خرید خانه در ترکیه؛ کدام شهرها بیشترین فروش را دارند؟

تحریم های ایران

'با خرید خانه در یکی از بهترین مناطق استانبول شهروند ترکیه شوید؛ منظره عالی با چشم‌اندازی بی‌نظیر به این شهر دیدنی '.

این روزها تبلیغاتی از این دست در میان برنامه‌های بسیاری از رسانه‌های فارسی زبان و شبکه‌های اجتماعی فراوان است؛ هر چند که این‌گونه آگهی‌ها تازگی ندارد ولی دستکم در دو سال اخیر به دلیل افزایش قیمت مسکن در ایران و همچنین سهولت قوانین ترکیه برای کسب شهروندی اتباع خارجی، بر تعداد این قبیل آگهی‌ها افزوده شده است.

حق نشر عکس Universal Images Group
Image caption بیشترین تعداد فروش خانه‌های ترکیه در استانبول بوده است؛ آنکارا و آنتالیا به ترتیب در رتبه‌های بعدی از لحاظ میزان فروش قرار دارند.

تبلیغاتی که اخیرا برای تشویق به خرید مسکن رواج دارد عمدتا کشورهای ترکیه، گرجستان، دوبی و اسپانیا را در بر می‌گیرد؛ بعضی شرکت‌ها البته به غیر از معامله نقدی به تعویض خانه در ایران هم اقدام می‌کنند.

در مورد ترکیه؛ شهروندان عراقی در مقایسه با اتباع سایر کشورها، بطور سنتی خریدار بالاترین تعداد خانه دراین کشور بوده‌اند که ایرانی‌ها هم به لحاظ تعداد آنها را همراهی کرده‌اند.


شاخص‌های کلیدی اقتصادی ترکیه:

نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به سپتامبر: ۹/۲ درصد

نرخ بیکاری (ژوئیه): ۱۳/۹ درصد

رشد اقتصادی (تابستان): ۱/۵- درصد

منبع: مرکز آمار ترکیه


مرکز آمار ترکیه اخیرا در گزارشی اعلام کرده در ۹ ماه اول سال جاری میلادی (ژانویه تا سپتامبر) در مجموع افراد غیرترک بالای ۳۲ هزار خانه در ترکیه خریده‌اند که سهم ایرانی‌ها از این میان بیش از ۳۶۰۰ خانه بوده است.

سال پیش در همین مدت (ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۸) شهروندان ایرانی حدود ۲۲۰۰ باب خانه در ترکیه خریده بودند؛ داده‌های جدید به خوبی افزایش خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها را نشان می‌دهد.

بعد از عراق و ایران، بالاترین تعداد اتباع خارجی که در این مدت در ترکیه اقدام به خرید مسکن کرده‌اند روسیه، عربستان و کویت بوده‌اند.

شهروندان افغانستان بعد از کویت، ششمین خریداران بزرگ خانه در ترکیه دراین مدت بوده‌اند.

خرید خانه در ترکیه توسط شهروندان خارجی

کشور۹ ماهه اول سال ۲۰۱۸۹ ماهه اول سال ۲۰۱۹
عراق۴,۸۶۶۵,۵۲۷
ایران۲,۱۹۷۳,۶۲۴
روسیه۱,۴۴۳۱,۹۳۹
عربستان۱,۸۸۵۱,۶۷۲
کویت۱,۴۰۸۱,۴۳۹
مرکز آمار ترکیه

بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده در ترکیه در نه ماهه اول سال جاری میلادی (۲۰۱۹) تعداد خانه‌هایی که در این کشور فروخته شده به بیش از ۸۶۵ هزار دستگاه می‌رسد؛ این خانه‌ها به صورت نقدی و یا با استفاده از وام مسکن خریداری شده‌اند.

داده‌های مرکز آمار ترکیه آمار مجزایی به تفکیک شهر و استان درباره پرفروشترین مناطقی که خانه‌ها در آن خریداری شده‌اند ارائه نکرده ولی می‌توان حدس زد تا حد زیادی اتباع کشورهای خارجی و افراد بومی از الگوی مشابهی تبعیت کنند.

