عجایب انتخابات ۱۳۹۶

در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین انتخابات شوراهای شهر و روستا اتفاقاتی افتاد که بعضی از آن‌ها باعث حیرت٬ بعضی خوشحالی و بعضی باعث سوال شد.

این مطلب یادآوری ده رویداد از میان ده‌ها رویداد انتخاباتی است که شاید شگفت‌انگیزترین آنها اتحاد سیاسی تتلو و رییس آستان قدس رضوی باشد.

Image caption ابراهیم رئیسی و امیر تتلو

قلب٬ مادر و آستان قدس

وقتی عکس دیدار ابراهیم رئیسی و امیر تتلو٬ خواننده رپ زیرزمینی٬ منتشر شد٬ بعضی شک کردند که شاید ‌‌"فیک‌نیوز" یا "خبر جعلی" ‌است. چند دقیقه بعد فیلمش منتشر شد٬اما چشم‌ها چیزی را که می‌دیدند به سختی باور می‌کردند.

یک جا امیر تتلو نام مادر٬ قلب و کلید خالکوبی دست‌هایش را به آقای رئیسی نشان می‌داد و جای دیگر آقای رئیسی از آهنگ امام رضای او تشکر می‌کرد. این اتفاق در کشوری می‌افتاد که خالکوبی و سر و شکل "‌نامتعارف" از دید بسیاری از مقام‌های انتظامی٬ جرم است. دیدار رییس آستان قدس رضوی و تتلو بمب خبری شبکه‌های اجتماعی شد؛ از تحسین و انتقاد گرفته تا طنز.

بعد از شکست ابراهیم رئیسی در انتخابات٬ در تلگرام و توییت این مطلب طنز دست به دست می‌شد: "ابراهیم ر‌ئیسی به عنوان جانشین رهبر وارد انتخابات شد و تتلیتی خارج شد." ‌منظور یکی از میلیون‌ها هوادار تتلو است که خود را تتلیتی می‌نامند. یک مطلب طنز دیگر بعد از شکست ابراهیم رئیسی در انتخابات این بود که "‌سه میلیون و نیم از پنج میلیون تتلیتی" زیر سن رای دادن بودند و ‌تیم تبلیغاتی آقای رئیسی "رو دست خورده بود."

‌حدس طراحان این ایده تبلیغاتی درست بود. پرواکنش‌ترین رویداد انتخابات رقم خورد گرچه تاثیر حمایت تتلو بر آرای آقای رئيسی مشخص نیست. خواننده‌ای که اعتقاد دارد نیروهای منفی به نام آرکون‌ها وارد بدن می‌شوند و باید جلوی آنها ایستاد.

بیشتر بخوانید

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران از امیر تتلو، خواننده رپ انتقاد کرد

سبز سبزم

پانزدهم اسفند سال قبل که داوطلبان انتخابات کم‌کم خود را برای رقابت‌ها آماده می‌کردند٬ ویدئویی از سه یار دیرین٬ محمود احمدی‌نژاد٬ اسفندیار رحیم‌مشائی و حمید بقایی منتشر شد. آنان برای کاشتن درخت در خانه‌ای جمع شده بودند. در آن ویدئو اسفندیار رحیم‌مشائی رو به دوربین ایستاد٬ با پیراهنی سبز، عینک خود را برداشت و گفت "اصلا٬ من خودم یک درختم. ریشه دارم در خاک. خاک پاک ایران مظهر مهر یزدان."

گذشته از نکته مبهم نهفته در پیام٬ مخاطبان متوجه بودند که طیف یاران احمدی‌نژاد برای شرکت در انتخابات جدی هستند.

بیشتر بخوانید

از جلال‌الدین فارسی تا اسفندیار رحیم مشایی؛ ثبت‌نام‌های جنجالی انتخابات ریاست جمهوری

حق نشر عکس Mehr

ایستادن مقابل رهبر

همه جا صحبت از ثبت نام حمید بقایی به عنوان نامزد مورد حمایت محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری بود چون رهبر ایران در اتفاقی کم‌سابقه به طور علنی گفته بود که مخالف نامزدی محمود احمدی‌نژاد است.

