کرونا در ایران؛ آمار رسمی به تفکیک استان‌ها

بیمارستان رازی اهواز، بخش ویژه کرونا

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

بیمارستان رازی اهواز، بخش ویژه کرونا

تا ساعت دوبعدازظهر (به وقت ایران) ۲۲ اسفند، بنا بر آمار وزارت بهداشت ایران ۱۰۰۷۵ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌‌اند و ۴۲۹ نفر جان‌باخته‌اند.

با در نظر گرفتن آمار رسمی، سرانجام، با ثبت سه مورد ابتلا به کرونا در بوشهر، این ویروس به تمام ۳۱ استان ایران سرایت کرد.

وزارت بهداشت ایران چهارشنبه ۳۰ بهمن، رسما با شناسایی دو فرد مبتلا به کروناویروس ٢٠١٩ در قم، بروز این ویروس را در این کشور تایید کرد. گیلان، مرکزی و تهران اولین استان‌هایی بودند که درگیر ویروس کرونای ٢٠١٩ شدند. وزارت بهداشت گفت این مبتلایان سابقه رفت و آمد به قم داشتند و این شهر را کانون اصلی سرایت ویروس معرفی کرد.

ظرف یک هفته کرونا به اغلب استان‌های ایران سرایت کرد. بلافاصله شماری از کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای، همچون کویت، لبنان، عراق، عمان، افغانستان، کانادا و بریتانیا اعلام کردند مسافران از ایران را شناسایی کردند که‌ ناقل کرونا بودند. اکنون کشورهای بیشتری در این فهرست قرار دارند.

حکومت ایران می‌گوید شیوع بیماری در سطحی نیست که نیاز به قرنطینه شهرها داشته باشد. اما منتقدان می‌گویند حکومت ایران در اعلام آمار پنهانکاری می‌کند و توازنی میان شمار مبتلایان و موارد مرگ وجود ندارد.

در ایران، تعداد معدودی از آزمایشگاه‌‌ها امکان آزمایش ویروس کرونا را دارند و شمار کیت‌های مخصوص تشخیص محدود است. گزارش شده که در اغلب شهرستان‌ها دسترسی کافی به این کیت‌های تشخیصی وجود ندارد.

ایران برای مقابله با این ویروس "ستاد ملی مقابله با کرونا" تشکیل داده است و مقرر شده در هر استان یک کمیته ویژه هم تشکیل شود.

قم

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر،

ایرنا: عملیات غربالگری و تب‌سنجی کرونا در خروجی‌های قم اجرا نشد

بنابر آمار رسمی شمار مبتلایان شهر قم در آمار رسمی دستکم ۸۴۶ نفر است.

استان قم کانون اصلی شیوع ویروس در ایران شناخته می‌شود. از ۳۰ بهمن‌ تا ۱۱ اسفند حدود ۵ هزار نفر به اورژانس بیمارستان‌های قم مراجعه کرده‌اند که یک هزار و ۳۲۵ نفر آنها بستری شدند و اغلب بستری شدگان دچار مشکل تنفسی بودند.

بنابر آمار رسمی، قم دومین استان هم از نظر شمار مبتلاست هم از نظر تعداد مرگ.

در این شهر سه بیمارستان کامکار، فرقانی و امام رضا برای افراد مشکوک به کرونا در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، قرار است "غربالگری افراد مشکوک به داشتن بیماری کرونا در خروجی‌های قم" انجام شود اما به نظر می‌رسد این طرح کامل اجرا نشده و رفت و آمد خودروها عادی جریان دارد. بنابر گزارش‌ها درباره استقرار ایستگاه‌های تب‌سنجی در ورودی‌های قم، هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

تهران

در حال حال حاضر، استان تهران با ۲۶۷۳ بیمار، بیشترین تعداد مبتلایان را دارد.

در روز یازدهم اسفند ظرف ۲۴ ساعت آمار مبتلایان در این استان دو برابر شد. ۱۲ اسفند به آزمایش کرونای ۲۲۵ نفر دیگر نیز مثبت بود.

