سخنان پومپئو؛ نوعی اعلان جنگ اقتصادی علیه ایران

  • کسری ناجی
  • بی بی سی فارسی
مایک پمپئو

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران موضوع نخستین سخنرانی وزیر خارجه جدید آمریکا بود

سخنرانی مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا درباره ایران مانند اعلام جنگ به این کشور با استفاده از تمام توان اقتصادی ایالات متحده بود.

آقای پومپئو در سخنان روز دوشنبه خود عملا از ایران خواست که ابتدا تسلیم خواسته های آمریکا شود و سپس به پای میز مذاکره بیاید.

پیام آقای پومپئو این بود که ایالات متحده دیگر قادر به تحمل ایران در وضع کنونی آن نیست.

وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه در واشنگتن در نخستین سخنرانی عمومی خود درباره استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران صحبت کرد.

به گفته مایک پومپئو آمریکا برای تغییر رفتار ایران در پی اعمال فشار مالی بی سابقه بر این کشور است و هشدار داد اگر ایران مسیرش را عوض نکند "شدیدترین تحریم‌های تاریخ" علیه این کشور وضع خواهد شد.

آقای پومپئو در سخنان خود همچنین تاکید کرد دولت دونالد ترامپ قصد ندارد درباره توافقنامه هسته ای مذاکره کند و از شرکای اروپایی آمریکا هم خواست در کنار ایالات متحده بایستند.

مایک پومپئو گفت: "آنها باید تصمیم شان را بگیرند (اروپایی ها) ... آنها می دانند ما کجا ایستاده ایم."

به نظر می رسد که منظور آقای پومپئو از این سخنان این است که اروپایی ها در برخورد با ایران یا در کنار آمریکا خواهند بود یا علیه آن.

حالا نوبت اروپایی هاست که تصمیم گیری کنند.

آنها امیدوار بودند که توافقنامه هسته ای را بدون حضور آمریکا حفظ کنند و راه را برای بهره بردن ایران از آن و ادامه مراودات تجاری شرکت های اروپایی با این کشور باز نگه دارند.

امکان ادامه این سیاست اروپایی ها در صورت به راه افتادن جنگ تمام عیار اقتصادی آمریکا علیه ایران امکانپذیر نخواهد بود.

به نظر نمی رسد که هیچ شرکت تجاری اروپایی به طور منطقی بخواهد در چنین شرایطی در ایران سرمایه گذاری کند.

از سوی دیگر، ایران گزینه های زیادی برای مقابله با این شرایط ندارد.

تندروها در ایران مدت هاست که خواهان انتخاب مسیری مانند مسیر کره شمالی هستند که پس از خروج از پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای و ساخت و آزمایش سلاح اتمی از موضع برتری به مذاکرات با آمریکا برگشت.

اما این گزینه ممکن است اتحادیه اروپا را در کنار آمریکا قرار دهد، شرایط ایران را سخت تر کند و بقای جمهوری اسلامی را به خطر بیاندازد.