استانبول که به طور سنتی با اقبال زیادی توسط خریداران خانه روبروست، در نه ماه اول سال در مجموع حدود ۱۴۸ هزار خانه فروخت.

بعد از آن به ترتیب خانه‌های شهرهای آنکارا، آنتالیا، بورسا، مرسین، قونیه و غازیان تپه بالاترین تعداد خریداران را به خود اختصاص داده‌اند.

GETTY
مناطق پرطرفدار ترکیه برای خرید خانه

تعداد خانه‌های خریداری شده در نه ماهه اول سال ۲۰۱۹ میلادی

  • استانبول ۱۴۷۹۸۳

  • آنکارا۸۳۹۱۸

  • آنتالیا۴۲۳۱۲

  • بورسا۳۲۲۷۷

  • مرسین۲۳۳۶۳

  • قونیه۲۲۴۳۳

منبع: مرکز آمار ترکیه

مقایسه قیمت خانه در ایران و ترکیه

ترکیه به دلیل مختلف سال‌هاست که یکی از مقاصد پرطرفدار شهروندان ایرانی بوده؛ در نه ماهه اول سال ۲۰۱۹ میلادی حدود ۶۷۸ هزار ایرانی به این کشور مسافرت کرده‌اند.

سال گذشته دولت ترکیه بعضی از قوانین مهاجرتی را تغییر داد که در پی آن شرایط کسب شهروندی این کشور برای اتباع خارجی آسان‌تر شد؛ این تصمیم در پی سقوط ارزش لیر و با هدف جذب سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفت.

پیش از تغییر این قوانین متقاضیان کسب شهروندی ترکیه باید خانه‌هایی به ارزش حداقل یک میلیون دلار می‌خریدند که بر اساس قوانین جدید این رقم به یک چهارم یعنی ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد.

تغییر قوانین مرتبط با کسب شهروندی در ترکیه در حالی بود نرخ ارز در ایران رو به افزایش بود و قیمت دلار پارسال تا حدود ۲۰ هزار تومان هم رسید که البته بعد قیمت‌ها کاهش یافت.

کسب شهروندی کشور همسایه با سرمایه‌ای کمتر از قبل و همچنین امکان سرمایه‌گذاری ارزی از طریق خرید ملک دو عامل مهمی بودند که عده‌ای از شهروندان ایرانی خرید خانه در کشورهایی مانند ترکیه و یا گرجستان را به کشور خودشان ترجیح دادند و خرید ملک در این کشورهای همسایه افزایش یافت.

ILNA
متوسط قیمت مسکن در ترکیه کمتر از متوسط قیمت در تهران است؛ البته در تهران مناطقی داریم که حتی از گران‌ترین منهتن آمریکا و ونکوور هم گران‌تر است
حسام عقبایی
نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک

خروج سرمایه برای خرید خانه در خارج از ایران البته در جهش سال‌های اخیر قیمت مسکن هم ریشه دارد.

تازه‌ترین آمار منتشر شده درباره بازار مسکن، به گزارش بانک مرکزی ایران درباره تهران مربوط می‌شود؛ در این گزارش آمده که بر اساس معاملات انجام شده متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت در مهر ماه امسال در مقایسه با همین ماه در سال ۱۳۹۸ حدود ۴۷/۷ درصد افزایش قیمت داشته است.

همین گزارش قیمت متوسط هر متر مربع خانه مسکونی در تهران (در مهر ماه) را بر اساس معاملات انجام شده ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان اعلام کرده است.

از کل ۲۲ منطقه تهران، گرانترین خانه‌هایی که در مهر ماه معامله شدند مربوط به منطقه یک تهران بود که متوسط قیمت آن برای هر متر مربع بالای ۲۵ میلیون تومان بود.

حسام عقبایی، نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک چندی پیش به نقل از رسانه‌های ترکیه گفته بود: "در سال ۹۷ میزان خرید ملک در این کشور توسط ایرانی‌ها به اندازه خرید ملک در ۱۰ سال گذشته بوده است."

او همچنین گفته: "متوسط قیمت مسکن در ترکیه کمتر از متوسط قیمت در تهران است البته در تهران مناطقی داریم که حتی از گران‌ترین منهتن آمریکا و ونکوور هم گران‌تر است."

