پروانه سلحشوری و هاجر چنارانی؛ دو نماینده زن از دو جبهه مخالف

  • فرشته قاضی
  • روزنامه‌نگار
سلحشوری

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

پروانه سلحشوری بارها نسبت به وضعیت زندانیان سیاسی و رهبران جنبش سبز که در حصر خانگی به سر می برند اعتراض کرده و خواستار پایان یافتن محدودیت های محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران شده است. او مرداد ۹۶ برای ملاقات با مهدی کروبی به بیمارستان رفت اما تنها توانست فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی را ملاقات کند

هرچند پروانه سلحشوری و هاجر چنارانی از جهت خاستگاه و تعلقات سیاسی و اجتماعی به دو جریان سیاسی مخالف هم تعلق دارند اما این روزها نام شان در رسانه ها و شبکه های مجازی با هم تکرار می شود. دو نماینده مجلس که در نطق های کم سابقه ای در مجلس ایران، یکی ایران را "کشور خیانت زده" خواند و دیگری با مخاطب قرار دادن رهبر جمهوری اسلامی خواستار همه پرسی برای نظارت استصوابی شد.

شاید از جهت همین تفاوت خاستگاه و تعلق سیاسی باشد که ۲۰ نماینده مجلس با امضای نامه ای خواهان برخورد با پروانه سلحشور شده اند و از کنار انتقادهای هاجر چنارانی گذشته اند.

پروانه سلحشوری، عضو فراکسیون امید مجلس است که با لیست ۳۰ ‌نفره‌ حامیان دولت در انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه‌ تهران به مجلس راه یافت. هاجر چنارانی هرچند که در هیچ یک از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان جایی نیافت اما از حوزه نیشابور به مجلس راه یافت و عضو فراکسیون ولایت، فراکسیونی است که اصولگرایان مجلس تشکیل داده اند. پایگاه سیاسی او جبهه پایداری و بازتاب دهنده مواضع این جریان سیاسی در مجلس است.

نام پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اما در روزهای آغازین مجلس دهم بر سر زبان ها افتاد. زمانی که او در مصاحبه با ویویانا ماتزا، خبرنگار ایتالیایی کوریره دلاسرا به زبان انگلیسی گفت: "سی سال پیش همه مثل من چادر می‌پوشیدند. آن‌ها نمی‌توانستند مثل شما یا دخترم یا دختران دیگر لباس بپوشند. ولی زنان در این سال‌ها انتخاب دیگری کرده‌اند. من تحقیقات زیادی درباره حجاب انجام داده‌ام. اکثر مردم به آن اعتقاد دارند و این روند سختی است که به جایی برسیم که حق انتخاب داشته باشیم، آن‌گونه که هر کسی می‌خواهد. و ما باید به عرف جامعه احترام بگذاریم. البته که روزی خواهد آمد که حجاب یک انتخاب خواهد بود و این جزیی از روند توسعه است."

حملات تند اصولگرایان تندرو در ایران باعث شد که او در مصاحبه ای با یکی از خبرگزاری های داخل ایران توضیح دهد: "بنده به عنوان یک زن مسلمان، پوشیدن چادر را مصداق بارز رعایت حجاب می‌دانم. حال ممکن است برخی‌ها پوشیدن مانتو و روسری را در رعایت این اصل، کافی بدانند. این، همان اختلاف سلایقی است که ممکن است وجود داشته باشد اما در اصل رعایت حجاب هیچ تشکیکی نمی تو‌ان و نباید داشت."

نگاهی به نطق ها، تذکرها و مواضع پروانه سلحشوری در مجلس، مواضعی تقریبا یکدست را نشان می دهد و شاید بتوان نطق پیش از دستور روز سه شنبه او در صحن علنی مجلس را برآوردی از تذکرها و نطق های او در طی سه سال گذشته ارزیابی کرد.

پروانه سلحشوری که دو سال رئیس فراکسیون زنان مجلس بود بارها نسبت به عدم حضور زنان در مسند وزارت اعتراض کرده و از پی گیرترین نماینده ها در حوزه حقوق زنان و به خصوص افزایش سن ازدواج دختران به شمار می رود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

مهر ۱۳۹۶ در مصاحبه ای با روزنامه قانون از سنگ اندازی ها برای بالا بردن سن ازدواج دختران خبر داد و گفت که "این دولت اعتدالی و این مجلس مصلحتی است؛ بنابراین مصوب کردن چنین قوانینی کار راحتی نیست."

پروانه سلحشوری، متولد ۱۳۴۳ و دکترای جامعه‌شناسی دارد، در کشور هند درس خوانده و اهل شهر مسجدسلیمان و استاد دانشگاه است. صلاحیت برات قبادیان، همسر او در انتخابات مجلس از سوی شورای نگهبان رد شد و عهده دار معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تعاون است.

