ویروس کرونا؛ ایران چقدر برای مقابله آماده است؟

پیشگیری از کرونا در قم

منبع تصویر، iSna

با تایید درگذشت دو نفر در قم به دلیل آلودگی به ویروس کرونا، شمار کشورهایی که کرونا به آنها رسیده ٢٧ مورد رسید. با توجه به اینکه پیشتر مقام‌های ایرانی رسیدن کرونا به ایران را تکذیب می‌کردند، برخی نگران آن هستند که شیوع این ویروس بزرگتر از آنچه باشد که مسئولان بهداشتی ایران به آن اذعان کرده‌اند، و همین باعث نگرانی از احتمال گسترش ویروس شده است. اما اگر چنین اتفاقی بیفتد، ایران چقدر برای برخورد با چنین شرایطی آماده است؟

واحد اطلاعات اقتصادی مجله اکونومیست، مرکز امنیت بهداشتی دانشگاه و جان هاپکینز و موسسه غیرانتفاعی برنامه تهدید هسته‌ای در گزارش مشترک "شاخص امنیت بهداشتی جهان" به بررسی آمادگی کشورهای مختلف برای مقابله با بیماری‌های همه‌گیر می‌پردازند.

اگرچه آهنگ گسترش کرونا در چین کند شده و آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشورهای دیگر هم قابل مقایسه با چین نیست، سازمان بهداشت جهانی در این خصوص وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

رئیس این سازمان دو سال پیش هشدار داد که یک بیماری همه‌گیر مرگبار می‌تواند در هر مقطعی جهان را گرفتار کند. وضعیت کرونا هنوز به چنان سطحی نرسیده، اما گزارش "شاخص امنیت بهداشتی جهان" حاکی از ناآمادگی عمومی جهان در برابر بیماری‌های همه‌گیر است.

کدام کشور‌ها برای مقابله با بیماری‌های همه‌گیر آماده‌تر هستند؟. رتبه ایران میان ۱۹۵ کشور، در ردیف ۹۷‌ است. در نمودار زیر امتیاز ایران با سه کشور صدر و انتهای جدول مقایسه شده است.  امتیاز ۱۰۰ به معنی آمادگی کامل کشور برای مقابله با بیماری‌های همه‌گیر است.

مطابق این گزارش آمادگی آمریکا در برابر چنین بیماری‌های بیش از هر کشور دیگری است. بریتانیا، هلند، استرالیا و کانادا هم در رتبه‌های بعدی این گزارش قرار دارند.

در این گزارش ایران در میانه جدول، در رتبه ۹۷ از میان ۱۹۵ کشور بررسی‌شده قرار دارد.

یمن، کره شمالی و سومالی به عنوان ناآماده‌ترین کشورها معرفی شده‌اند.

کره جنوبی و تایلند تنها کشورهای غیرغربی هستند که "وضعیت زرد" دارند و شاخص امنیت بهداشتی جهان اغلب کشورهای خاورمیانه و اروپای شرقی را مانند ایران در "وضعیت نارنجی" قرار داده است.

افغانستان، عراق و سوریه در کنار اغلب کشورهای آفریقایی "وضعیت قرمز" دارند.

البته ایران در مقایسه با کشورهای دیگر منطقه وضعیت خوبی ندارد و رتبه‌ای پایین‌تر از ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد.

آمادگی کشورهای نزدیک به ایران برای مقابله با بیماری‌های همه‌گیر. ایران از میان ۱۸ کشور منطقه در ردیف ۱۲ قرار دارد.  .

شاخص امنیت بهداشتی با توجه به معیارهایی برای سنجش آمادگی و توانایی در پیشگیری، تشخیص و گزارش، واکنش سریع، نظام بهداشتی، پیروی از معیارهای بین‌المللی و در نهایت ریسک‌های محیطی مرتبط با نظام سیاسی و کارآمدی حکومت تهیه شده است.

چین، که شمار درگذشتگان کرونا در آن از مرز دو هزار نفر گذشته است، در گزارش شاخص امنیت بهداشتی رتبه ۵۱ را در میان ۱۹۵ کشور بررسی‌شده قرار دارد.

بنا به آنچه مقام‌های چینی گزارش کرده‌اند کشندگی این ویروس نسبت مستقیمی با سن بیماران دارد.

در حالی که از مبتلایان بالای ۸۰ سال ۱۵ درصدشان درگذشته‌اند، درصد مرگ‌ و میر برای افراد زیر ۵۰ سال بسیار پایین است.

آن طور که مقام‌های ایرانی گفته‌اند دو نفری که در ایران درگذشتند هم "کهولت سن" داشتند.

ویروس کرونا چقدر کشنده است؟. ۱۴ درصد افراد‌ آلوده شده در گروه سنی بالای ۸۰ سال جانشان را از دست داده‌اند اما تنها نیم درصد افراد زیر ۴۰ سال از این ویروس مرده‌اند..  .