فتح یا سقوط حلب؛ واکنش کاربران ایرانی به جنگ داخلی سوریه

حق نشر عکس Getty Images
Image caption به نظر می‌رسد با اوج‌گیری جنگ در حلب، بار دیگر fpe درباره نقش ایران در سوریه در شبکه‌های اجتماعی داغ شده است.

حضور نیروهای ایرانی در کنار نیروهای دولتی سوریه و روسیه و حزب‌الله لبنان در جنگ داخلی سوریه همواره بحث‌برانگیز بوده است. اما به نظر می‌رسد با اوج‌گیری جنگ در حلب، بار دیگر بحث درباره نقش ایران در سوریه در شبکه‌های اجتماعی داغ شده است.

نظرات کاربران فارسی زبان را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. کسانی که مخالف حضور ایران در سوریه هستند و آنهایی که موافق این حضور هستند و آن را نشانه ای از قدرت منطقه ای ایران در برابر آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی می‌دانند.

دلایل هر کدام از این گروه‌ها متفاوت است. استدلال بیشتر موافقان حضور در سوریه این است که اگر ایران در این کشور وارد عمل نشود به زودی باید با نیروهای داعش در مرزها و یا داخل کشور روبرو شود. اما مخالفان، نتیجه دخالت ایران را سهیم شدن در مصایب ملت سوریه و شهر حلب می‌دانند.

امیر کیانپور درباره واکنش ایرانی ها درباره دخالت ایران در سوریه در فیس بوک نوشته: تا وقتی که سربازهای ایران در خاک سوریه حضور دارند، شهروندان ایرانی در جایگاهی نیستند که بخواهند به شکلی «بی‌طرف» در مورد حلب اظهارنظر کنند. ایرانیها (از جمله آنهایی که تازه کشف کرده اند جبهه فتح شام نام جدید جبهه نصرت و شاخه القاعده در سوریه است) یا منتقد دخالت نظامی ایران در سوریه‌ اند یا شریک هر قطره خونی که آنجا ریخته می‌شود.

کاربری به نام vajihe_hedayati در اینستاگرام نوشته است: "موافق سیاست های ایران در سوریه هستیم. این سیاست ها باعث افزایش امنیت ایران شده و مهمتر اینکه متحد استراتژیک خودمان را در کنار اسرائیل حفظ کردیم."

btaheri در نقطه مقابل او در اینستاگرامش نظر داده: "در تاریخ مردم سوریه از ایران و ایرانی متنفر خواهند بود. من به سهم خودم از مردم سوریه که خواهان زندگی بهتر بودن ولی حکومت ایران در سرکوبشون دخالت کردن عذر میخوام و میگم من کار ایران رو تایید نمیکنم."

عده ای از کاربران ایرانی هم از پس گرفتن حلب ابراز شادمانی کرده‌اند.

منوچهر خاکی در فیس بوک نوشته است: "خود مردم حلب از شادی آزادی از دست بنیادگرایان در حال رقص و پایکوبی هستند و قبلاً هم تا مفری می‌یافتند به سمت محل‌های استقرار ارتش سوریه فرار می‌کردند، آن وقت پاچه‌خارهای رسانه های جریان اصلی امپریالیسم، خارجی و ایرانی؛ مورچه گیس کنون، کلاغ پر ریزون."

ابراز "شادی" برخی برای "آزادی" حلب و پس گرفتن آن در شبکه‌‍ های اجتماعی با واکنش گسترده ای روبرو شد.

واکنش شاهد علوی در حساب کاربری خود با اشاره به این شادی‌ها این بود: "شما ملت نگران امنیت ملی و منافع ملی، موفق شدید امروز، با تیرباران ۱۳ کودک، ۱۱ زن و ۵۸ مرد غیر نظامی در حلب، داعش را درون مرزهای سوریه متوقف کنید."

استدلال عده‌ای دیگر از مخالفان هم اشاره به هزینه‌های میلیاردی ایران در سوریه علیرغم مشکلات فراوان داخلی است.

