ليگ قهرمانان آسيا، استقلال خوزستان نماينده سربلند ایران

  • محمد تقوی
  • بازیکن سابق تیم ملی ایران و باشگاه استقلال

در هفته اول بازيهاى ليگ قهرمانان باشگاهاى آسيا، استقلال خوزستان تنها نماينده پيروز فوتبال ايران بود. پرسپوليس با الهلال مساوى كرد و ذوب آهن در خانه العين امارات تساوى ارزشمندى كسب كرد. استقلال در خانه الاهلى امارات مغلوب شد تا روند شكست ناپذيرى چند هفته گذشته اين تيم به پايان برسد.

منبع تصویر، AFC

استقلال خوزستان ١ - الفتح عربستان ٠

استقلال خوزستان در اولين حضور آسيايى اش نماينده كشور عربستان را شكست داد. الفتح از تيمهاى نه چندان مطرح فوتبال عربستان است و تنها افتخار اين تيم قهرمانى ليگ برتر عربستان در سال ٢٠١٤ ميلادى است. استقلال خوزستان نيز به مانند الفتح تيمى كم تجربه در ليگ قهرمانان آسيا محسوب مى شود و با توجه به مشكلات مالى حضور آنان دراين دوره از مسابقات نيز با ترديدهايى همراه بود. سيروس پورموسوى، با انتخاب تاكتيك پرسينگ و دوندگى بى امان بازيكنانش نتيجه اى درخشان كسب كرد. در همان ابتداى بازى ضعف خط دفاعى و دروازه بان الفتح در ضربات ايستگاهى خصوصا كرنرها مشهود بود و استقلال در نهايت نيز توانست از همين روش و با ضربه سر ابولفضل علايى به گل برسد.

گذشته از نتيجه خوب استقلال اين تيم در ضد حملات مى توانست به گلهاى بيشترى نيز برسد اما نبود برنامه اى مشخص مشكلى است كه كادر فنى استقلال در بازيهاى آينده بيشتر بايد به آن توجه كند. بعنوان نمونه در دقيقه ٦٦ و در حاليكه نانگ، افشين و بيت سعيد در ضد حمله با سه مدافع الفتح روبرو شده بودند به راحتى و با ناهماهنگى توپ را ازدست دادند. دفاع فشرده، آرايش دفاعى منظم، توپ گيرى عالى سالاروند و آشورى در ميانه ميدان موجب شده تا استقلال خوزستان با سيستم دفاعى قدرتمندش دروازه اش را بسته نگه دارد. در چنين شرايطى ضد حملات و ضربات ايستگاهى براى رسيدن به كل اسلحه مرگبار استقلال در بازيهاى آسيايى خواهد بود.

العين امارات ١ - ذوب آهن اصفهان ١

العين يكى از بهترين تيمهاى فوتبال امارات و آسيا در خانه نتوانست ذوب آهن را شكست دهد.

ذوب آهن همواره در آسيا با كيفيت ظاهر مى شود و در اين بازى نيز ابتدا از حريف قدرتمندش پيش افتاد.

سيستم دفاعى ذوب آهن نقطه قوت اين تيم است. جرى بنگستون در دقيقه ٥٧ دوب آهن را پيش انداخت و در حاليكه العين در بيشتر دقايق بازى اسير دفاع فشرده ذوب آهن شده بود از روى ضربه كرنر بازى را مساوى كرد تا نقطه ضعف تيمهاى ايرانى در كرنرها پاشنه آشيل آنان محسوب شود.

منبع تصویر، AFC

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

پرسپوليس تهران ١- الهلال عربستان ١

دو تيم پر طرفدار فوتبال ايران و عربستان اولين ديدار خود را در استاديوم سلطان قابوس شهر مسقط برگزار كردند. به دليل اختلافات سياسى دو كشور بازى در زمينى بى طرف برگذار مى شود و پرسپوليس ميزبان الهلال بود.

الهلال باسيستم ١-٣-٢-٤ و پرسپوليس با سيستم هميشگى ٢-٣-١-٤ به ميدان آمدند. نكته مشترك هردو تيم پرسينگ و بازى من تو من و فشار به بازيكن صاحب توپ در تمامى دقايق نيمه اول بازى بود.

استراتژى مورد نظر دو مربى موجب شده بود تا هر دو تيم به بازى فيزيكى و درگيرانه روی بياورند و بازى بيشتر در ميانه ميدان جريان داشت.

در نيمه اول هيچيك از دو تيم برروى دروازه يكديكر موقعيت خطرناكى نداشتند و هر دو تيم به دور از بازى ريسكى به دنبال شناخت بيشتر از شرايط يكديگر بودند.

پرسپوليس در ابتداى نيمه دوم سعى مى كرد پرسينگ را از زمين الهلال شروع كند. اما گل آفسايد آل عابد در فضاى پشت خط دفاعى نشان داد بازيكنان پرسپوليس بايد مراقب باشند.

در اين صحنه سرعت زياد و حركت هماهنگ خط ميانى الهلال در زمان ضد حملات بسيار خطرناك بود. در پيشانى خط حمله الهلال، بوناتينى برزيلى كند و كم تحرك بازى مى كرد اما در حفظ توپ و در نقش بازيكن رابط با خط ميانى با كيفيت نشان مى داد.