استان تهران همجوار استان قم است و در هفته اول اسفندماه، تهران دومین شهری بود که همراه قم بحث قرنطینه آن مطرح شد. در حال حاضر تمامی مراکز آموزشی و رویدادهای فرهنگی و ورزشی این شهر تعطیل شده است.

با شیوع ویروس کرونا مسافران مترو تهران حدود ۷۰ درصد کمتر شده است.

گیلان

در این استان گیلان تست دستکم ۶۱۳ نفر مثبت بوده است. گیلان سومین استان از نظر تعداد مبتلایان است.

بعد از ظهر روز یکشنبه ۱۸ اسفند باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از محمد حسین قربانی، نماینده وزیر بهداشت در استان گیلان، از مرگ بیش از ۲۰۰ نفر در این استان در اثر ابتلا به ویروس کرونا گزارش داد.

ارسلان سالاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان که خود به کرونای ٢٠١٩ مبتلا شده گفته بود آزمایش کرونا در گیلان انجام نمی‌شود و باید نمونه‌ها به تهران ارسال شود که ممکن است تا ٧٢ ساعت طول بکشد.

او همچنین گفته بود "در تأمین وسایل بهداشتی اعم از ماسک و دستکش در گیلان با کمبود روبه‌رو هستیم".

او از مردم خواسته تا از سفرهای غیرضروری به این استان خودداری کنند.

مازندران

در مازندران ابتلای ۹۹۷ نفر به کرونا را تایید کرده است.

دانشگاه علوم پزشکی تایید کرده که ۱۳ نفر هم در این استان فوت شده‌اند.

دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام کرده که فقط کسانی که علائم شدید دارند نیازمند آزمایش کرونا هستند. قرار است در ورودی استان مازندران از مسافران تب سنجی شود.

در این استان نیز گزارش‌هایی از کمبود ماسک و ژل‌های ضدعفونی منتشر شده است.

دادستانی این استان به محتکران مواد بهداشتی هشدار داده که "حبس از دو تا پنج سال، شلاق و حتی اعدام" در انتظارشان است.

اصفهان

در استان اصفهان، تاکنون ابتلای ۷۹۲ نفر به کرونا تایید شده است.

در استان دو نفر هم بر اثر کرونا جانباخته‌اند.

شهر اصفهان و ۹ شهرستان این استان شامل مبارکه، گلپایگان، نطنز، فلاورجان، خوانسار، خمینی شهر، نجف آباد، لنجان و سمیرم درگیر ویروس کرونا شده‌اند.

استان مرکزی

بنابر آمار رسمی در استان مرکزی اکنون ۵۳۵ نفر به کرونا مبتلا هستند.

در استان مرکزی هم دانشگاه علوم پزشکی مرگ ۱۱ نفر را تایید کرده است.

استان مرکزی روز یازدهم اسفند با ۴۴ مبتلای جدید پس از تهران بیشترین آمار جدید ابتلا را داشته است. دوازدهم اسفند هم تست ۱۸ نفر دیگر در این استان مثبت شد.

در استان تدابیر ویژه‌ای برای مقابله با ویروس در نظر گرفته شده مثل کنترل مسافران در ورودی شهرها، جمع‌آوری و فروش پرندگان از سطح شهر. یک خط تلفن هم برای پاسخگویی به شهروندان اعلام شده است.

در این استان، مرخصی سربازان آموزشی به نیروی انتظامی ابلاغ شده است.

اردبیل

در شهر اردبیل ابتلای ۱۰۶ نفر تایید شده است. در اردبیل سه نفر بر اثر ابتلا به این بیماری درگذشتند.

به گفته قدرت اخوان اکبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل، ۵۷ بیمار مشکوک به بیماری کرونای ٢٠١٩ در مراکز ویژه درمانی استان بستری هستند و تحت مراقبتند.

استان البرز

در استان البرز تست کرونای ۴۵۸ نفر مثبت اعلام شده است.