فروردین ۱۳۹۷ او، فاسد خواندن زنان معترض به حجاب را منصفانه ندانسته و به پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران گفته بود که "این معترضین نه ضد نظام هستند، نه فاسد هستند و نه جاسوس. این‌ها به یک موضوعی فقط معترض هستند. به نظر من گناه بزرگی است دختری را که به حجاب اعتقادی ندارد به جرم فساد بازداشت کنیم. مجلس است که قانون وضع کرده و این مجلس است که در صورت ضرورت باید قانون را تغییر و اصلاح کند."

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، زنان مخالف با حجاب اجباری را به "فسق و فجور" متهم کرده و خواهان برخورد قاطع با آن‌ها شده بود.

"اصلا معنی ندارد که ما وارد اتاق خواب مردم شویم." پاسخ پروانه سلحشوری به خبرنگار روزنامه اعتماد درباره سیاست های افزایش فرزندآوری آیت الله خامنه ای بود. پاسخی که مهر ماه ۱۳۹۶ موجی از انتقادها را نصیب او کرد.

خانم سلحشوری اردیبهشت ۱۳۹۷ در واکنش به ویدیوی کتک زدن یک دختر از سوی مأمور زن گشت ارشاد، خواستار ارائه گزارشی مستند از نتایج عملکرد ۱۳ساله گشت ارشاد شد و اعلام کرد که اگر گشت ارشاد پس از ۱۳ سال٬ توانسته نتیجه دلخواهی بگیرد و حجاب بهتری در جامعه ایجاد شده٬ آن را با سند و مدرک نشان دهید.

ورود زنان به استادیوم های ورزشی یکی از مواردی است که پروانه سلحشوری پی گیر بوده. این نماینده مجلس شهریور ۱۳۹۶ در پاسخ به وزارت ورزش و جوانان که از او و چند نماینده دیگر برای حضور در ورزشگاه آزادی و تماشای بازی فوتبال ایران و سوریه دعوت کرده بود اعلام کرد تا زمانی که امکان حضور بانوان در ورزشگاههای کشور فراهم نشود، ترجیح می دهد به عنوان نماینده مجلس به هیچ ورزشگاهی نرود. او اما مرداد ۱۳۹۷ به اتفاق فاطمه ذوالقدر و طیبه سیاوشی و فرید موسوی، دیگر نمایندگان مجلس در حالی برای تماشای بازی ایران و اسپانیا به استادیوم آزادی رفت که برای اولین بار درهای این استادیوم به روی زنان و خانواده ها گشوده شده بود.

منبع تصویر، Icana

توضیح تصویر،

هاجر چنارانی تیر ماه ۱۳۹۵ در کانال تلگرامی اش خبر داد که قرار بود بعنوان اولین زن در جمهوری اسلامی، سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه در شهر نیشابور باشد اما پس از آنکه با ممانعت روبرو شد به نشانه اعتراض صحن نماز جمعه نیشابور را ترک کرد.

پروانه سلحشوری اما از بعد از دو سال از کاندیدا شدن برای ریاست فراکسیون زنان مجلس خودداری کرد. به گفته خبرنگاران پارلمانی، عدم حمایت فراکسیون امید مجلس از او و رقابت های پیچیده زنان نماینده برای ریاست این فراکسیون باعث شد پروانه سلحشوری بعد از دو سال ریاست، کنار رفتن را ترجیح دهد و بیشتر در فراکسیون حقوق شهروندی مجلس فعال باشد که مسائل مربوط به زندانیان سیاسی و آسیب دیدگان را پی گیری می کند.

اما این تنها فراکسیون زنان نبود. پروانه سلحشوری که عضو کمیسیون فرهنگی مجلس است برای ریاست این کمیسیون داوطلب شده بود. او در مصاحبه ای با روزنامه شرق گفته است: "به من گفتند کنار بکش. من قبول نکردم؛ چراکه ما در ایران بعد از انقلاب زنی نداشتیم که رئیس کمیسیون دائمی در مجلس شود. به همسرم گفتند که "خانم شما ساده است، رأی نمی‌آورد. بهتر است از کاندیداتوری ریاست کمیسیون فرهنگی کنار برود."

پروانه سلحشوری بارها نسبت به وضعیت زندانیان سیاسی و رهبران جنبش سبز که در حصر خانگی به سر می برند اعتراض کرده و خواستار پایان یافتن محدودیت های محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران شده است. او مرداد ۹۶ برای ملاقات با مهدی کروبی به بیمارستان رفت اما تنها توانست فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی را ملاقات کند.

خانم سلحشوری اسفند ۱۳۹۶ در واکنش به اظهارات علی یونسی، وزیر اسبق اطلاعات در مورد نقش سعید مرتضوی در پرونده قتل زهرا کاظمی اعلام کرد "در چندسال اخیر چندین پرونده همانند خانم کاظمی داشته‌ایم که هیچ کدام جرمشان ثابت نشد و به اتهام جاسوسی زندانی شدند."

