱( چهار عضو دائم شورای امنیت یعنی روسیه، چین، بریتانیا، و فرانسه به اضافه آلمان) در جریان است.

آمریکا بر خلاف مذاکرات اولیه برجام در سال ۲۰۱۵، در این مذاکرات حضور مستقیم ندارد.

پیشتر خبرگزاری تسنیم نیز از قول یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایران نوشته بود که "هیچ تجدید نظری در موضع ما نبوده و پیش نویس های پیشنهادی پس گرفته نشده اند".

در عین حال خبرگزاری رویترز در ساعات پایانی روز به نقل از یکی از مقام‌های اتحادیه اروپا که نامش فاش نشده نوشت که مذاکرات روند طبیعی‌اش را طی می‌کند.

این مقام اروپایی گفته است: "برداشت من این است که مذاکرات در مسیر منطقی‌اش در حالی برگزاری است."

به گفته این مقام اتحادیه اروپا، "هفت یا هشت نکته بسیار مهم سیاسی" هنوز باقی مانده‌اند که باید حل و فصل شوند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

از دیروز مذاکرات احیای برجام با شرکت نمایندگان ایران و قدرت‌های جهانی پس از یک هفته، در وین از سر گرفته شد.

انریکه مورا، مذاکره کننده هسته‌ای ارشد اتحادیه اروپا گفته است فوریت توافق، بیش از گذشته است. علی باقری کنی، همتای ایرانی او هم گفته که ایران مذاکرات را بر اساس مواضع قبلی‌‌اش و با جدّیت ادامه می‌دهد.

ایران هفته گذشته اعلام کرد در مذاکرات احیای برجام در وین، دو متن را که حاوی دیگاه‌هایش در مورد برداشته شدن تحریم‌ها و بازگشت به تعهدات هسته‌ای این کشور است برای بررسی به طرف مقابل داد.

اما شرایطی که ایران در نشست قبلی مطرح کرد با انتقاد بعضی از کشورهای غربی مواجه شد و رهبران بریتانیا، فرانسه و آلمان گفته‌اند که ایران از از توافق‌هایی که پیشتر به آن رسیده بودند، عقب‌نشینی کرده است.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا روز چهارشنبه در موسسه چتم‌هاوس مذاکرات امروز وین را آخرین فرصت ایران برای بازگشت به توافق برجام خواند و گفت به نفع ایران است که به این توافق بازگردد چون بریتانیا و متحدانش در جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای قاطعیت دارند.

مقامات ایرانی تاکید دارند که برای بازگشت به تعهدات برجامی، آمریکا باید تمامی تحریم‌هایی را که پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق علیه جمهوری اسلامی وضع کرده لغو کند.

آمریکا در این گفتگوها حضور غیرمستقیم دارد و رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران قرار است طی روزهای آینده وارد وین شود.

آقای مالی دیشب در مصاحبه‌ای اختصاصی به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "شکست مذاکرات فشارهای شدید اقتصادی و دیپلماتیک را برای ایران به همراه خواهد داشت اما آمریکا ترجیح می‌دهد مجبور به انتخاب این مسیر نشود."

مذاکرات به درخواست آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به طور غیرمستقیم با ایالات متحده انجام می‌شود.

هدف از مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام رفع تحریم های آمریکا در ازای بازگشت ایران به محدودیت های اتمی است.