دانشگاه علوم پزشکی البرز تایید کرده که تاکنون ۷ نفر از مبتلایان فوت کرده‌اند.

پیشتر، حسن اینانلو، سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرده طرح‌های قرنطینه‌ای با هدف کنترل و مهار ویروس با شدت در استان پرجمعیت البرز دنبال می‌شود. بر این اساس بیماران تا حصول بهبودی در بیمارستان خواهند ماند و سپس ترخیص می‌شوند.

کرمانشاه

در کرمانشاه تاکنون ابتلای ۷۹ نفر قطعی شده است.

دانشگاه علوم پزشکی هم فوت دو نفر را در این استان تایید کرده است.

به گفته ستاد مدیریت کرونای این استان کیت‌های آزمایشگاهی از روز چهارشنبه هفتم اسفند به این استان رسیده و دیگر نیازی به ارسال نمونه‌ها به تهران نیست و در آزمایشگاه مرجع کرمانشاه آزمایش انجام می‌شود.

یک مرکز پاسخگویی کرونا هم برای پاسخگویی به شهروندان دائر شده است.

لرستان

بنابر آمار رسمی، در لرستان ۲۱۰ مورد ابتلا ثبت شده است.

بنابر آمار دانشگاه علوم پزشکی استان ۴ نفر تا کنون جان باخته‌اند.

آنها که تستشان مثبت اعلام شده از شهرستان‌های خرم‌آباد، دورود، الشتر و کوهدشت هستند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران ایرنا نوشته "نبود مواد ضدعفونی کننده درسطح لرستان این روزها به دغدغه بسیاری از مردم این استان تبدیل شده و همین امر باعث ایجاد تجمعاتی در مقابل داروخانه‌ها شده است".

سمنان

تا کنون در سمنان ۳۲۴ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند.

تا چهاردهم اسفند ۶ نفر نیز در این شهر جان خود را از دست داده‌اند.

مجید کاشی، سرپرست سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری سمنان می‌گوید "تعداد سفرهای درون‌شهری شهروندان سمنانی با شیوع ویروس کرونا با کاهش ۵۰ درصدی مواجه شده است".

خوزستان

بنابر آمار رسمی در خوزستان شمار مبتلایان به ۱۵۸ نفر رسیده است.

در استان مرگ ۱۲ نفر تا کنون تایید شده است.

آبادان، دزفول، اندیمشک، شوشتر، اهواز، هندیجان، ماهشهر، مسجدسلیمان و امیدیه شهرهای درگیر در خوزستان هستند.

به گفته فرهاد ابول نژادیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز "اکنون کار از قرنطینه گذشته چرا که اکثر استان‌ها درگیر هستند"

او همچنین گفته "عمل‌های غیرضروری در هیچ بیمارستانی نباید انجام شود".

فارس

وزارت بهداشت آمار قطعی ابتلا به کرونا در استان فارس را ۱۹۹ نفر اعلام کرده است.

در استان فارس تا کنون دو نفر جانباخته اند.

در این استان ٣٨ مرکز برای مقابله با کرونا در نظر گرفته شده اما به گفته مسعود ترابی، مدیرکل انتقال خون فارس، "ذخایر اهدای خون فارس با توجه به شرایط خاص پیش آمده و دستورالعمل‌های موجود، به شدت کاهش یافته است و نیاز مبرم به تمام گروه‌های خونی وجود دارد".

در این استان پنج نفر هم به اتهام آنچه پلیس "شایعه سازی" خوانده بازداشت شده‌اند.

گلستان

در استان گلستان تا کنون ۲۱۳ مورد ابتلا گزارش شده است.

دانشگاه علوم پزشکی جانباختن ۶ نفر را در این استان تایید کرده است.

به گفته دانشگاه علوم پزشکی استان، "از مجموع ۵۹۳ بیمار سندروم شدید تنفسی بستری شده در مراکز درمانی این استان ۱۳۵ نفر مشکوک به ابتلای کرونا هستند".

