تحریم ایران؛ آمریکا چه محدودیت‌های جدیدی اعمال کرد؟

حق نشر عکس Fars

ایالات متحده آمریکا از آغاز پنجم نوامبر (چهاردهم آبان) تحریم هایی را که با توافق برجام از ایران رفع شده بود به طور کامل بازگرداند که عمده ترین آن تحریم خرید نفت ایران، بخش انرژی، بانک مرکزی و کشتیرانی و بیمه و ارائه خدمات پیام رسان های بین بانکی که موسوم به سوئیفت است.

تحریم های جدید چیست؟

در این روز دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده تحریم های جدیدی را هم علیه اشخاص و نهادهای مرتبط با جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده که شامل این موارد است:

  • تحریم پنجاه بانک ایرانی که با این تحریم اغلب موسسات مالی و بانکی ایران را در بر می گیرد.
  • اضافه شدن بیش از ۴۰۰ مورد تازه از اشخاص و شرکت های حمل و نقل دریایی و نفتکش به فهرست پیشین تحریم ها.
  • تحریم بیش از ۶۰ فروند هواپیماهای مسافربری متعلق به خطوط هوایی ایران ایر.
  • اضافه شدن حدود ۲۵۰ نفر به فهرست پیشین تحریم افرادی که اموال و دارایی هایشان در خاک ایالات متحده توقیف می شود.

تاثیر این تحریم ها چیست؟

ایالات متحده با افزودن اشخاص و نهادهای تازه به فهرست تحریم ها خود بخش بانکی و حمل و نقل هوایی و دریایی ایران را هدف قرار داده است.

  • در بخش بانکی: به جز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ایالات متحده شمار گسترده ای از بانک های ایرانی و شعبات خارجی آنها و موسسات مالی و اعتباری را هم تحریم کرده است. برخی از این بانک ها در مبادلات دارو، غذا و کالاهای پزشکی نقشی حیاتی داشته اند. آمریکا گفته اقلام بشردوستانه از شمول تحریم ها خارج است اما واردکنندگان این کالاها می گویند بانک از بیم تحریم جریمه های آمریکا برای مبادله کالاهای بشردوستانه هم احتیاط هایی به خرج می دهند که روند واردات را بسیار کند می کند.
  • در بخش حمل و نقل دریایی: وزارت خزانه داری به جز تحریم شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و دیگر شرکت های بزرگ و کوچک حمل و نقل دریایی ایران، شمار گسترده ای از نفتکش های ایرانی را هم تحریم کرده است. هدف از این اقدام بستن راه های صادرات نفت ایران است. موسساتی که به این شرکت های حمل و نقل دریایی ایران و نفتکش های این کشور خدماتی همچون خدمات بندری و بیمه ای ارائه کنند هم در خطر تحریم آمریکا قرار می گیرند.
  • تحریم هواپیماهای ایران ایر: دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، بیش از ۶۰ فروند هواپیمای مسافری متعلق به ایران را هم تحت تحریم قرار داده. هواپیمایی ایران ایر سهم به سزایی در حمل و نقل بین المللی هوایی ایران دارد. با تحریم های جدید آمریکا، پروازهای بین المللی این هوایپماها می تواند با مشکلات جدی رو به رو شود.

آیا کشوری مجاز به خرید نفت ایران است؟

وزارت خزانه داری آمریکا به هشت کشور فعلا اجازه داده که به خرید نفت از ایران ادامه دهند. این معافیت ها بر اساس قوانین داخلی آمریکا هر شش ماه یک بار مورد تجدید نظر قرار می گیرد. هند، چین، ژاپن تایوان و کره جنوبی در آسیا، یونان و ایتالیا در اروپا و ترکیه از همسایگان ایران در حال حاضر می توانند از ایران نفت وارد کنند.

سوئیفت چه می شود؟

از جمله تحریم های آمریکا که با توافق علیه ایران رفع شده بود، تحریم پیام رسان های مالی بین بانکی بود. با خروج آمریکا از برجام و اجرایی شدن این بخش از تحریم ها، تحریم پیام رسان های مالی هم از ابتدای روز پنجم نوامبر مجددا به اجرا گذاشته شد. سویفت که در حال حاضر فراگیرترین سامانه ارتباطات مالی بین بانکی است ساعاتی پس از بازگشت تحریم های آمریکا اعلام کرد که دسترسی بعضی از بانک‌های ایرانی را به سیستم پیام‌رسانش مسدود می کند. بانک هایی ایران که هنوز به سوئیفت دسترسی دارند در شما معدود موسسات مالی هستند که تحت تحریم آمریکا قرار نگرفته اند.