قیمت مسکن در تهران

منطقهقیمتمتراژقیمت هر مترمربع بر اساس دلار سنا (فروش)
آجودانیه۵ میلیارد و ۲۰ میلیون تومان۱۳۵ متر مربع۳۳۴۴ دلار
دروس۸ میلیارد ۲۰۰ میلیون تومان۲۰۰ متر مربع۳۶۸۷ دلار
پونک۲ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان۸۰ متر مربع۲۳۰۴ دلار
شهرک غرب۱۱ میلیارد تومان۳۰۰ متر مربع۳۲۹۷ دلار
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان/ سامانه نظارت ارز (سنا)

آپارتمانهای شهر استانبول در ترکیه که در میان خریداران بالاترین اقبال را دارد، طیف متفاوتی از قیمت‌ها را شامل می‌شود.

قیمت هر متر مربع خانه در مرکز این شهر، بسته به وضعیت آن، از ۱۰۵۰ دلار تا بالای ۲۴۵۰ دلار متغیر است؛ با دور شدن از مرکز شهر قیمت‌ها طبیعتا کاهش می‌یابد؛ قیمت هر متر مربع آپارتمان در خارج از مناطق مرکزی استانبول از حدود ۴۷۰ دلار تا بالای ۱۰۸۰ دلار متغیر است.

در شهر ساحلی آنتالیا که در میان ایرانی‌ها هم طرفداران زیادی دارد، قیمت هر متر مربع خانه در مرکز شهر از حدود ۵۴۰ دلار تا بالای ۱۵۳۰ دلار متغیر است؛ در مناطق غیر مرکزی آنتالیا این قیمت از حدود ۳۷۰ دلار تا حدود ۸۰۰ دلار است.

حق نشر عکس dodota.com
Image caption نمای داخلی آپارتمانی ۱۳ ساله در منطقه زعفرانیه تهران که ۷ میلیارد تومان برای فروش آگهی شده است

البته ترکیه تنها مقصد ایرانی‌ها نبوده؛ در سال‌های اخیر البته بر تعداد شهروندان ایرانی که برای خرید ملک؛ با هدف رسیدن به اقامت دائم به گرجستان سفر کرده‌اند افزایش یافته است.

براساس قوانین گرجستان، اتباع خارجی می‌توانند با خرید ملک به ارزش حداقل ۳۵ هزار دلار آمریکا اقامت کوتاه مدت (یک ساله) این کشور را دریافت کنند که این اقامت در پایان دوره قابل تمدید است.

بر همین اساس، شش بار تمدید متوالی اقامت یک ساله گرجستان از طریق خرید ملک ، می‌تواند به اقامت دائم در این کشور منتهی شود؛ این املاک البته شامل زمین‌های بایر و کشاورزی نیست.

قیمت هر متر مربع ملک مسکونی در تفلیس، پایتخت گرجستان از ۹۰۰ تا بالای دو هزار دلار، بسته به منطقه متغیر است؛ در شهرهای دیگر قیمت هر مترمربع ملک بسیار ارزانتر است و در بعضی موارد به زیر چهارصد دلار هم می‌رسد.

خرید املاک مسکونی در دو شهر تفلیس و باتومی در میان شهروندان ایرانی در مقایسه با شهرهای دیگر گرجستان از استقبال بیشتری برخوردار بوده است.

متقاضیان البته می‌توانند با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ هزار دلاری، واحد پول گرجستان معادل ۱۰۱ هزار و پانصد دلار آمریکا اقامت دائم گرجستان را در بدو ورود به این کشور دریافت کنند.

افزایش بی‌سابقه جهش قیمت مسکن در ایران از سال ۱۳۹۷ در حالی است که این گرانی به کاهش معاملات منجر شده و این بازار به نوعی در رکود تورمی به سر می‌برد.

بعضی از مقام‌های رسمی در ایران البته می‌گویند روند نزولی قیمت‌ها در بازار مسکن آغاز شده است.

برای عده زیادی اما هنوز قیمت‌ها با سقف توانایی آنها برای خرید فاصله زیادی دارد.

موضوعات مرتبط