فاضلاب اهواز؛ مدیران ناکارآمد یا بودجه ناکافی؟

  • سیاوش اردلان
  • بی‌بی‌سی
فاضلاب اهواز

منبع تصویر، Fars

تصور کنید در یک روز بارانی که از خواب بیدار می‌شوید و در خانه را باز می‌کنید،‌ دریاچه ای از آب متعفن فاضلاب را مقابل خود مشاهده کنید؛ تازه اگر خوش شانس باشید چون امکان دارد فاضلاب به داخل خانه یا محل کار شما هم وارد شده باشد و ناچار شوید با بوی طاقت فرسای آن روز را به شب و شب را به روز برسانید.

این وضعیتی است که مردم اهواز و شهرستان کارون از محله‌های محروم کوت عبدالله و حصیریه و عین دو تا محله‌های دیگری مانند کیانپارس با آن زندگی می‌کنند.

بر اساس گزارش‌ها رفته رفته آب‌های برآمده از پس‌زدگی فاضلاب در اهواز تخلیه می شود و زندگی سخت ساکنان این شهر به شرایطی نسبتا عادی تر باز می‌گردد. اما هیچکس برای یک لحظه هم باور نمی‌کند که مشکل به این زودی ها حل شود.

طرح جامع بازسازی فاضلاب اهواز ده سال پیش تصویب شد ولی تا امروز در خیلی از بخش‌های اجرایی طرح،‌ حتی یک پیمانکار تعیین نشده است.

به این ترتیب اهوازی‌ها نه فقط به مجرد بارندگی ناگزیرند آبگرفتگی در معابر عمومی و منازل خود را تحمل کنند، بلکه باید نگران تلاقی آب و فاضلاب و آلودگی منابع طبیعی خود و نگران خطری شوند که سلامت آنها را تهدید خواهد کرد.

اینها سوای تخلیه روزانه نزدیک به ۲۰۰ هزار متر مکعب فاضلاب شهری و عفونی خانه‌ها و بیمارستان‌ها و مراکز تجاری به داخل رودخانه کارون است که همیشه فریاد مسئولان محیط زیست منطقه را به آسمان رسانده است.

ساکنان اهواز بجای خوشحالی از دو سال بارندگی پی در پی بعد از یک دوران خشکسالی حالا با بارش اولین قطره های آب از آسمان دلهره می‌گیرند.

در روز هفده آبان امسال - یک هفته قبل از نارامی های سراسری در ایران - نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در خوزستان در محلی نزدیک به فاضلابی بالا آمده در خیابانی در محله عین دو نماز جماعت برگزار کرد تا "نارضایی" خود را از ادامه آن وضعیت نمایش بگذارد.

منبع تصویر، UGC

خود آیت‌الله خامنه‌ای ۲۲ مرداد ماه امسال در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور، او را ترغیب به رسیدگی فوری کرد. ولی قرار نبود یک نامه چیزی را عوض کند.

اما تکرار آبگرفتی ها در شرایطی که نارضایتی مردم خوزستان از شرایط زندگیشان طی نارآمی‌‎های اخیر برجسته شد، معادله را تغییر داد و چندین تن از مقامات را عازم دیدار با رهبر ایران کرد.

نتیجه این دیدار آن شد که رهبر ایران از بودجه‌ای که در اختیار دارد نزدیک به چهار میلیارد تومان برای نوسازی سیستم فاضلاب فرسوده اهواز به دولت بدهد.

این رقم شاید زیاد به نظر نرسد اما دولت ایران این روزها تهیدست است؛ تا حدی که داشتن زندگی آبرومندانه در یک شهر یک و نیم میلیون نفره در استانی نفت خیز و ثروتمند لنگ چنین ارقام ناچیزی است.

به نظر می‌رسد با پولی که رهبر ایران به کار بازسازی فاضلاب فرسوده اهواز تزریق کرده،‌ دستگاه های مختلف را فعلا در حد حرف به تکاپو انداخته است.

منبع تصویر، Fars

دولت حالا بنا دارد برای مشکلی که در بودجه امسال حتی یک ریال هم اعتبار نگرفت علاوه بر چهار میلیارد تومان دفتر رهبری، میزان دیگری را از صندوق ذخیر ارزی برداشت کند.

اما خود مسئولان از جمله غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان اعتراف می‌کند که مشکل کمبود بودجه نیست بلکه "سومدیریت" و "نداشتن مدیران دلسوز و جسور" است.

آقای شریعتی اوایل امسال خود یکی از همین مدیران،‌ مدیر عامل آب و فاضلاب اهواز، در روزهای اول امسال را برکنار کرد.

اما ظاهرا انتخاب بعدی او هم کمکی به حل مساله نکرد.

اگر مشکل فاضلاب اهواز هم حل شود،‌ بقیه نقاط ایران دیر یا زود با مشکلاتی مشابه روبرو خواهند شد چرا که یک سوم شبکه آبرسانی ایران فرسوده است و ترمیم آن با فرض وجود مدیرانی لایق و کارامد نیازمند "۲۵ میلیارد دلار" اعتبار است.