در این استان پیش‌بینی شده "ویروس کرونا تا آخر فروردین آینده سیر صعودی داشته باشد".

از همه بیماران مشکوک به کرونا در گلستان ویروس آزمایش گرفته شده و از نانوایی‌ها خواسته شده فروشنده جدا از شاطرها فعالیت کند و همه دستکش داشته باشند.

آذربایجان شرقی

منبع تصویر، IRNA

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بنابر آمار رسمی در آذربایجان شرقی تاکنون ۸۱۲ نفر به کرونا مبتلا شدند. اما شهرام دبیری، رئیس شورای شهر تبریز و همچنین رییس بیمارستان ولیعصر می‌گوید آمار مبتلایان در آذربایجان‌شرقی دقیق نیست.

دستکم شش نفر در این استان جان خود را در اثر کرونا از دست داده‌اند.

به گفته محمدحسین صومی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز؛ "کل استان" گرفتار ویروس کرونا است و مبتلایان از شهرهای مختلف استان بوده‌اند؛ مراغه، شبستر، هشترود، بناب، میانه و سراب.

تا یک هفته پس از تایید رسمی اولین موارد کرونا در ایران، استانداری آذربایجان شرقی اعلام می‌کرد که کرونا وارد این استان نشده اما سه روز بعد اعلام کرد دستکم سه نفر جان باخته‌اند.

تست کرونای دو نماینده این استان در مجلس هم مثبت اعلام شده که یکی از این دو نفر معصومه آقاپور علیشاهی نماینده شهرستان شبستر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز دو هفته پیش رو را برای کنترل کرونا حیاتی دانسته و از مردم خواسته بهداشت فردی را رعایت کنند، از رفت و آمدهای غیرضروری بپرهیزند و کودکان و زنان باردار در مکان‌های عمومی حضور پیدا نکنند.

ساعت کار اداره‌های استان کاهش یافته، از ۸ صبح تا ساعت دوازده و نیم ظهر. شهرداری‌ها در حال پاک‌سازی و ضدعفونی کردن محیط‌های شهری هستند و تمام نشست‌ها و مراسم‌ها در اماکن و تاسیسات گردشگری لغو شده است.

در روزهای نخست اسفند، مصرف آب در آذربایجان شرقی برای شستشو، ضدعفونی کردن و همین طور خانه‌تکانی ۱۰ درصد افزایش یافته است.

در این استان، توزیع ماسک و مواد ضدعفونی با مشکل مواجه است.

به سبب شیوع کرونا، ارمنستان تردد مسافر مرز نوروز را متوقف کرده است.

کهکیلویه و بویراحمد

منبع تصویر، farsnews

توضیح تصویر،

غربالگری مسافران ورودی به شهر یاسوج توسط مرکز بهداشت بویراحمد

در آمار رسمی، این استان ۲۶ مورد ابتلا به کرونا قطعی شده است. این استان نمونه‌های مشکوک را برای آزمایش به تهران می‌فرستند.

پرویز یزدان پناه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج می‌گوید "از پنج مورد آزمایش ارسال شده به تهران تنها یک مورد ابتلاء به کرونا در استان وجود داشت".

به گفته حسین کلانتری، استاندار، در ورودی‌های شهرهای اصلی استان (یاسوج، گچساران و دهدشت) "غربالگری انجام شده و تب مسافران چک می‌شود".

مسافرانی که با اتوبوس‌ از تهران، قم، اصفهان و دیگر شهرها وارد یاسوج می‌شوند از نظر علائم بیماری غربالگری و افراد مشکوک شناسایی می‌شوند. تیم‌هایی متشکل از یک پزشک، یک دستیار در ورودی‌ها مستقر و مسافران مشکوک به بیمارستان شهید جلیل منتقل می‌شوند.

هرمزگان

در استان هرمزگان تاکنون ابتلا ۷۹ نفر به کرونا ۲۰۱۹ قطعی شده است.

