بودجه ۹۸؛ سهم نهاد‌های مذهبی و تبلیغاتی ۱۳ برابر محیط زیست است

یکی از سالن‌های "موسسه امام خمینی" که محمد تقی مصباح یزدی رئیس آن است

منبع تصویر، HAWZAHNEWS.COM

توضیح تصویر،

یکی از سالن‌های "موسسه امام خمینی" که محمد تقی مصباح یزدی رئیس آن است

در لایحه بودجه ۱۳۹۸ ایران، سهم نهادهای مذهبی و تبلیغاتی حکومت و سازمان صدا و سیمای ایران در مجموع به بیش از پنج تریلیون تومان (۵۳۰۰ میلیارد تومان) می‌رسد که حدود ۱۳ برابر بودجه "امور محیط زیست" است.

کل بودجه امور محیط زیست ایران که شامل مقابله با آلودگی‌هوا هم می‌شود ۴۰۳ میلیارد تومان است.

بودجه ۵ تریلیون تومانی نهادهای مذهبی و تبلیغاتی (به اضافه صدا و سیما)، به این معناست که حکومت ایران به ازای هر نفر حدود ۶۶ هزار تومان خرج نهادهای مذهبی و تبلیغاتی می‌کند.

این در حالی است که بودجه محیط زیست به ازای هر ایرانی، کمتر از پنج هزار تومان است.

برای یک مقایسه دیگر،‌ سازمان بهزیستی ایران که برای ارائه خدمات حمایتی و تامین حداقل نیازهای اساسی افراد کم در آمد تاسیس شده است، امسال حدود ۴ هزار میلیارد تومان بودجه می‌گیرد. یعنی کمتر از ۵۰ هزار تومان به ازای هر ایرانی.

بیشتر درباره بودجه امسال:

سازمان صدا و سیما،‌ به تنهایی به عنوان بزرگترین نهاد تبلیغاتی حکومت ایران، حدود ۲ تریلیون تومان (۱۹۸۹ میلیارد تومان) بودجه می‌گیرد که به معنی ۲۵ هزار تومان به ازای هر نفر از جمعیت ایران است. این بودجه علاوه بر درآمد نامشخص این سازمان از تبلیغات، فروش برنامه‌ها و گرفتن پول از حامیان برنامه‌های مختلف است. برای مقایسه نمودار زیر را ببنید:

نهاد‌های مذهبی و تبلیغاتی کدام هستند؟

در لایحه بودجه هرسال بودجه مربوط به "امور دین و مذهب" مشخص می‌شود. بودجه این بخش امسال یک تریلیون و ۳۰۰ میلیارد تومان (۱۳۲۲ میلیارد تومان) است که نسبت به پارسال دو درصد افزایش داشته است. اما بی‌بی‌سی فهرستی از نهاد‌های مذهبی و تبلیغاتی را از میان ردیف‌های بودجه جدا کرده که وظایفشان مشخصا تبلیغ تفکرات رهبران حکومت ار نظر سیاسی،‌ فرهنگی و مذهبی است.

در این فهرست که می‌توانید جزئیات کامل آن را در پایان این گزارش ببیند، بیشترین سهم به "مرکز خدمات حوزه‌های علیمه" می‌رسد. بودجه این بخش بیش از یک تریلیون تومان است که بیش از یک سوم آن صرف "حق بیمه طلاب و روحانیون غیر شاغل" می‌شود؛ به عبارت دیگر بیمه بیکاری روحانیون.

در فهرست بلند سایر نهاد‌های تبلیغاتی و مذهبی، بودجه‌های هنگفتی به نهادها یا بخش‌هایی اختصاص یافته که وظایف مذهبی یا تبلیغاتی مشخص و محدودی دارند. برای نمونه "ستاد مرکزی راهیان نور" که مشخصا وظیفه‌اش تبلیغ روایت‌های رسمی از جنگ و ترتیب دادن سفر‌های دانش‌آموزان به مناطق جنگی است، ۲۵ میلیادر تومان بودجه دارد.

چند موسسه که وظایفشان حفظ آثار یا نگهداری از مقبره آیت الله روح الله خمینی است، در مجموع ۷۳ میلیارد تومان بودجه می‌گیرند.

البته جمع بودجه این نهاد‌ها نسبت به پارسال حدود ۱۱ درصد کمتر شده است که با توجه به تورم حدودا ۴۰ درصدی،‌ می‌تواند به معنی کاهش بودجه این نهاد‌ها باشد.

جدول زیر بودجه نهاد‌های مذهبی یا تبلیغاتی که بی‌بی‌سی فارسی از لایحه بودجه امسال استخراج کرده را به ترتیب بزرگی اندازه بودجه سالانه نشان می‌دهد.