واکنش‌های 'آشغال' توصیف شدن معترضان خیابانی در نمازجمعه تهران

حق نشر عکس Tasnim
Image caption آقای صدیقی گفته در خطبه های نماز جمعه "بلندگوی مردم" بوده و "به نمایندگی همه آنها" مشکلاتشان را به گوش مسئولان رسانده است

در پی بالاگرفتن اعتراضات به "آشغال" توصیف شدن معترضان خیابانی از سوی کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران، آقای صدیقی امروز از این اظهارات عقب‌نشینی کرد.

این روحانی در گفت و گو با خبرگزاری دانشجو وابسته به بسیج دانشجویی گفت منظورش از "آشغال"، درواقع "فضای فتنه و آشوب" بوده و "کاری به اشخاص نداشته است". بسیاری از مسئولان حکومتی ایران، اعتراضات ضدحکومتی شهرهای مختلف ایران را در هفته دوم دی ماه "فتنه" می نامند.

آقای صدیقی در بخشی از صحبت های امروز خود تاکید کرده "به مردم و حتی معترضین" بی احترامی نکرده و افزوده در خطبه های نماز جمعه "بلندگوی مردم" بوده و "به نمایندگی همه آنها" مشکلاتشان را به گوش مسئولان رسانده است.

کاظم صدیقی روز جمعه با اشاره به اعتراضات خیابانی اخیر گفته بود: "مردم از حکومت حمایت می‌کنند و صاحبش هستند و هر کجا احساس خطر کنند، سینه سپر و انقلاب را قدم به قدم تصفیه کرده و آشغال‌ها را می‌برند."

بیان این اظهارات در خطبه های نماز جمعه پایتخت، با واکنش گسترده کاربران فضای مجازی و از جمله چهره های سیاسی مواجه شد.

در یکی از واکنش ها، محمدعلی وکیلی عضو اصلاح طلب هیات رئیسه مجلس دهم، با انتقاد از به کارگیری "تعابیر تحقیرآمیز و دون‌شانی چون آشغال برای معترضین"، استفاده کاظم صدیقی از این لحن را "نتیجه نگاه از بالا" توصیف کرد.

در عکس العملی دیگر، عزت‌الله ضرغامی رئیس سابق صداوسیما، به کارگیری صفت "آشغال" برای معترضین را، همچون "خس و خاشاک" نامیدن معترضین به انتخابات ۱۳۸۸ "هزینه ساز" دانست. این فعال اصولگرا با اشاره به درخواست آقای صدیقی برای افزایش بودجه حوزه های علمیه گفت: "راه حل معضلات فرهنگی - اجتماعی افزایش بودجه حوزه های علمیه نیست."

کاظم صدیقی در خطبه های دیروز خود، "بی‌توجهی به فرهنگ و ایمان" را نخستین علت اعتراضات اخیر دانسته و افزوده بود: "جنگ نرم فرهنگی و اقتصادی در دستور کار دشمن است لذا در بودجه ۹۷، مجلس باید نکاتی را رعایت کند."

حق نشر عکس Tasnim
Image caption کاظم صدیقی "بی‌توجهی به فرهنگ و ایمان" را نخستین علت اعتراضات اخیر دانسته و خواستار افزایش بودجه حوزه های علمیه شده بود

محمدرضا زائری دیگر فعال اصولگرا، به کار بردن لفظ آشغال در وصف معترضان را "تلخ و تاسف انگیز" دانست و نوشت: "نمی دانم حالا که بزرگان مصلحت نمی‌دانند ائمه و خطبای مهمترین نماز جمعه کشور را تغییر دهند... چرا خود همین آقایان [احمد] جنتی و [محمدعلی] موحدی کرمانی و [کاظم] صدیقی و [احمد] خاتمی قدری حواسشان را جمع نمی‌کنند؟"

از سوی دیگر، علی شکوری راد دبیر کل حزب اصلاح طلب اتحاد ملت، با انتقاد از مطالب مطرح شده در خطبه های ائمه جمعه تهران گفت: "هربار که آقاى صدیقى خطبه مى‌خواند... تأسف عمیق مى خورم از تحقیرى که بر ما روا داشته مى‌شود. بقیه [خطبای جمعه] هم مناسب نیستند، ولى ایشان تقریبا هیچ."

همزمان عبدالله رمضان‌زاده سخنگوی دولت در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، بدون مشخص کردن مخاطب سخن خود پرسید: "به استناد کدام اصل اخلاقی، شرعی یا حقوقی امام جمعه ای را منصوب می‌کنید که معترضین را آشغال بنامد؟"

گروهی دیگر از فعالان اصلاح طلب هم در در واکنش هایی جداگانه، به موضع گیری در مقابل اظهارات امام جمعه موقت تهران پرداختند. از جمله، آذر منصوری این اظهارات را "پاشیدن بذر کینه و نفرت" در کشور توصیف کرد، مصطفی تاج‌زاده به کاظم صدیقی توصیه کرد "اگر نمی‌تواند دردی [از معترضین] دوا کند، نمک بر زخمشان نپاشد"، فیض الله عرب سرخی کسانی که "مردم را خس و خاشاک و آشغال می‌نامند" را "فتنه گر" دانست و ناصر قوامی یادآوری کرد: "سال ۸۸ هم آقای علم الهدی در تریبون نماز جمعه مردم را بزغاله و گوساله خطاب کرد... و احمدی نژاد مردمی را که به نتیجه انتخابات معترض بودند خس و خاشاک خواند."

محمود احمدی نژاد دو روز بعد از انتخابات ۱۳۸۸، در جریان "جشن پیروزی" هواداران خود گفته بود: "در ایران در انتخابات ۴۰ میلیون نفر خودشان بازیگر اصلی و تعیین‌کننده اصلی بودند حالا ۴ تا خس و خاشاک در این گوشه‌ها یک کاری می‌کنند. بدانید که این رودخانه زلال ملت جایی برای خودنمایی آنها نخواهد گذاشت."

بسیاری از فعالان سیاسی ایران، بعدها آقای احمدی نژاد را به خاطر بیان این اظهارات به تحریک معترضان متهم کردند.

موضوعات مرتبط