تحریم‌های ایران؛ مخالفان برجام که با خروج از توافق مخالف بودند

دونالد ترامپ در روزی که از برجام خارج شد حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ در روزی که از برجام خارج شد
تحریم‌های ایران

دور جدید تحریم‌ها علیه ایران، آنطور که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفته بزرگترین در نوع خود است. تحریم‌های جدید علیه ایران بدنبال خروج ایالات متحده از برجام در دو مرحله صورت گرفت.

خروج دونالد ترامپ از توافق برجام یکی از خبرسازترین تصمیمات او در دوران ریاست جمهوری‌اش بود. عده‌ای از این تصمیم او حمایت و عده‌ای نیز به شدت مخالفت کردند.

در این دسته‌بندی، تمامی کسانی که موافق برجام بودند، به شکل طبیعی از خروج آمریکا از برجام ناراضی بودند. اما در اردوگاه مقابل وضعیت متفاوت بود. برخی از مهم‌ترین و پرنفوذ ترین سیاستمداران آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، به رغم مخالفت با برجام، از تصمیم ترامپ انتقاد و با دلایل مختلف نارضایتی خود را از بازگشت تحریم‌های ایران اعلام کردند.

استدلال این گروه چه بود و چطور شد که آنها به رغم مخالف با برجام، با خروج از آن هم مخالف بودند؟

نام حزب سیاسی
چاک شومر دموکرات
باب منندز دموکرات
اد رویس جمهوری‌خواه
الیوت انگل دموکرات
مک تورنبری جمهوری‌خواه
لوئیس فرانکل دموکرات
مایک ترنر جمهوری‌خواه

بیشتر بخوانید:

آنچه باید بدانید:


چاک شومر

حق نشر عکس Getty Images
Image caption چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنا

رهبر اقلیت سنا، مهمترین سیاستمدار از حزب دموکرات بود که در زمان امضای توافق هسته ای با ایران گفته بود بعد از تحقیق زیاد و گسترده تصمیم گرفته با برجام مخالفت کند.

آقای شومر با این‌حال در همان زمان گفته بود که باراک اوباما رییس جمهوری سابق آمریکا و وزیر خارجه‌اش جان کری، کار بزرگی کرده‌اند که ایران را به پای میز مذاکره کشیده و با این کشور توافقی امضا کرده‌اند. چاک شومر معتقد بود که بدون تلاش‌های مستمر باراک اوباما و تیم مذاکره کننده آمریکایی برای قانع کردن اروپایی‌ها و روسیه و چین برای پیوستن به تحریم‌ها، ایران به پای میز مذاکره نمی‌آمد.

این سناتور دموکرات در عین حال بر این باور بود که در توافق هسته‌ای با ایران، ضعف‌هایی جدی و اساسی وجود دارد. برای مثال او می‌گفت که مساله بازرسی از تاسیسات ایران، همه مکان‌ها و هر زمانی که آمریکا بخواهد را در بر نمی‌‌گیرد. وجود تاخیر ۲۴ روزه از زمان درخواست برای بازرسی تا زمان واقعی بازرسی به گمان آقای شومر از دیگر مشکلات این توافق بود. او گفته بود مخالفتش با برجام به این دلیل نیست که جنگ، گزینه مناسبی است و به‌هیچ‌وجه نمی‌خواهد راه رسیدن به دموکراسی را به چالش بکشد، بلکه بخاطر این است که فکر می‌کند ایران پس از توافق برجام هم عوض نخواهد شد.

با اینحال آقای شومر پس از خروج ترامپ از برجام گفت که گزارشی از اینکه ایران این توافق را نقض کرده، داده نشده و نگرانی اصلی درباره ایران برنامه هسته‌ای آن کشور نیست بلکه اعمالش در سوریه، کمک به حزب‌الله لبنان و موشک‌های بالستیکش است.

شومر معتقد بود تصمیم رییس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از برجام، آمریکا و متحدانش را از هم جدا و کار را برای آنچه پیگیری رفتارهای خطرناک ایران در منطقه خوانده، سخت‌تر خواهد کرد.

بازگشت به بالا


باب منندز

حق نشر عکس Getty Images
Image caption باب منندز، سناتور دموکرات از نیوجرسی

وقتی کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا درباره اعضای این مجلس که با برجام مخالف بودند نظرخواهی می کرد باب منندز، سناتور دموکرات از نیوجرسی گفت خروج از برجام بدون داشتن طرحی برای ممانعت از دسترسی دوباره ایران به «سلاح هسته‌ای» و مقابله با فعالیت‌های خطرناک غیرهسته‌ای تهران اشتباهی بزرگ است.

آقای منندز گفته بود رییس جمهوری وقت آمریکا این فرصت را داشته که با متحدان واشنگتن همکاری کند تا نگرانی‌های جدی درباره برجام و ظرفیت برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.