در هرمزگان دو نفر بر اثر کرونا جان باخته اند.

اولین مورد قطعی و رسمی کرونای مثبت در هرمزگان در شهر قشم بود. این زن ۷۳ ساله از قم به قشم سفر کرده بود. او اکنون بهبود پیدا کرده است.

دومین بیمار مردی ۵۳ ساله با علائم بسیار شبیه به کرونا بود که بعد از چند ساعت فوت کرد.

حمله به درمانگاهی دربندرعباس و آتش زدن آن اوج بحران در هرمزگان بود. معترضان به بستری شدن موارد مشکوک در درمانگاه‌های مختلف اعتراض داشتند اما مسئولان می‌گویند تنها دو بیمارستان "شهید محمدی" و مجتمع درمانی "پیامبر اعظم" برای مبتلایان به کرونا استفاده می‌شود.

به گفته حسین فرشیدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی این استان "با راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در استان، زمان شناسایی موارد ابتلا به ۱۲ ساعت کاهش یافته است".

هادی ابراهیمی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان هشدار داده که باید منتظر پیک موارد مثبت بود و گفته:

"حضور تعداد زیادی مسافر در هرمزگان از نقاط مختلف کشور بعد از اعلام تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها از یک سو و کنترل نشدن مبادی ورودی و خروجی از سوی دیگر نگرانی‌ها درباره افزایش احتمال شیوع کرونا در استان را افزایش داده است".

در استان هرمزگان از مردم خواسته شده در صورت مشاهده علائمی مثل سرفه خشک، تب و تنگی نفس با مرکز مشاوره پزشکی تماس بگیرند.

همچنین از مردم خواسته شده از حضور در مکان‌های عمومی و سفرهای غیرضروری بپرهیزند.

سیستان و بلوچستان

در سیستان و بلوچستان تعداد موارد قطعی ابتلا به کرونا به ۵۰ نفر رسیده است. اولین موارد ابتلا به کرونا در ایرانشهر شناسایی شد. سومین مبتلا به کرونا در زاهدان مستقر بود.

موارد مشکوک در بیمارستان خاتم بستری شدند. دستکم ۳۰ بیمار مشکوک در بیمارستان بستری شده‌اند.

دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرده ده درصد تخت‌های بیمارستان‌های علی بن ابی طالب و بوعلی زاهدان برای کرونا استفاده می‌شود.

مقامات استان می‌گویند با توجه به شیوع ویروس کرونا، شمار داوطلبان اهدای خون بیش ‌از ۶۰ درصد کاهش یافته و از آنها خواسته‌اند برای "این کار خیر پیش قدم شوند".

همدان

تا کنون در همدان ۹۶ نفر مبتلا شده‌اند و یک نفر فوت کرده است. به گفته مدیرگروه ویروس شناسی دانشکده پزشکی ابن سینا همدان از یازدهم استفاده از بینی و حلق بیماران نمونه گرفته و در خود استان آزمایش می‌شود.

در استان همدان هم ۱۱ نفر به گفته دانشگاه علوم پزشکی جان باخته اند.

این استان روزانه ظرفیت پنجاه تست کرونا را دارد.

استانداری همدان اعلام کرده تیم کنترل جاده‌ای برای بررسی وضعیت مسافران در این استان نیز فعال شده است.

استانداری همدان صبحانه، نهار و شام در اداره‌ها، فعالیت سالن‌های ورزشی عمومی و خصوصی، استخرهاو کلوپ‌های کامپیوتری و قلیان‌سراها را ممنوع کرده است.

آذربایجان غربی

آذربایجان غربی ابتدا یکی از کمترین آمارها را داشت اما اکنون تعداد موارد ابتلا به ۱۱۹ نفر رسیده است. مقامات استان می‌گویند از ٣٩ فرد مشکوک به ابتلا آزمایش گرفته شده که یک نفر مثبت بوده و او هم پس از درمان مرخص شده است.