رییس‌جمهور سابق ایران هم در مصاحبه‌های مختلف سربسته و با ایهام گفته بود که قصد شرکت ندارد اما در روز ثبت نام همراه حمید بقایی وارد وزارت کشور شد و ثبت نام کرد. اقدامی که رویارویی علنی با رهبر ایران محسوب ‌شد. تصورش سخت بود که محمود احمدی‌نژاد با وجود مخالفت رهبر ایران تایید صلاحیت شود اما باز هم رد صلاحیت او اعجاب‌انگیز بود؛ از این نظر که تا چند سال قبل، او رئیس‌جمهور ‌"مطلوب" رهبر ایران بود. شگفتی‌سازی یاران احمدی‌نژاد به اینجا ختم نشد.

بیشتر بخوانید

حقیقت و افسانه در مورد 'ناگفته های' احمدی‌نژاد

رای من: احمدی‌نژاد

در آخرین ساعات روز جمعه ۲۹ اردیبهشت در حالی که شایعه شده بود محمود احمدی‌نژاد انتخابات را تحریم کرده٬ او و حمید بقایی در نارمک وارد حوزه رای‌گیری شدند. حمید بقایی رای خود را بالا گرفت تا همه ببینند که او نام محمود احمدی‌نژاد را روی برگه‌ نوشته است در حالی که انتخابات ریاست‌جمهوری چهار نامزد به نام‌های روحانی٬ رئیسی٬ میرسلیم و هاشمی‌طبا داشت و هر رای دیگری با نامی جز این چهار نفر٬ آرای باطله محسوب می‌شد.

بیشتر بخوانید

حمایت رسمی احمدی‌نژاد از بقایی: مراقبم حذف نشود

حق نشر عکس Fars
حق نشر عکس Irna

‌شناسنامه شاهنشاهی

شماره شناسنامه ۸۳۷ صادره از تهران در سال ۱۳۲۶ در زمان رای‌دهی خبرساز شد. هم از آن جهت که مهر و نشان حکومت پهلوی را داشت هم از آن جهت که متعلق به یکی از نامزدهای انتخابات بود. خبرگزاری فارس عکس شناسنامه مصطفی میرسلیم را منتشر کرد. شناسنامه‌ای قدیمی که تمام مهرهای انتخابات روی آن ثبت شده بود و دیگر جایی برای ثبت مهرهای تازه نداشت. مصطفی میرسلیم با شناسنامه تازه خود که ثبت احوال جمهوری اسلامی ایران صادر کرده برای نامزدی ریاست جمهوری ثبت نام کرده بود. پس چرا او در روز رای‌گیری با شناسنامه قدیمی خود رفت؟ این سوال را خبرگزاری‌ها نوشتند بدون آن‌که پاسخی جلوی آن نوشته شود.

بیشتر بخوانید

مصطفی میرسلیم؛ تنها نامزد حزبی انتخابات ریاست جمهوری

حق نشر عکس Mizan

ما گل‌های خندانیم

در آخرین مناظره زنده تلویزیونی مصطفی هاشمی‌طبا سخنان خود را با شعری با عنوان سرود ایران به پایان برد؛ او نه فقط دو بیت اول، که شعر کتاب درسی دبستان را تا آخر خواند: ما گل‌های خندانیم فرزندان ایرانیم ….

اشاره او به سرنوشت فرزندان ایران در آینده بود و گفت به خاطر نوه‌اش به آنجا آمده است. جز این شعر او را یکی از پدیده‌های انتخابات خواندند. نامزدی بود که اعلام کرد خودش به حسن روحانی رای می‌دهد اما به نفع او کنار نرفت. شاید به خاطر آن‌که از طرف مقام‌های بالاتر از این کار منع شده بود. مصطفی هاشمی‌طبا در دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری بیش از ۲۱۰ هزار رای آورد در حالی که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۰ تنها ۲۶ هزار رای داشت.