این سناتور دموکرات از نیوجرسی درباره خروج آمریکا از برجام گفت که چنین اقدامی، این احتمال را تقویت می‌کند که تهران برنامه هسته‌ای اش را در آینده از سر گیرد و به روسیه و چین این فرصت را می‌دهد که به فروش سلاح‌های هسته‌ای ادامه دهند، روابط اقتصادی‌شان را با ایران تقویت کنند و آمریکا و اتحادیه اروپا را نه تنها در خاورمیانه بلکه در دیگر مناطق مانند کره شمالی هم به چالش بکشند.

بازگشت به بالا


اد رویس

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اد رویس، رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

در میان جمهوریخواهان، منتقدین برجام کم نبودند. یکی از چهره‌های معروفشان، اد رویس بود؛ رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا که گفته بود با برجام مخالف است زیرا راه رسیدن به سلاح‌ هسته‌ای یا پیشرفته شدن موشک‌های بالستیک ایران را نمی‌‌بندد. آقای رویس برجام را توافقی ناقص خوانده بود.

او اما برخلاف بسیاری از هم‌حزبی‌هایش با استدلالی منحصر به فرد با خروج کشورش از برجام مخالفت کرد. آقای رویس در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ گفته بود خروج از برجام به تهران این امکان را می‌دهد که برای حمایت از فعالیت‌های به‌گفته او "تروریستی" در سراسر جهان کمک مالی کند؛ اتهامی که ایران مدتهاست با آن روبه‌رو است و همواره آن را رد کرده است.

بازگشت به بالا


الیوت انگل

حق نشر عکس Getty Images
Image caption الیوت انگل، عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان

عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان هم مخالف توافق هسته‌ای ایران بود اما معتقد بود خروج از برجام اشتباه است.

او گفته اشکال‌های زیادی در توافق هسته‌ای است و یکی از مشکلاتی که ترامپ به آن اشاره کرده و او هم با آن موافق است بند موسوم به غروب است که از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند.

بند غروب برجام به محدویت‌هایی در مورد فعالیت هسته‌ای ایران اطلاق می‌شود که پس از انقضای مدت پیش‌بینی شده در این سند به خودی خود لغو خواهند شد.

لوئیس انگل، نماینده دموکرات معتقد بود خروج از برجام دقیقا عکس راهی است که باید رفت تا مساله هسته‌ای ایران حل شود.

بازگشت به بالا


مک تورنبری

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مک تورنبری، رییس کمیته خدمات نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا

رییس کمیته خدمات نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا که معتقد بود توافق هسته‌ای با ایران ناقص است، گفته بود خروج از برجام اشتباه است و اهرم فشار واشنگتن را زایل خواهد کرد. این سناتور جمهوریخواه پیشتر در بیانیه‌ای گفته بود ترجیحش این است که به متحدان اروپایی چند ماهی وقت داده شود تا توافق را بهبود ببخشند.

این سناتور جمهوریخواه حتی پیشنهاد داده بود پس از خروج آمریکا از برجام، واشنگتن باید ظرفیت نظامی‌اش را افزایش دهد و متحدانش را تقویت کند.

بازگشت به بالا


لوئیس فرانکل

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لوئیس فرانکل، عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از فلوریدا

عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از فلوریدا، دیگر نماینده‌ای بود که بدلیل بند موسوم به غروب با برجام مخالف بود.

با اینحال خانم فرانکل پیشنهاد داده بود که خروج ترامپ از برجام برای عمل به وعده‌ای است که در مبارزات انتخاباتی‌اش داده بود. این نماینده مجلس نمایندگان این اقدام را «حرکتی ترسناک و کوتاه‌فکرانه» نامیده بود که به ایران اجازه خواهد داد به راهش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ادامه دهد.

از نظر خانم فرانکل تصمیم دونالد ترامپ به خروج از برجام پتانسیل بی‌ثبات کردن منطقه را دارد و آمریکا را از متحدان اروپایی‌اش دور خواهد کرد.

این نماینده دموکرات پیشتر از دونالد ترامپ خواسته بود با متحدان اروپایی‌اش همکاری کند تا کمبودهای این توافق را برطرف کند.

بازگشت به بالا


مایک ترنر

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مایک ترنر، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا

دلیل مخالفت مایک ترنر، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران هم شبیه دیگر همقطارانش بود.

او معتقد بود که برجام به اندازه کافی امکان بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران را نمی‌دهد، به اندازه کافی درباره موشک‌های بالستیک ایران در آن صحبت نشده و محدودیت ده‌ساله آن این مساله را تداعی می‌کند که به ایران مجوز توسعه سلاح هسته‌ای در آینده را می‌دهد.

با این‌حال آقای ترنر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که خروج از برجام بدون وجود سندی مبنی بر اینکه ایران این توافق را نقض کرده، اشتباه است.

بازگشت به بالا