بودجه ۹۸؛ افزایش بودجه سپاه و وزارت اطلاعات

بودجه دفاعی ایران

منبع تصویر، Getty Images

در لایحه بودجه ۱۳۹۸ ایران،‌ ردیف بودجه "امور دفاعی و امنیتی" نسبت به پارسال حدود ۱۶ درصد کاهش یافته است که معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان است. در بودجه سال آینده همچنین تخصیص بودجه به نهاد‌های اصلی امنیتی و نظامی هم دچار تغییرات قابل توجهی شده است.

البته در ردیف "امور دفاعی و امنیتی" بودجه وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی در نظر گرفته نشده است. اگر بودجه این نهادها را هم در نظر بگیریم،‌ کل بودجه تخصیص یافته به نهادهای اصلی نظامی و امنیتی به حدود ۶۲ هزار میلیادر تومان می‌رسد.

بیشترین افزایش بودجه نسبت به پارسال، ‌به ترتیب به وزارت اطلاعات با ۳۱ درصد و ستاد مشترک سپاه پاسداران با ۲۶ درصد رسیده است. در همین حال بودجه ستاد کل نیروهای مسلح، ۷۵ درصد و وزارت دفاع ۵۰ درصد کاهش داشته است.

توضیح: برای کوتاه‌تر شدن فهرست نهاد‌ها،‌ بودجه قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا که وظایفی شبیه به ستاد کل نیروهای مسلح دارد جزو بودجه این نهاد در نظر گرفته شده است.

نمودار زیر،‌ بودجه پیشنهادی هفت نهاد نظامی و امنیتی ایران را برای سال آینده نشان می‌دهد. سپاه با ۲۵/۵ هزار میلیارد تومان بالاترین سهم را دارد.

توضیح: حدود ۱۶۰ میلیارد تومان هم به بخش حفاظت اطلاعات در نهادهای نظامی اختصاص داده شده است که برای سادهتر شدن فهرست، به مجموع بودجه نهادها اضافه شده است.

برای مقایسه در جدول زیر،‌ مقدار بودجه نهادهای نظامی و امنیتی ایران برحسب تومان و دلار آمده است. برای محاسبه معادل دلاری، هم از نرخ رسمی دلار که ۴۲۰۰ تومان است استفاده شده و هم میانگین قیمت آزاد و رسمی که حدود ۷۳۰۰ تومان می‌شود.

و در نهایت برای آن که تصویری بزرگتر از بودجه دفاعی و امنیتی ایران به دست بیاورید، بودجه ایران با چند کشور خاورمیانه مقایسه شده است. برای این مقایسه،‌ از آمارهای "انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم" استفاده شده است که مربوط به سال ۲۰۱۷ میلادی است و در مورد ایران - به دلیل روش تحقیق این موسسه - رقم‌ها با رقم‌هایی که در بالا می بینید یکی نیست.