او در جریان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶، سازمان زندان ها را مسول جان زندانیان دانسته و به وب‌سایت جامعه نو گفته بود: "هر روز نام جدیدی از کشته‌شدگان منتشر می‌شود و همین موضوع به شدت ما را نگران کرده است و به همین دلیل ما پیگیر هستیم که هر چه زودتر از زندان‌ها بازدید داشته باشیم بازداشت‌ها چه سیاسی باشد و چه غیرسیاسی، سازمان زندان‌ها مسئول جان زندانی است و باید پاسخگو باشد".

اردیبهشت ۱۳۹۷ که چند نماینده مجلس روز چهارشنبه با حضور در جایگاه هیأت رئیسه، شعار مرگ بر آمریکا سر داده و پرچم ایالات متحده امریکا را آتش زدند، پروانه سلحشوری این اقدام را "خارج از عرف و اخلاق" توصیف کرده و به خبرگزاری ایلنا گفته بود "در تمام این سال‌ها جایی نشنیده و ندیده‌ام که مردم آمریکا پرچم ایران را آتش بزنند؛ چرا که اختلافات میان دو کشور ایران و آمریکا در سطح حکومت‌ و دولت‌هاست، نه ملت‌ها."

او آذر ۱۳۹۶ در خصوص خبرهای منتشر شده مبنی بر افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس اعلام کرد که این حقوق را نخواهد پذیرفت. چند ماه بعد در خرداد ۱۳۹۷ هم دستور قوه قضائیه برای خروج از شبکه اجتماعی تلگرام را نپذیرفت و اعلام کرد که "با حکم یک بازپرس شعبه دو دادگستری تلگرام خود را مسدود نمی‌کنم. من نگران نیستم و برایم اهمیت ندارد که رد صلاحیت شوم. به نظر می‌رسد افراد ارسال کننده این پیامک‌ها می‌خواهند پرونده‌ای برای رد صلاحیت داشته باشند."

نامه درباره نرگس محمدی به رئیس قوه قضائیه مهر ۱۳۹۵ و درخواست آزادی این فعال مدنی اما نام های پروانه سلحشوری و هاجر چنارانی را همراه با چند نماینده دیگر کنار هم نشاند. نامه ای که نام هاجر چنارانی پای آن تعجب خیلی ها را برانگیخت.

بیشتر بخوانید:

هاجر چنارانی، هم سن انقلاب ۵۷ و فارغ التحصیل دانشگاه الزهرا است. خود را فمنیست نمی داند و به گفته خود تا جایی به زنان اعتبار می دهد که بنیان خانواده حفظ شود: "من به تحکیم بنیان خانواده اعتقاد دارم نه اینکه تنها زنان اعتبار پیدا کنند." پدر او در جنگ ایران و عراق کشته شده و در طول تشکیل مجلس دهم دو بار جنجال برانگیز بوده است.

هاجر چنارانی بدون داشتن هیچ سابقه سیاسی و امنیتی و با حمایت نماینده های اصولگرای مجلس، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شد. مهم ترین کمیسیون مجلس که انتقادات شدید دیگر نماینده ها به خصوص فراکسیون امید را به دنبال داشت او اما به سابقه ۲۰ ساله خود در فرماندهی بسیج اشاره کرده و اینکه "هیچ یک از زنان نماینده سابقه امنیتی مرا ندارد."

مهرماه ۹۶ اما تصاویری از او منتشر شد که او را در حال حمله به جواد حسینی، معاون سیاسی‌امنیتی استانداری خراسان رضوی نشان می داد. تصاویری که در شبکه های اجتماعی هم به شدت خبرساز شد و به نوشته روزنامه اعتماد "با پایه میکروفن و فریادزنان به سمت معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی حمله می‌کند و از او می‌خواهد جلسه را ترک کند. موضوع به اظهارنظر سهوی حسینی و به کار بردن عبارت "خراسان غربی" برمی‌گردد که منجر به برانگیخته شدن احساسات منطقه‌ای میان نیشابور و سبزوار شده است."

خانم چنارانی تیر ماه ۱۳۹۵ در کانال تلگرامی اش خبر داد که قرار بود به عنوان اولین زن در جمهوری اسلامی، سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه در شهر نیشابور باشد اما پس از آنکه با ممانعت روبرو شد به نشانه اعتراض صحن نماز جمعه نیشابور را ترک کرد.

هاجر چنارانی از نماینده های مخالف دولت حسن روحانی است. او طرح تحول سلامت که در دولت حسن روحانی اجرا شد را "طرح تهوع" خوانده و در قبال سیاست خارجی و مسائلی همچون برجام، همسو با جبهه پایداری، تشکل تندروی مخالف برجام است.