مهاجران در ایران؛ تعداد اتباع کدام کشورها بیشتر است؟

اتباع خارجی در ایران

مرکز آمار ایران، در تازه‌ترین گزارش خود که امروز دوشنبه ۲۹ خرداد منتشر کرده به جمعیت مهاجران در ایران پرداخته است.

این گزارش بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ اعلام شده و نشان می‌دهد افراد با تابعیت افغانستان، عراق و پاکستان بیشترین جمعیت مهاجران ساکن ایران را تشکیل می‌دهد.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران از مجموع افراد ساکن در ایران در زمان سرشماری (۱۳۹۵)، حدود یک میلیون و ۵۸۴ هزارنفر تابعیت افغانستان، ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر تابعیت کشور عراق و ۱۴ هزار و ۳۲۰ نفر تابعیت کشور پاکستان را داشته‏اند.

بر این اساس بیش از ۹۵ درصد جمعیت مهاجران در ایران را اتباع افغانستان تشکیل می‌دهد.

تعداد مهاجران خارجی در ایران

بر حسب تابعیت

افغانستان

یک میلیون و۵۸۴ هزار نفر

  • عراق ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر

  • پاکستان ۱۴ هزار و سیصد نفر

  • ترکیه ۷۱۳ نفر

  • سایر کشورها ۲۰ هزار و ۸۵۰ نفر

ISNA

به طور سنتی تعداد مهاجران افغان در ایران همیشه از اتباع خارجی دیگر بسیار بیشتر بوده و این مسئله تغییری نکرده است.

در سرشماری نفوس و مسکن سال گذشته میزان پراکنش جمعیت مهاجر در نقاط مختلف ایران هم مشخص شده است.

استان‌های تهران، خراسان رضوی، قم عمدتا بیشترین مهاجران را در خود جای داده‌اند که البته بسته به نوع تابعیت این جمعیت متفاوت است.

بیشتر بخوانید:

بیشتر جمعیت مهاجران افغان در ایران در تهران مستقر شده و تعداد آنها در پایتخت تا زمان سرشماری حدود ۵۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر بوده است.

بنابر گزارش مرکز آمار استان‌های ایلام و کردستان به ترتیب با ۱۲ و ۱۳ نفر، میزبان کمترین تعداد مهاجران افغان در ایران هستند.

جمعیت اتباع عراقی در تهران هر چند کم نیست ولی بیشتر آنها در استان قم ساکن هستند. تعداد این اتباع در استان قم نزدیک به ۸۴۰۰ نفر است.

بر اساس داده‌های آماری، اتباع پاکستانی مقیم ایران هم تمایل بیشتری به سکونت در استان قم داشته‌اند و بیش از ۶۵۰۰ نفر از آنها در این استان مذهبی زندگی می‌کنند. استان سیستان و بلوچستان پس از قم دارای بیشترین تعداد اتباع پاکستانی در ایران است.

ترکیب سنی مهاجران به ایران ارقام متفاوتی را نشان می‌دهد.

در مورد اتباع افغانستان، بیشترین جمعیت مربوط به گروههای سنی ۵ تا ۱۴ ساله است. در اتباع عراقی این سن تغییر یافته و بیشترین جمعیت آنها را در ایران را افراد ۱۰ تا ۱۹ ساله تشکیل می‌دهند.

دو طیف در اتباع پاکستانی، بیشترین جمعیت ساکنان آنها در این را تشکیل می‌دهند؛ طیف اول افراد زیر ۹ سال و بعد از آن، بزرگترین جمعیت آنها در ایران از نظر ترکیب سنی مربوط به جوانان ۲۵ تا ۲۹ ساله است.