در حاليكه بازى بسيار آرام دنبال مى شد، محسن مسلمان در دقيقه ٧٠ همه چيز را تغيير داد.

همواره به اين موضوع اشاره شده منطقه ١٤ كه همان فضاى نيمدايره پشت محوطه جريمه است تا چه اندازه براى رسيدن به گل اهميت دارد. براى اولين بار بازيكنان الهلال از پرس غافل شدند و مسلمان در اين منطقه صاحب توپ شد و با شوتى دقيق و زمينى از بين مدافعين پرتعداد الهلال كه تنها نظاره گر بودند پرسپوليس را پيش انداخت.

در حاليكه الهلال كمتر به دروازه پرسپوليس نزديك مى شد اما يكبارديگر ضعف تيمهاى ايرانى در ضربات ايستگاهى و كرنرها موجب شد تا الهلال به گل برسد.

در ضربات ايستگاهى و خصوصا كرنرها دفاع من تو من و يارگيرى نفر به نفر ساده ترين و موثرترين سيستم دفاعى است اما در اين صحنه ادواردو كاملا در تير اول آزاد بود و به راحتى دروازه پرسپوليس را باز كرد.

پرسپوليس نسبت به تيم باتجربه و با كيفيت الهلال تا حدودى برترى داشت و تنها در ده دقيقه پايانى جريان بازى را از دست داد و پيروزى را با تساوى عوض كرد.

منبع تصویر، AFC

الاهلى امارات ٢ - استقلال تهران ١

استقلال پس از درخشش در ليگ ايران نتوانست به روند شكست ناپذيرى اش ادامه دهد و در خانه الاهلى تسليم اين تيم شد. الاهلى در سيستم٣-٣-٤ و با استفاده از احمد خليل، اورتون ريبريو و ديوپ بازيكن سنگالى خود در خط حمله از همان ابتدا استقلال را تحت فشار قرار داد.

ريبريو بازيكن برزيلى الاهلى آزادى عمل بيشترى داشت و با تكنيك ناب برزيلى اش چندين باردروازه استقلال را تهديد كرد. ريبريو با جايگيرى در كانال سمت چپ خط دفاعى استقلال در چندين موقعيت دروازه استقلال را تهديد كرد و در حاليكه قربانى كاملا سردرگم بود، زكى پور نمى دانست چگونه بايد ريبريو را مهار كند. گذشته از خستگى بازيكنان استقلال بايد به سردرگمى و ضعف سمت چپ خط دفاعى اين تيم اشاره كرد. استقلال در سيستم ١-٣-٢-٤ از على قربانى به عنوان هافبك سمت چپ بازى گرفت. قربانى مهاجم گلزنى است كه به رغم دوندگى بى امان از دفاع فردى و گروهى هيچ آشنايى نداشت و ميلاد زكى پور مدافع چپ استقلال كاملا تحت تاثير ريبريو بود.

در حاليكه اميد نورافكن و اميد ابراهيمى در ميانه ميدان طراوت لازم را نداشتند و پادووانى و جانواريو نيز كاملا درگير دو مهاجم الاهلى بودند، زكى پور همواره تنها بود. فشار بيش از اندازه موجب شد تا زكى پور در انتهاى نيمه اول بر روى ضربه كرنر در دفع توپ اشتباه كند تا ديوپ براحتى دروازه استقلال را بازكند.

استقلال در ارسال از كناره ها و ضربات ايستگاهى ضعف دارد مشكلى كه از سال گذشته همچنان با اين تيم است.

نيمه دوم تا حدودى شرايط استقلال بهتر شد.

با اضافه شدن وريا غفورى، خسرو حيدرى به ميانه ميدان منتقل شد و استقلال در دقيقه٧٤ با ارسال ديدنى حيدرى و جايگيرى خوب ابراهيمى به گل تساوى رسيد اما اين پايان كار نبود.

نبود تمركز در بين بازيكنان استقلال در دقيقه ٩٠ كار دست اين تيم داد. الاهلى به خوبى از نقطه ضعف استقلال در كرنرها اطلاع داشت. الاهلى بدون عجله و با استفاده از نقطه ضعف استقلال در آخرين ثانيه هاى بازى به گل پيروزى رسيد.

در اين صحنه دو بازيكن الاهلى با آرامشى ديدنى اقدام به كرنر دو ضرب كردند. در اين حالت تنها وريا غفورى به استقبال آنان رفت. در اصول ابتدايى فوتبال در اين شرايط حتما دو بازيكن استقلال بايد براى دفاع كردن مى رفتند و همين موضوع نشان دهنده عدم تمركز در استقلال بود.

ريبريو به راحتى با كمك هم تيمى اش غفورى را از جريان بازى خارج كرد و بدون هيچگونه مزاحمتى با سانترى دقيق ديوپ را در تير دوم صاحب توپ كرد تا او با ضربه سرى ديدنى الاهلى را پيروز كند.

ضعف مهدى رحمتى در خروجها و پوشش نامناسب خط دفاعى از عوامل اصلى مشكلات استقلال در كرنرها و ارسال از كناره ها است.