شبکه‌های اجتماعی در ایران؛ روی موبایل مردم چه خبر است؟

شبکه های اجتماعی در ایران
Image caption پاسخ دهندگان به نظر سنجی، ممکن است همزمان از چند پیامرسان استفاده کنند، بنابراین جمع درصدهای بالا ۱۰۰ نیست

یک نظر سنجی تازه در ایران نشان می‌دهد که با وجود فیلتر شدن پیام‌رسان تلگرام، این ابزار همچنان پرطرفدارترین است. از میان پرسش شوندگان این نظر سنجی، حدود ۴۷ درصد از کاربران پیام‌رسان‌ها، همچنان تلگرام را ترجیح می‌دهند.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، مجری این نظرسنجی است.

وضع پیامرسان‌های دیگر چطور است؟

واتس‌اپ، دیگر پیام‌رسان محبوب میان پرسش‌شوندگان این نظر سنجی بوده است. این ابزار که قبل از فیلتر شدن تلگران تنها ۱۲ درصد کاربران را جذب کرده بود، حالا ۳۰ درصد کاربران پیام‌رسان‌ها از آن استفاده می‌کنند.

پیام‌رسان‌های داخلی که حکومت ایران تبلیغ زیادی برای ترویج استفاده از آنها کرده بود، بر اساس این نظر سنجی، محبوبیتی ندارند.

درباره مسدود شدن تلگرام بیشتر بخوانید:

پیام‌رسان سروش فقط کمتر از ۴ درصد کاربران را جذب کرده است. سایر پیام‌رسان‌ها مانند "بله"، "آی گپ"، "ایتا"، "بیسفون" و "ساینا" زیر ۱ درصد پرسش کنندگان را جذب کرده‌اند.

شبکه‌های اجتماعی چقدر کاربر دارند؟

در نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، تنها به اینستاگرام اشاره شده است که در ایران فیلتر نیست و درباره فیس بوک یا توییتر اطلاعاتی نیامده است.

بیش از از ۳۲ درصد پرسش‌شوندگان در این نظر سنجی گفته‌اند که از اینستاگرام استفاده می‌کنند. آمارهای قبلی نشان می‌دهد محبوبیت اینستاگرام که در ایران فیلتر نیست، از آغاز فیلتر شدن تلگرام، افزایش یافته است. در نظرسنجی مشابهی در فروردین امسال، آمار اینستاگرام حدود ۱۸ درصد بود.

این نظرسنجی، مهرماه ۱۳۹۷ به صورت تلفنی در ایران انجام شده و از ۱۲۸۱ نفر افراد بالای ۱۸ سال پرسش شده است. در مجموع ۳۶ درصد پاسخ دهندگان گفته‌اند از هیچ شبکه اجتماعی یا پیامرسانی استفاده نمی‌کنند و حدود ۶۴ درصد هم گفته‌اند حداقل عضو یکی از شبکه‌های اجتماعی هستند.

این نظرسنجی بخشی از طرح "بررسی مسائل روز کشور از منظر افکار عمومی مردم ایران" است.