جنجال نمایشگاه تهمینه میلانی؛ کپی‌کاری یا الهام ناخودآگاه؟

  • فروغ صادقی
  • گروه شبکه‌های اجتماعی بی‌بی‌سی فارسی
نقاشی سمت راست کار خانم میلیهوف است و نقاشی سمت چپ کار خانم میلانی

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر،

نقاشی سمت چپ کار خانم میلیهوف است و نقاشی سمت راست کار خانم میلانی

نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی، فیلمساز ایرانی با نام "فیلم‌هایی که نساختم" با موج گسترده‌ واکنش‌ کاربران شبکه‌های مجازی همراه شد. این نمایشگاه قرار بود روز جمعه ۱۶ شهریور در گالری ایوان برگزار شود اما پس از روز افتتاحیه برگزاری آن متوقف شد.

خیل عظیمی از واکنش‌ها متوجه یکی از آثاری بود که گفته شد "کپی" یکی از تصویرسازی‌های هنرمندی به نام جنی میلیهوف است. خانم میلیهوف متولد روسیه است اما از یازده سالگی در اسرائیل زندگی می‌کند.

تهمینه میلانی می‌گوید: "آن نقاشی که می‌گویند کپی است را من در استیکرهای فیسبوک دیده بودم و در خاطرم مانده بود."

منبع تصویر، TAHMINEH MILANI

روز گذشته جنی میلیهوف، تصویر سازی که گفته می‌شود نقاشی اصلی از اوست، در اینستاگرامش نقاشی خود را منتشر کرد و نوشت: "فردی سرشناس نقاشی من را کپی کرده و قصد فروش آن را دارد. خیلی‌ها این موضوع را به من اطلاع دادند، بسیار ممنونم." او بعدتر خبر لغو نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی را در اینستاگرام منتشر و از کسانی که باعث این اتفاق شدند، تشکر کرد.

به گفته خانم میلانی او پس از انتشار این عکس، برای جنی نوشته که قصدش "کپی" نبوده و صرفا "ناخودآگاهش" الهام‌بخش این اثر بوده است.

به گفته خانم میلانی، واکنش‌ها از زمانی شروع شد که او خبر برگزاری نمایشگاهش را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد. او می‌گوید "نقاشان جوان" برای او نوشتند که "حق نداری وارد فضای تجسمی شوی، شما سلبریتی‌ها بازار ما را کساد می‌کنید".

او درباره روز افتتاحیه نمایشگاه می‌گوید: "در آن روز چند آقا و خانم به نمایشگاه آمدند که قصد به هم زدن نظم آنجا را داشتند، توهین کردند تا آنجا که کار به دخالت پلیس کشید."

او می‌گوید بعد از این ماجرا بود که "تلاش برای پیدا کردن رد پایی از نقاشی‌های من شروع شد."

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی

عده‌ای از اینکه هنرمند در عرصه‌های هنری مختلف فعالیت کند، استقبال می‌کنند و معتقدند که یک هنرمند ممکن است چند قابلیت هنری داشته باشد و نباید یکی در سایه آن دیگری قرار بگیرد. اما در عین حال مخاطب باید اجازه نقد داشته باشد، مانند این کاربر توییتر که می‌گوید:

گروهی هم معتقدند هنرمند باید فقط در حوزه اصلی‌اش فعالیت داشته باشد:

نوشین در توییتر به سهولت برگزاری و فعالیت هنرمندان سرشناس در عرصه‌های هنری اشاره می‌کند، درحالیکه برای افراد دیگر اینطور نیست:

برخی هم می‌گویند دستاوردهای هنرمندان را نباید به سادگی زیر سوال برد و یکی از کاربران اینستاگرام گفته:

"چرا توهین به کسی که عمری فعالیت هنری کرده؟ نقد کردن محترمانه هم هست. اشکال کاراز خانم میلانی نبوده، از گالری و اساتیدی بوده که کار ایشان را سنجیدند. بجای توهین به ایشون، آن اساتید را نقد کنید. به نظر من خانم میلانی هیچ تقصیری متوجهشون نیست و اون استاد ارزش گذار مقصر اصلی هستند."

عده‌ای از کاربران هم از "محتوی" و "ارزش هنری" آثار نقاشی خانم میلانی انتقاد می‌کنند:

اما اغلب کاربران از "کپی" بودن یکی از آثار انتقاد می‌کنند:

به گفته تهمینه میلانی دلیل لغو نمایشگاه "خشم عمومی جوانانی بود که "تهدید کرده بودند نقاشی‌هایشان را مقابل نمایشگاه آتش می‌زنند و در آن صورت جنجالی دیگر ایجاد می‌شد."