رواج حراج‌های آنلاین؛ تخفیف از 'جمعه سیاه' به شب یلدا رسید

شب یلدا حق نشر عکس digikala

رواج خرید‌های آنلاین در سال‌های اخیر در ایران باعث شده تا صاحبان این کسب و کارها با تبعیت از الگوهایی که چند سالی است که به ایران راه پیدا کرده، از مناسبت‌های مختلف برای افزایش فروش و کسب سود بیشتر استفاده کنند.

تعدد مناسبت‌های شاد در ایران نظیر عید نوروز و شب یلدا صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی در ایران را بی‌نصیب نگذاشته و آنها همزمان با این ایام به راه‌اندازی "حراج" اقدام می‌کنند.

اخیرا البته حراج بزرگی در ایران همزمان با کشورهای غربی و آمریکا صورت گرفت که مصادف با آخرین جمعه ماه نوامبر بود که "جمعه سیاه" خوانده می‌شود و در ایران عده‌ای آن را "حراجمعه" نامیده‌اند.

در ایران همزمان با این مناسبت‌ها بیشتر فروشگاه‌های اینترنتی تخفیف‌های عمده‌ای را ارائه می‌کنند که در بعضی از آنها حتی به ۷۰ درصد هم میرسد.

در حراجمعه امسال (یک ماه پیش) تعداد مراجعه‌کنندگان به دو فروشگاه عمده اینترنتی به حدی بود که در مواردی این سایتها از دسترس خارج شدند.

حسین درودیان، مسئول نظارت و بازرسی اتاق اصناف گفته است: "برای ارائه تخفیف معمولا قانون وجود دارد و فروشگاه‌های مختلف موظف هستند پیش از برگزاری حراج هماهنگی لازم را با اتحادیه مربوطه انجام دهند و حراج خود را زیر نظر اتحادیه برگزار کنند."

این اظهارات در حالی است که عمدتا فروشگاه‌ها از چنین رویه‌ای تبعیت نمی‌کنند.

حق نشر عکس Luxurystore

این روزها همزمان با خریدهای گسترده شب یلدا تبلیغات گسترده‌ای توسط فروشگاه‌های اینترنتی در شبکه های اجتماعی به راه افتاده است.

البته در یلدای امسال فروشگاه‌های اینترنتی تنها نیستند و نمایندگی رسمی خودروی دی اس فرانسه، شرایط ویژه‌ای را برای فروش "سدان" در نظر گرفته است.

یکی از فروشگاه‌های اینترنتی دیجی کالاست که با عباراتی نظیر "یلدای شگفت‌انگیر" و "جادوی یلدا" در ورودی وبسایت خود مشتریان را ترغیب به خرید می‌کند.

دیجی کالا از بزرگترین فروشگاه‌های اینترنتی در ایران است که حدود ۲۷۰۰ نفر کارمند دارد.

این حراج که درست چند روز پیش از بلندترین شب سال آغاز شد با تبلیغ در مورد تخفیف‌هایی که تا سقف هفتاد درصد هم می‌رسد، مشتریان زیادی را به وسوسه انداخته است.

البته عده‌ای صحت این تخفیف‌ها را زیر سئوال برده‌اند و می‌گویند که قیمت بدون تخفیف کالاها در مغازه‌های عادی گاه از قیمت با تخفیف همان قلم جنس در بعضی "حراج‌ها" کمتر است.

بعضی دیگر از مشتریان البته این تخفیف‌ها را واقعی یافته‌اند.

حق نشر عکس Ilna
Image caption دیجی کالا از بزرگترین فروشگاه‌های اینترنتی در ایران است که حدود ۲۷۰۰ نفر کارمند دارد

حراج‌های شب یلدای امسال در شبکه‌های اجتماعی هم واکنش‌هایی در میان کاربران به همراه داشته است.

کاربری بنام نفیسه مرشدزاده در توئیتر نوشته است: "چند تا برند و ‌کاسب‌کار به این یک دقیقه اضافه شب در یلدا دل بسته‌اند؟ در آن یک دقیقه مگر چقدر مصرفمان بیشتر می‌شود که این همه بیلبورد و آگهی ما را نشانه گرفته‌اند؟"

عباس صادقی درباره تخفیف‌ها در توئیتر نوشته: "البته کد تخفیف میدن و می‌کنن تو پاچه ملت٬ اونم به نیت اینکه کسانی که تا حالا خرید آنلاین نداشتن را سوق بدن که تجربه اول هم کار میده دستشان."

از جمله فروشگاه‌های آنلاینی که امسال یلدا را دستمایه تخفیف در ایران قرار داده‌اند می‌توان به لاکچری استور، شهروند، بیگ‌مال و دیجی کالا اشاره کرد.

سعید محمدی، یکی از دو موسس دیجی کالا می‌گوید: "هدف این کمپین‌ها (در مناسبت‌ها) فروش بیشتر و سود مقطعی نیست. این یک هدف جانبی است. هدف اصلی، جذب مشتری در این صنعت جدید است. ما نیاز داریم در فردی که عادت به خرید آفلاین دارد، انگیزه ایجاد کنیم تا به یک مشتری آنلاین تبدیل شود."

با اینکه در سال‌های اخیر فروشگاه‌های اینترنتی سعی کرده‌اند مشتریان بیشتری را به سوی خود جلب کنند، اما سهم خرده فروشی آنلاین در ایران به نسبت کل بازار خرده فروشی کم است.

پیشتر فقط خریدهای کوچک مانند کارت شارژ تلفن همراه از طریق اینترنت در ایران انجام می‌شد، اما در سال‌های اخیر تجارت الکترونیک در این کشور نسبتا گسترش یافته است.

البته هنوز کم نیستند کسانی که به فروشندگان اینترنتی اعتماد ندارند یا مطمئن نیستند که کالای خریداری شده به آدرس آنها ارسال شود.