کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین؛ همه آنچه که باید بدانیم

حق نشر عکس Getty Images

بنزین که لیتری هزار تومان بود، با تصمیم دولت سهمیه‌بندی و دو نرخی شد. اجرای این سیاست هم از طریق صدور کارت سوخت برای دارندگان هر خودرو اجرا خواهد شد.

این در حالی است که از زمان اصرار دولت بر استفاده از کارت سوخت در مردادماه، بارها تاکید شده بود که این سیستم برای سهمیه‌بندی یا افزایش قیمت بنزین استفاده نخواهد شد.

اما به هر حال حالا بنزین دو نرخی شده و هر خودرویی بر اساس اندازه و طبقه‌بندی تعیین شده در دولت، ماهانه ۶۰ لیتر (یا بیشتر) بنزین لیتری هزار و ۵۰۰ تومانی سهمیه دارد. بیشتر از مقدار سهمیه، قیمت هر لیتر بنزین سه هزار تومان است.

مهم‌ترین اطلاعاتی که درباره سهمیه‌بندی در اطلاعیه‌های دولت منتشر شده از این قرار است:

سهمیه ماهانه بنزین در ایران

نوع وسیلهسهمیه ماهانه (لیتر)
سواری شخصی بنزینی۶۰
سواری شخصی دوگانه سوز۳۰
تاکسی بنزینی۴۰۰
تاکسی دوگانه سوز۲۰۰
موتورسیکلت۲۵
وانت کم مصرف بنزینی۲۰۰
وانت کم مصرف دوگانه سوز۶۰
وانت پر مصرف بنزینی۳۰۰
وانت پر مصرف دوگانه سوز۱۲۰
آمبولانس۵۰۰
منبع: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران

این طرح چطور کار می‌کند؟

همه چیز از کارت سوخت شخصی آغاز می‌شود. اگر راننده‌ای کارت سوخت نگرفته یا کارت سوختش را گم کرده، باید هرچه سریعتر برای گرفتن کارت سوخت اقدام کند.

اطلاعات درباره وضعیت کارت سوخت هر خودرو در وب سایت epolice.ir در دسترس است. آنجا با وارد کردن شماره پلاک خودرو می‌توان فهمید که آیا برای خودرو کارت سوخت صادر شده یا نه.

اگر کسی کارت سوخت ندارد، از سهمیه محروم نمی‌شود و در مدتی که از کارت سوخت استفاده نکند، سهمیه‌اش به مدت شش ماه در کارت سوختش ذخیره می‌شود.

بنزین سوپر شامل سهمیه بندی نیست و فقط با قیمت سه هزار و ۵۰۰ تومان در دسترس خواهد بود.

چطور کارت سوخت بگیریم؟

اگر کسی کارت سوختش را گم کرده باشد (که ظاهرا تعدادشان نیز کم نیست)، از طریق وب سایت "دولت همراه" به آدرس http://www.mob.gov.ir می‌تواند برای گرفتن کارت سوخت المثنی اقدام کند.

راه دوم برای ثبت نام که شاید برای برخی آسانتر باشد، استفاده از اپلیکیشن "دولت همراه" است. این اپلیکیشن در بازارهای داخلی اندروئید و آیفون قرار داده شده و بعد از دانلود آن، متقاضی می‌تواند با وارد کردن اطلاعاتی مانند شماره تلفن و کد شناسایی خودرو (VIN) برای دریافت کارت ثبت نام کند.

در نهایت اگر کسی به اینترنت دسترسی ندارد، یا به هر دلیل دیگری نخواهد از این راه برای کارت ثبت‌نام کند، می‌تواند به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کند و حضوری برای دریافت کارت ثبت نام کند.

حق نشر عکس Getty Images

در جریان مراجعه حضوری، مدارکی مانند سند و بیمه ماشین و مدارک شناسایی صاحب خودرو ضروری است.

اطلاعات متناقضی درباره نحوه بنزین‌زدن بدون کارت سوخت نیز منتشر شده که بیشتر نشانه سردرگمی موجود به دلیل ناگهانی بودن سهمیه‌بندی بنزین است.

قرار بود که امکان استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت هم فراهم باشد که گویا فعلا این طرح متوقف شده. کسانی که پیشتر کارت بانکشان را برای این طرح ثبت کرده‌اند، به زودی کارت سوخت جداگانه دریافت خواهند کرد.

مشکلات احتمالی کارت سوخت را چطور حل کنیم؟

اگر کارت سوخت هنوز به دستتان نرسیده، از طریق وب سایت epolice.ir می‌توانید کد رهگیری کارت سوخت را با دادن شماره پلاک دریافت کنید.

سپس با کد رهگیری به وب سایت پست به آدرس https://newtracking.post.ir بروید و ببینید کارت سوختتان کجاست، چرا به دستتان نرسیده یا کی به دستتان می‌رسد.

همچنین از طریق فرستادن پیامک یا اس‌ام‌اس به شماره 1101202040 نیز می‌توانید از وضعیت کارت سوختتان مطلع شوید. این کار برای موتورسیکلت و خودروی سواری متفاوت است:

  • برای موتورسیکلت: ابتدا حرف M، سپس ستاره، سپس شماره VIN.
  • برای خودرو: ابتدا حرف V، سپس ستاره، سپس شماره VIN.

مساله بعدی، رمز چهار رقمی کارت سوخت است. رمز پیش‌فرض همه کارت‌های سوخت، چهار رقم آخر کد ملی است. درباره اینکه هنوز این رمزها برای کارت‌های فعال کار می‌کنند یا نه، اطلاعات متناقض منتشر شده.

اگر مدتهاست که از کارتتان استفاده نکرده‌اید و رمزتان را فراموش کرده‌اید، ابتدا از چهار رقم آخر کد ملی استفاده کنید و اگر موفق نشدید، ناچارید که به یکی از دفاتر شرکت پخش فراورده‌های نفتی مراجعه کنید و رمزتان را تغییر بدهید.

سهمیه برای تاکسی‌های اینترنتی چقدر است؟

مساله تاکسی‌ها به طور کلی موضوعی است که هنوز اطلاعات کاملی درباره آنها منتشر نشده است.

اما چنانکه در اطلاعیه‌های نخستین شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی آمده، در حال حاضر اگر تاکسی‌های اینترنتی مانند اسنپ و تپسی نرخ کرایه خود را افزایش ندهند، می‌توانند از سهمیه تاکسی‌ها استفاده کنند.

اگر این موضوع صحت داشته باشد، سهمیه کسانی که با خودرویشان به عنوان تاکسی اینترنتی کار می‌کنند به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا می‌کند چون در طبقه‌بندی سهمیه‌ها، تاکسی بنزینی ۴۰۰ لیتر و تاکسی دوگانه سوز ۲۰۰ لیتر سهمیه دارند.

با این حال دولت اعلام کرده که به زودی اطلاعات مفصلی درباره وضعیت سهمیه تاکسی‌ها منتشر خواهد کرد.

موضوعات مرتبط