رضا حقیقت نژاد در اینباره در فیس بوک نوشته: "برباد رفتن میلیاردها دلار از ثروت ایران،‌ کشته شدن چند هزار نیروی نظامی وابسته به جمهوری اسلامی و کاش بذر نفرت و انتقام در دل میلیون ها مسلمان خاورمیانه‌ای. باید هم برای این دستاورد جشن بگیرید، این دسته گل از برنامه منهدم شده اتمی هم قشنگ‌تر است، روی خون و در خون برقصید، با روی سیاه."

حق نشر عکس .
Image caption .

بسیاری از کاربران ایرانی به برخورد دوگانه کشورهای غربی با مسائل خاورمیانه و همچنین نوع پوشش رسانه های مسلط اعتراض دارند و معتقدند آن ها با بی‌طرفی اتفاقات سوریه و نبرد حلب را پوشش نمی‌دهند.

در اینباره حسین درخشان توییت کرده است "اسد از وقتی مغضوب شد که هماهنگ با سیاست‌های آمریکا در منطقه و علیه ایران عمل کند." به زعم او بشار اسد "تفاوتی با سیسی و عبدالله و اردوغان ندارد."

zahrahp هم توییت کرده: "اخبار رسانه‌های غربی و خارجی فارسی زبان رو میخونم در مورد همه فکتهای تاریخی که تا الان دادن شک میکنم. ببینید چطور وارونه جلوه میدن همه چیزو."

حق نشر عکس .
Image caption .

از دیگر معترضان به پوشش خبری رسانه های غربی، حامد صرافی‌زاده است که با اشاره به ویدیویی درباره چگونگی انعکاس رخدادهای شرق حلب در فیس بوک نوشته است: این ویدیو "خوب پته را روی آب" می اندازد.

اما آرش عزیزی در پاسخ با اشاره به اینکه این ویدیو متعلق به تلویزیون آرتی روسیه است، کارکرد طبیعی کارزارهای اجتماعی را تلاش برای تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطبان دانسته است.

یکی دیگر از واکنش ‌های کاربران ایرانی به سخنان سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل بود که دولت سوریه و دو متحدش، جمهوری اسلامی ایران و روسیه را "مسئول کشتار" در حلب خواند.

تعدادی از کاربران ایرانی با اعتراض به این گفته، خانم پاور آمریکا را با توجه به سابقه دخالت هایش در کشورهایی مانند عراق و لیبی فاقد مشروعیت برای این سخنان می دانند.

کاربری به نام آرتمیس در فیس بوک درباره این گفته های پاور نوشته است: خانم پاور اووف بر تو؛ اگر آمریکا و متحدانش برنده جنگ حلب بودند هم همینطور از شرمساری برای جنایت علیه بشریت حرف می زدی؟لعنت به جنگ و مسببانش؛اما جنگ، جنگ است.

انتشار عکس هایی از پوسترهایی در تهران درباره "آزادی حلب" و تجمع کنندگان معترض به دخالت ایران در ترکیه از دیگر موضوعاتی بود که با واکنش هایی روبرو شد.

کاربری به نام beh_naz درباره معترضان در ترکیه در اینستاگرام نظر داده: "موافق حضور ایران در سوریه نیستم ولی چرا برای دخالت کشور خودشون اعتراض نمیکنن."

کاربری دیگر به نام apoo.artikaدرباره پوسترهایی که در ایران به آزادی حلب اشاره می کنند در اینستاگرامش نوشته است: "حلب آزاد شد به قیمت خون هزاران کودک زن ومرد بی گناه به خاطر چی؟به خاطر منافع بشار اسد جنایت کار و رهبر عزیزمان."

با اینکه ایران همواره تاکید کرده که در سوریه فقط حضور مستشاری دارد اما گستردگی واکنش های ایرانیان نشانی از حضور بیش از پیش ایران در منطقه و پیامدهای آن دارد.

موضوعات مرتبط