خطر داعش برای امنیت ایران

یک نیروی ایران در مجلس حق نشر عکس Tasnim

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ساعاتی پس از حملات تهران به مجلس و مقبره آیت‌الله خمینی در خبرگزاری "اعماق" که اخبار این گروه را پوشش می‌دهد، مسئولیت این حملات را به عهده گرفت.

سایت "اعماق" تصاویری را منتشر کرد که از داخل ساختمان مجلس ایران گرفته شده بود. در این تصاویر ویدیویی صدای شلیک گلوله شنیده می‌شد و مهاجم با عربی کتابی و غیر محاوره‌ای فریاد می زند: "فکر می‌کنید ما از اینجا خواهیم رفت. نه، با اجازه خدا اینجا می مانیم."

حدود یک ماه پیش این گروه با انتشار ویدیویی ۳۷ دقیقه‌ای تحت عنوان "سرزمین ایران، از دیروز تا امروز" تهدید کرده بود که به ایران حمله خواهد کرد. در این ویدیو چند تن از اعضاء داعش که به فارسی سخن می‌گفتند از سنی‌های ایران خواستند به آنچه آنان "جهاد علیه شیعیان رافضی" خواندند بپیوندند.

در ویدیوی منتشر شده ماه گذشته این گروه، داعش قول داد انتقام آنچه دخالت‌های ایران و شیعیان در سوریه و عراق خواند بگیرد. در این ویدیو، این گروه برخی از برخوردهای جمهوری اسلامی با سنی‌های ایران را "جنایت" خواند و از سنی‌های ایران خواست که به مبارزه مسلحانه آنان بپیوندند.

با نگاهی به سابقه داعش، می‌توان گفت که این ویدیو می‌توانست هشداری به ماموران امنیتی ایران باشد که داعش در صدد حمله در داخل خاک ایران بوده است. در چند سال گذشته در مواردی پس از اینکه شهروند یکی از کشورهای اروپایی یا ترکیه که عضو داعش بودند در این نوع ویدیوها ظاهر می‌شدند و کشور خود را تهدید می‌کردند، داعش در این کشورها عملیاتی انجام می‌داد.

حق نشر عکس A'magh
Image caption تصویری از کلیپ ویدیویی چند ماه پیش داعش

نیروهای سپاه پاسداران نقش مهمی در جنگ با داعش در عراق و کمک به نیروهای شیعه در سوریه داشته‌اند. بسیاری از منتقدان ایران می‌گویند دخالتهای این کشور در منطقه احساسات ضد ایرانی را در میان اعراب و سنی‌های منطقه را افزایش داده است.

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران دو سال پیش گفت: "برای تامین امنیت کشورمان بایستی مرزهایمان را قرنطینه کنیم و به همسایگانمان کمک کنیم تا این غده سرطانی (داعش) به کشورمان سرایت نکند."

باید دید عاملان این حمله از کجا بودند؟ آیا مهاجمان ایرانی بودند یا تبعه سایر کشورها از جمله کشورهای منطقه. مسلما اگر مهاجمان خارجی بوده باشند، همدستانی در داخل ایران داشته‌اند.