شورای تأمین شهرستان ارومیه تا اطلاع ثانوی اعزام اتوبوس به قم را ممنوع کرده و قرار شده ارتش و ‌سپاه ‌‌مناطق پرتردد ‌ارومیه را در روزهای آینده گندزدایی کنند.

رسول انتظارمهدی، سخنگوی کمیته مدیریت پیشگیری و مبارزه با کرونا در آذربایجان‌غربی گفته در حال حاضر وضعیت در این استان "پیچیده نیست" و "بسیاری از افرادی که ممکن‌ است کرونا داشته باشند، بدون مراجعه به مراکز درمانی و تنها با مراقبت‌های درون خانه درمان ‌می‌شوند و ممکن‌ است که ندانند حتی کرونا مثبت هستند. مداخله درمانی باید در مورد تعداد بسیار کمی از مبتلایان صورت گیرد که از این تعداد هم تعداد بسیار کمی به بستری شدن در آی‌سی‌یو نیاز دارند و این امر، نباید به نگرانی عمومی‌تبدیل شود".

کردستان

در کردستان تا کنون ابتلای ۹۳ نفر قطعی شده است. نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا مربوط به پیرمرد ۶۵ ساله در سقز بود.

به گفته فرزین رضاعی، رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان ۵۴ نفر مشکوک به ویروس کرونای ٢٠١٩ در بیمارستان‌های استان بستری هستند: "پیش‌بینی می‌شود تعداد مبتلایان به ویروس کرونا افزایش یابد".

به نظر می‌رسد نهادهای نظامی به ویژه سپاه پاسداران تمایل دارند تا نقش پررنگی در این استان بازی ‌کنند. در اقدامی نادر، در شهر سنندج، استاندار کردستان و فرمانده سپاه بیت المقدس برای مقابله با کرونا "رزمایش" برگزار کردند و "آمادگی تجهیزاتی و لجستیکی سپاه" را برای پیشگیری به نمایش گذاشتند.

یزد

تعداد مبتلایان قطعی کرونا در استان یزد به ۱۷۱ نفر رسیده و یک نفر درگذشته است. دانشگاه علوم پزشکی یزد آمار افراد مشکوک را ۴۲ نفر اعلام کرده است.

در این استان هم ۱۱ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند.

در یزد نمونه‌های آزمایش به تهران فرستاده می‌شود.

ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونای این استان در اطلاعیه‌ای از مردم خواسته تخلفات از مصوبات این ستاد را گزارش دهند.

همزمان تیم‌های تب سنجی و غربالگری هلال احمر در ترمینال اتوبوس و قطار استان مستقر شده‌اند.

برخی هتل‌دارهای یزد هم به سبب کاهش میزان سفر هتل خود را تعطیل کرده‌اند.

کرمان

در استان کرمان تاکنون ۶۵ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است. کرمان از آخرین استان‌هایی بود که موارد ابتلا در آن شناسایی شد.

به گفته مهدی شفیعی، مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمان یکی از این افراد مبتلا "مستقیما به قم سفر داشته است."

یک نفر هم "از یکی از استان‌های کشور مهمانی داشته که در کوپه‌ای سفر کرده بود که مسافران دیگری از استان قم در آن بودند. او با "بوسیدن"، میزبان کرمانی خود را مبتلا کرده است.

هر دو نفر در بیمارستان افضلی پور کرمان بستری هستند.

در این استان نیز توصیه‌های عمومی ستاد مقابله با کرونا رعایت شده: کاهش ساعات اداری، گندزدایی و سمپاشی، تعطیلی دانشگاه‌ها و مدارس.

ایلام

در ایلام ۶۹ مورد ابتلا به کرونا قطعی شده است.

استانداری ایلام اعلام کرده هر مسافر مشکوک به بیماری که در مبادی ورودی استان شناسایی شود "تا مشخص شدن نتیجه آزمایش ۱۴ روز قرنطینه می‌شود".

دانشگاه علوم پزشکی ایلام هم از شهروندان خواسته "حتی المقدور در خانه های خود مانده و اطلاعات و اخبار مربوط به این موضوع را فقط از طریق ستاد اطلاع رسانی مبارزه با کرونای استان پیگیری کنند".