بیشتر بخوانید

مصطفی هاشمی‌طبا؛ نامزدی که نامش با ورزش گره خورده

حق نشر عکس Borna
Image caption ‌سخنرانی جنجالی حسن روحانی در همدان

‌۳۸ سال اعدام و زندان

"‌اردیبهشت ۹۶ هم یک‌بار دیگر مردم ایران اعلام می‌کنند آنهایی را که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند٬ قبول ندارند."

با آن‌که مناظره‌های انتخاباتی و رقابت میان حسن روحانی و ابراهیم رئیسی به اوج رسیده بود٬ کم‌تر کسی باور می‌کرد که گوینده این جمله حسن روحانی باشد. او که خود در طول چهار دهه گذشته همواره پست‌های بالای امنیتی داشته٬ نه تنها رقیب٬ که بخشی از سیاست‌های قضایی نظام جمهوری اسلامی را در سخنرانی‌اش در همدان هدف قرار داده بود. کنایه آقای روحانی به ابراهیم رئیسی بود که متهم است در کمیته تصمیم‌گیری اعدام‌های دهه شصت نقش کلیدی داشته است. اصولگرایان انتقادهای زیادی از این جمله کردند. همان موقع بود که به نظر ‌آمد حسن روحانی شمشیر مبارزه انتخاباتی را از رو بسته است.

بیشتر بخوانید

ابراهیم رئیسی و پرونده‌های 'فتنه': از انفجار ۸‌شهریور تا اعدام‌های ۸۸

حق نشر عکس IRIB

۴۱۵ زن، در شوراهای یک استان

برای اولین بار در ایران٬ ۴۱۵ زن در یک استان وارد نظام مدیریتی شهر و روستا شدند؛ در سیستان و بلوچستان، محروم‌ترین استان‌ ایران. به گفته علی‌اوسط هاشمی٬ استاندار٬ در چهارمین دوره شوراهای شهر و روستا که دوره قبلی بود ۱۸۶ زن در شوراهای محلی عضو بودند. این استان بیشترین تعداد فرمانداران زن را در دوره وزارت کشور حسن روحانی داشت. بعضی مقام‌های محلی فرمانداران زن را از موفق‌ترین مدیران این استان توصیف کرده بودند. موضوعی که شاید در افزایش مشارکت زنان و اعتماد محلی بی‌تاثیر نبوده باشد.

بیشتر بخوانید

انتخابات ۹۶؛ چرا شوراها برای مناطق حاشیه‌ای مهم‌ هستند؟

حق نشر عکس RashtAlipour

رفتگر عضو شورا

شورای شهر رشت ۱۱ عضو دارد. پنجمین رای را شخصی آورده که ۱۷ سال رفتگر یا پاکبان بوده است. انتخابی که در شبکه‌های اجتماعی سر و صدای زیادی کرده است. محمدحسن علی‌پور با نزدیک به ۱۹ هزار رای عضو شورای شهر رشت شد. او کارشناسی روابط عمومی دارد٬ ۴۲ ساله است٬ یک پسر دارد و در خانه اجاره‌ای زندگی می‌کند. شاید انتخاب او مثال خوبی برای مشارکت شهروندان عادی در نظام مدیریت شهری باشد که از اهداف تاسیس شوراهاست.

بیشتر بخوانید

'نخستین' رفتگر زن ایران

حق نشر عکس Khoramabad

دستفروش منتخب خرم‌آباد

ولی‌الله رستمی‌نژاد٬ دستفروش بازار خرم‌آباد در استان لرستان است. ۶۰ ساله است و کارشناسی ادبیات فارسی دارد. زمانی معلم بوده است. برای رهگذران جملاتی به انگلیسی می‌گوید و محلی‌ها او را به خوبی می‌شناسند. می‌گوید برای تبلیغات هیچ هزینه‌ای نکرده و با یک تابلو ۷۰ سانتی در شهر چرخیده و با همان رای آورده است. ورود او هم به شورای شهر خرم‌آباد باعث شگفتی هم‌شهری‌ها و مردمان دوردست‌تر شد. خبرنگاران زیادی با او مصاحبه کردند و فیلم‌هایش در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

بیشتر بخوانید

از انتخابات ۷۶ تا ۹۶؛ یک فریم و دو قاب