از پلاسکوی تهران تا گرنفل لندن؛ مقایسه دو آتش‌سوزی از دید شهروندان ایرانی

آتش‌سوزی ساختمان گرن‌فل لندن

در ساعات اولیه صبح امروز چهارشنبه ۲۴ خرداد (۱۴ ژوئن) زمانی که بیشتر ساکنان برج مسکونی گرنفل در غرب لندن خواب بودند، این ساختمان دچار حریق شد.

به گفته مسئولان آتش نشانی لندن، این آتش بعد از حدود ۷ ساعت مهار شد.

بر اساس تخمین‌ها حدود ششصد نفر در این ساختمان سکونت داشته‌اند و دست‌کم دهها نفر در این حادثه زخمی شده‌اند.

با اینکه هنوز آمار مشخصی از کشته شدگان این آتش سوزی مخابره نشده است اما ترس آن می‌رود که ساکنان طبقات بالایی این برج به راحتی از این مهلکه نگریخته باشند.

حریق امروز لندن برای بسیاری یادآور اتفاقی تلخ در تهران بود.

آتش‌سوزی ساختمان پلاسکوی تهران، که صبح روز پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ در چهارراه استانبول اتفاق افتاد و پس از سه ساعت و نیم به کلی فرو ریخت.

تعداد زیادی مأمور آتش‌نشانی درحال مهار آتش‌سوزی، زیر آوار ناشی از فروریختن ساختمان ماندند.

در این حادثه دست کم ۲۲ نفر، از جمله ۱۶ آتش‌نشان، جان خود را از دست دادند و بیش از سیصد نفر مصدوم شدند.

توضیح تصویر،

ساختمان پلاسکو ۳۰ دی ماه پارسال بعد از سه ساعت و نیم آتش سوزی به طور کلی فروریخت

حالا با بروز آتش‌سوزی در برج ۲۴ طبقه‌ای گرنفل، آتش سوزی و لندن و پلاسکو از کلیدواژه هایی هستند که کاربران توییتر هم اکنون از آنها استفاده می‌کنند و داغ شده اند.

نحوه رفتار شهروندان و حضور در محل حادثه

یکی از موارد مقایسه دو آتش‌سوزی حضور شهروندان در محل حادثه بوده است. در زمان آتش‌سوزی ساختمان پلاسکوی تهران تعداد زیادی از شهروندان تهرانی در محل حادثه جمع شدند و به تهیه عکس و فیلم پرداختند. این ازدحام باعث شد نیروهای امدادی و آتش نشانی نتوانند به سرعت خود را به محل برسانند.

کاربری بنام امین قزوینی در توئیتر به همین نکته اشاره کرده و گفته است: "پریسکوپ رو نگاه کردم دیدم لندن فقط دو تا پخش زنده از آتش سوزی برج داره،فقط دو تا. ایران بود الان ۹۷۳۸۴۵ نفر لایو میدادن."

فرد دیگری به نام سبویش گفته است: "یه عده مونم منتظریم ببینیم چند آتش نشان تو آتیش سوزی برج لندن کشته میشن بنویسیمش."

کاربر دیگری هم با انتشار عکسی از دو حادثه به طعنه نوشته است: "یک هواپیما پر از هموطنان غیور همیشه در صحنه جهت فیلمبرداری با موبایل از برج گرنفل به سمت لندن حرکت کرد."

پوشش خبری تلویزیونی

بعضی دیگر هم به مقایسه عملکرد رادیو تلویزیون دولتی ایران (صداو سیما) در دو آتش سوزی پرداخته‌اند.

انتقاد این دسته از کاربران ایرانی به آن است که چرا صدا وسیما به طور زنده آتش سوزی لندن را پوشش داده ولی در زمان حادثه پلاسکو در ساعات اولیه از این کار خودداری کرده است.

کاربری به نام فرهمند نوشته است: "جالب هست صدا و سیمایی که در موقع حادثه تروریستی تهران میزگرد خبری دیشب را پخش می‌کرد حال گزارش لحظه به لحظه برج گرنفل لندن را می‌دهد!"

امید گفته است: "تهران ۱۷ نفر کشته شد صداوسیما برنامه کودک پخش میکرد الان لندن آتش سوزی شده از کله سحر تو پخش زنده هستن و گزارش لحظه به لحظه."

توضیح تصویر،

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران پس از حادثه پلاسکو لباس آتش نشانی بر تن کرد و در محل حادثه حاضر شد

مقایسه دو شهردار

یکی از موارد مقایسه از دید کاربران ایرانی مقایسه محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و صادق خان، همتای لندنی او بوده است.

محمد باقر قالیباف پس از اتفاق پلاسکو لباس آتش نشانان را بر تن کرد و عده‌ای که او را متهم به "قصور" کرده بودند خواهان استعفای او شدند.

بعضی از کاربران ایرانی به کنایه از کلید واژه "صادق خان استعفا" استفاده کرده‌اند که اشاره به مقایسه استعفای آقای قالیباف در آن زمان دارد.

بیشتر این نوع نوشتار مایه‌ای از کنایه‌ در خود دارد.

مصطفی، یکی از کاربران توئیتر نوشته است:"الان شهروندان مقیم لندن هشتگ صادق_خان_استعفا نمی‌زنن؟"

کاربر دیگری نوشته است: "شاید آتش سوزی پلاسکو و لندن از لحاظ ظاهری شبیه هم باشد، اما در هیچ جای جهان شهردار لباس آتش نشانی نمی پوشه برای کمک به مردم."

فرد دیگری در توئیتر نوشته است: "برج ۲۷ طبقه گرانفل توی آتیش داره میسوزه. شهردار بی‌عرضه و غیرجهادی لندن چرا کلاه زرد نذاشته سرش بره تو آتیش بگه مو خاموشش مُکُنُم یره؟!"

یک کاربر دیگر هم گفته است: "یک عده در حال شمردن تلفات آتش‌سوزی لندن‌اند و هی با ذوق منتظرن که ببینند کی به بالای ۲۲ کشته می‌رسه تا مقتدرانه از قالیباف و سوریه دفاع کنند."

مقایسه کلی با حادثه پلاسکو

در شبکه‌های مجازی بعضی دیگر به مقایسه کلی دو حادثه پرداخته‌اند و عواملی نظیر عمر بنا را زیر ذره بین برده‌اند.

ساختمان پلاسکوی تهران ۱۷ طبقه بود و زمانی که فروریخت بیش از ۵۰ سال عمر داشت. ساختمان گرنفل ۲۴ طبقه بود و ۴۳ سال عمر دارد.

یک کاربر ایرانی در توئیتر به همین مسئله اشاره کرده است و گفته: "قبل از این‌که شروع کنید به مقایسه آتش سوزی ساختمان لندن با پلاسکو، در نظر داشته باشید که پلاسکو قبل از انقلاب ساخته شده و ۵۰ سالش بود."

کاربر دیگری بنام پویا نوشته است: "الان بیشتر از همه خانواده آتش نشان های پلاسکو ، اخبار آتش سوزی لندن رو پیگیری میکنن.ای کاش ساختمون نریزه ."

بعضی دیگر هم به این نکته پرداخته‌اند که چرا پلاسکو فروریخت ولی برای برج گرن‌فل این اتفاق نیفتاد.

فرناز امین‌پور در توئیتر نوشته: "لندن شد تهران، گرانفل مثل پلاسکو سوخت! البته گرانفل دمای سازه‌اش به بالای هزار درجه رسیده وبر خلاف پلاسکو هنوز نریخته!"