تهرانی‌ها در کدام مناطق پایتخت بیشتر خانه می‌خرند؟

تهران حق نشر عکس Tehran Picture Agency

بانک مرکزی ایران در گزارشی که امروز (سه‌شنبه ۶ آذر) منتشر کرد به تحولات بازار مسکن تهران در آبان ماه امسال پرداخته است.

آمار این گزارش برگرفته از داده‌های سازمان ثبت املاک و مستغلات ایران و با استناد به معاملات بنگاه‌های املاک شهر تهران است.

در این گزارش متوسط قیمت معامله هر متر مربع خانه در کل مناطق بیست و دو گانه تهران حدود ۹ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان اعلام شده که نشان می‌دهد متوسط قیمت خانه‌های فروش رفته در آبان ماه امسال از آبان ماه پارسال حدود ۹۱.۵ درصد گرانتر بوده است.

از ابتدای امسال با افزایش قیمت ارز و طلا قیمت خانه‌ در ایران رو به افزایش گذاشت اما کاهش قیمت ارز در دو ماه اخیر این انتظار را ایجاد کرد که قیمت مسکن هم کاهش یابد، اتفاقی که نیفتاد.

گزارش امروز بانک مرکزی همچنین از کاهش تعداد معاملات خبر می‌دهد.

در آبان ماه مجموعا ۶۸۵۵ واحد مسکونی در تهران معامله شد که در مقایسه با آبان پارسال (۱۴۷۶۴) تقریبا نصف شده است.

بر اساس این گزارش خانه‌های نوساز طرفداران بیشتری داشتند و کمترین تعداد معاملات هم مربوط به خانه‌های کلنگی (بیش از ۲۰ سال ساخت) بود.

معاملات مسکن در تهران در یک نگاه

بر اساس متوسط خانه‌های معامله شده در آبان ۱۳۹۷

بیشترین معاملات

منطقه ۵

  • بیشترین محدوده قیمتی بین ۶ تا ۷ میلیون تومان در هر متر مربع

  • گرانترین خانه‌ها منطقه یک

  • ارزانترین خانه‌ها منطقه ۱۹

  • محبوبترین متراژ بین ۵۰ تا ۶۰ متر

AFP

بیشترین معاملات انجام شده در ماه دوم پاییز در تهران مربوط به منطقه پنج در شمال غرب پایتخت بوده که نزدیک به ۱۶ درصد کل معاملات را به خود اختصاص داد. محله‌های پونک، کن، شهرزیبا و مهران در این منطقه قرار دارند.

خانه‌های مناطق ۲ و ۴ تهران در رتبه‌های بعدی پر فروشترین‌ها دراین مدت بودند.

منطقه ۲ تهران، آریاشهر (صادقیه)، ستارخان، شهرک غرب و سعادت‌آباد در غرب پایتخت را در بر می‌گیرد و منطقه ۴ در شمال شرقی شهر قرار دارد.

حق نشر عکس Tehran.ir
Image caption محله باغ فیض در منطقه ۵ شهرداری تهران. این منطقه بیشترین معاملات مناطق تهران را در آبان ماه داشته است.

بانک مرکزی ایران در گزارش اخیر خود همچنین گرانترین و ارزانترین خانه‌های مسکونی معامله شده در آبان ماه را هم معرفی کرده است.

در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بالاترین متوسط قیمت خانه‌های معامله شده مربوط به منطقه یک شهرداری با ۱۹ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان در متر مربع بوده، به عبارت دیگر قیمت خانه‌های این منطقه در مقایسه با پارسال تقریبا دو برابر شده است.

ارزانترین خانه‌های معامله شده هم مربوط به منطقه ۱۹ بوده که متوسط قیمت هر متر مربع بیش از چهار میلیون تومان اعلام شده است.

در آبان ماه امسال بیشتر معاملات مسکن مربوط به خانه‌هایی با متراژ ۵۰ تا ۶۰ متر بود و بیشتر خانه‌هایی که معامله شدند متری بین شش تا هفت میلیون تومان قیمت داشتند.

گران‌ترین و ارزانترین محله‌های تهران

بر اساس متوسط خانه‌های معامله شده در آبان ۱۳۹۷

منطقه ۱

حدود ۲۰ میلیون تومان در هر متر مربع

منطقه ۱۹

حدود ۴ میلیون تومان در هر متر مربع

Tasnim

قیمت مسکن بر اساس اعلام بانک مرکزی در حالی افزایش یافته که تعداد معاملات از پارسال کمتر شده و بازار در رکود نسبی بسر می‌برد.

بعضی کارشناسان می‌گویند کاهش قیمت مسکن به ثبات بازارهایی نظیر ارز و طلا وابسته است.

درباره علت کاهش تعداد معاملات دلایل مختلفی ارائه شده است؛ عده‌ای می‌گویند نگرانی درباره افزایش قیمت مصالح ساختمانی و کمیاب شدن بعضی از مواد مورد نیاز برای ساخت و ساز باعث کاهش عرضه واحدهای ساختمانی آماده یا نزدیک به تحویل شده است.

بعضی دیگر هم تا اطمینان از ثبات نسبی قیمت، فروش ملک خود را به تعویق انداخته‌اند.

در ایران بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌ها در بخش ساختمان است و به عقیده کارشناسان اقتصادی، ادامه رکود در این بخش، مشکلات اقتصادی را تشدید می‌کند.