خراسان جنوبی

مجموع آمار مبتلایان به کرونا در خراسان جنوبی ۷۸ نفر است.

در استان مرگ یک نفر تا کنون تایید شده است.

محمد دهقانی فیروزآبادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت "از ۱۵ نمونه مشکوک به کرونا که تاکنون از استان خراسان جنوبی به تهران ارسال شده، جواب ۱۲ مورد منفی و سه مورد مثبت بوده است".

اولین مورد مثبت ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی دهم اسفند اعلام شد.

خراسان رضوی

در این استان تا کنون تست ۲۸۵ نفر مثبت اعلام شده و یک نفر هم با آزمایش مثبت کرونا فوت کرده است. در این استان بیش از ۵۰۰ نفر از ۳۰ بهمن امسال تاکنون براثر بیماری‌های حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری شده‌اند.

در این استان تاکنون مرگ ۸ نفر تایید شده است.

مشهد، نیشابور و سبزوار سه شهر درگیر کرونا هستند.

در حال حاضر، ورودی و خروجی‌های استان کنترل می‌شود.

رسانه‌های داخلی می‌گویند این استان پرگردشگر هنوز "اقدام عملی و متمرکزی در حوزه کنترل و محدود کردن حمل و نقل مسافران برون استانی" انجام نداده و تردد جاده‌ای به شهرهای پرخطر نیز ادامه دارد.

زنجان

در زنجان ۱۱۸ مورد ابتلا به کرونا شناسایی شد.

فتح‌الله حقیقی، استاندار زنجان گفته "اقدامات پیشگیرانه سبب تاخیر یک ماهه در ورود بیماری کرونا به زنجان شد".

چهارمحال بختیاری

در استان چهارمحال بختیاری دو هفته پس از ورود کرونا به ایران نخستین مورد ابتلا به کرونا شناسایی شد. این آمار اکنون به ۴۹ نفر رسیده است.

این استان ۱۲ روز پس از شیوع کرونا در ایران، از وضعیت سفید خارج شد.

مجید شیرانی، رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گفته "این بیمار که از ۴ روز گذشته در قرنطینه دانشگاه علوم پزشکی قرار داشت، روز دوشنبه جواب آزمایش وی مثبت اعلام شد". او گفت که حال این بیمار وخیم نیست.

با این حال این مقام بهداشتی استان گفته ۷۳ بیمار مشکوک به ویروس کرونا در این استان وجود دارد. او اضافه کرد پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده تعداد بیماران بیشتری شناسایی شود.

خراسان شمالی

خراسان شمالی با وجود کنترل مسافران در ورودی‌های شهری اعلام کرد که ۴۵ مورد ابتلا به ویروس کرونا را شناسایی کرده است.

ولی‌الله حیاتی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی روز گذشته گفته بود "با استقرار کیت‌های آزمایشگاهی در استان، امکان لازم برای انجام آزمایش بر روی افراد مشکوک به ابتلا به بیماری کرونا در استان فراهم شده است".

به گفته این مقام استانی، "از مجموع ۸۰ فردی که با علائم کرونا به بیمارستان های خراسان شمالی مراجعه کرده و یا انتقال یافته اند، ۳۶ نفر بستری شده اند که با ترخیص ۲۳ نفر آنان، در حال حاضر ۱۳ بیمار مشکوک به کرونا در بخش قرنطینه بیمارستان های استان بستری هستند".

بوشهر

استان بوشهر دستکم به مدت دو هفته وضعیت سفید داشت و مبتلایی در آن شناسایی نشده بود. اما اکنون تست دستکم ۲۱ نفر در این استان مثبت اعلام شده است.

قزوین‌

در استان قزوین بنابر آمار رسمی وزارت بهداشت تا کنون ۳۲۶ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

در استان مرگ ۴ نفر تا کنون تایید شده است.