تحریم ایران؛ چین هم از پارس جنوبی رفت

توسعه پارس جنوبی حق نشر عکس Getty Images

خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام چینی که نامی از آنان نبرده، گزارش داده که شرکت ملی نفت چین (سی ان پی سی) از سرمایه‌گذاری در میدان گازی پارس جنوبی ایران خارج شده است؛ این تصمیم ظاهرا درپی گفتگوهای اخیر تجاری میان چین و آمریکا، و با فشار واشنگتن صورت گرفته است.

ایران حدود یک ماه پیش اعلام کرده بود که شرکت نفت چین، جای توتال را در فاز ۱۱ پارس جنوبی می‌گیرد. توتال بعد با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، قرارداد خود را با ایران لغو کرده بود.

بیشتر بخوانید:

ایران در گذشته هم برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی قراردادی با شرکت ملی نفت چین امضا کرده بود که هم‌زمانی آن با سخت‌تر شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران باعث بی‌رغبتی چینی‌ها شد و سرانجام ایران پس از ۵۰ ماه معطلی قرارداد با این کشور را لغو کرد.

پارس جنوبی، بزگترین میدان گازی جهان، مشترک میان ایران و قطر است؛ خروج چین از سرمایه‌گذاری در این میدان می‌تواند برنامه ایران برای توسعه و افزایش تولید گاز از این میدان را کند کند.

براساس برآوردهای موسسه "فکتز گلوبال انرژی" ایران برای توسعه فازهای توسعه نیافته پارس جنوبی نیاز به حدود ۷۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری و ۲۰ میلیارد دلار هم برای توسعه فازهای در حال کار نیاز دارد و برای تامین این هزینه‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی دارد.

توسعه پارس جنوبی چقدر پول می‌خواهد؟

برآورد موسسه فکتز گلوبال انرژی

۷۱ میلیارد دلار

میلیارد دلار فازهای توسعه نیافته

۲۰ میلیارد دلار

میلیارد دلار اتمام فازهای نیمه توسعه یافته

  • ۲۴ تعداد کل فازهای پار جنوبی

  • ۱۸ تعداد فازهای توسعه نیافته

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مقام‌های چینی گفته "خروج چین از پارس جنوبی در پی چهار دور ملاقات مقام‌های آمریکایی با مسئولان شرکت نفت چین انجام شده است."

بر همین اساس مقام‌های ارشد آمریکایی در این گفتگوها از طرف چینی خواسته‌اند از تزریق پول به پروژه توسعه پارس جنوبی خودداری کند.

ایران صاحب حدود ۱۷ درصد کل ذخایر کشف شده گاز طبیعی جهان است که حدود ۴۰ درصد این ذخایر در میدان پارس جنوبی است.

ایران بعد از روسیه صاحب دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان است اما مصرف بالای داخلی، باعث شده که ایران در بازار صادرات گاز جایگاه مهمی نداشته باشد.

چرا پارس جنوبی برای ایران مهم است؟

ایران سومین تولید کننده گاز طبیعی جهان است و بعد از روسیه و آمریکا قرار دارد. اما در عین حال، چهارمین مصرف کننده بزرگ گاز جهان بعد از آمریکا، روسیه و چین است.

بیشتر گاز تولیدی ایران صرف تولید برق و مصارف خانگی و تجاری می‌شود.

تولید گاز از پارس جنوبی، برای تامین مصرف رو به رشد گاز ایران حیاتی است. ایران همچنین سال‌ها است تلاش می‌کند با افزایش تولید به کشورهای صادر کننده گاز بپیوندد. در عین حال این کشور برای تولید نفت مجبور به تزریق گاز به چاه‌های نفت خود است.

همه این مصرف‌ها و آرزوی افزایش صادرات، درگرو توسعه بزرگ‌ترین میدان گازی ایران است.

پارس جنوبی ۲۴ فاز دارد که ۱۸ فاز آن در حال تولید است. بیش از نیمی از کل تولید گاز ایران از این ۱۸ فاز پارس جنوبی است. برای افزایش تولید، باید شش فاز دیگر توسعه یابند و همچنین تاسیسات موجود برای تولید بیشتر توسعه پیدا کنند چون براساس برآورد وزارت انرژی آمریکا، هیچکدام از این فازها با حداکثر ظرفیت کار نمی‌کنند.