روزنامه‌های تهران، پیروزی در نفت و شکست در اقتصاد مقاومتی

  • مسعود بهنود
  • روزنامه‌نگار

روزنامه های امروز صبح تهران، شنبه دهم مهر از نتایج آخرین اجلاس اوپک به عنوان پیروزی ایران یاد کرده و گزارش ها و مقالاتی درباره آن نوشتهاند.

ادامه بحث دوران پسااحمدی نژاد که با خروج وی از صحنه رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آینده قطعی شده، و گمانه زنی درباره سرنوشت او در حالی که امام جمعه های اصولگرا هم دیروز وی را فتنه خوانده و به خاطر محروم ساختن وی از شرکت در انتخابات از رهبر تشکر کرده اند، همچنان مهم ترین بحث روزنامه های جناح میانه رو و هوادار دولت است. اما رسانه های اصولگرا به سکوت خود ادامه می دهند.

ادامه اخبار و گزارش های مربوط به مبارزات انتخاباتی آمریکا و رفتار دو رقیب و تاثیر آن بر روابط ایران و آمریکا از مسایل مورد علاقه روزنامه های امروز بوده است.

توضیح تصویر،

تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

توافق غیرمنتظره

حمید حسینی در سرمقاله روزنامه ایران با اشاره به توافق های اوپک نوشته: ایران و عربستان نشان داده‌اند که می توانند همچنان به عنوان دو بازیگر اصلی اوپک نقش محوری و جایگاه تعیین کننده در تصمیمات اعضا داشته باشند. عربستان در جریان این توافق بالاخره به موضع ایران احترام گذاشت و برای تثبیت بازاری که در حالت آشفته‌ای به سر می‌برد، به همراه سایر اعضای اوپک سه عضو این سازمان و از جمله ایران را از کاهش تولید نفت معاف کردند.

به نظر این کارشناس بازار انرژی: توافق های دیروز، بعد از سال‌ها همگرایی اعضای اوپک این امید را به وجود آورد که نظام سهمیه‌بندی احیا شود، دبیرخانه از یک نماد مطالعاتی و تحقیقاتی به نهادی پویا برای تأثیرگذاری بر بازار انرژی دنیا تبدیل شود و زمینه برای نقش آفرینی اوپک در تحولات جهانی پدیدار شود. ایران در چارچوب نظام سهمیه‌بندی طبق مواضع همیشگی خود قائل به سهم ۱۴/۵ درصدی از کل تولید اوپک است.یعنی تولید افزون بر 4 میلیون و دویست هزار بشکه‌ای در روز

سومین نتیجه اجلاس آخر اوپک به نوشته روزنامه ایران به دیپلماسی فعال انرژی ایران مربوط می شود. چنان که در حوزه افزایش تولید و تلاش برای دستیابی به میزان تولید قبل از اعمال تحریم‌ها که این مأموریت به خوبی انجام شد و طبق گفته مسئولان بیش از ۸۰درصد سهمیه تولید پیش از اعمال تحریم‌ها توسط ایران احیا شده همزمان هم بازاریابی برای نفت تولید شده به نتیجه رسید.

محمدعلی خطیبی هم در مقاله ای در اعتماد به یاد آورده که در سه سال گذشته كشورهايي چون سعودي، قطر، كويت و امارات متحده عربي، براي تحت فشار گذاشتن كشورهاي ديگر، از جمله ايران، ونزوئلا و روسيه، توليد خود را افزايش دادند و از كاهش توليد خودداري كردند. نتيجه آن شد كه ايران سهم نفت در بودجه جاري را تا ٣٠ درصد كاهش داد و از راه افزايش صادرات غير نفتي و ماليات توانست مشكلات ناشي از كاهش فروش نفت را كنترل كند.

به نوشته سفیر پیشین ایران در اوپک در این مقاله استراتژي افزايش سهم بازار، يك استراتژي شكست خورده در عرصه تجارت جهاني است. عربستان و هم پيمانان ديگر غرب در منطقه، در گذشته هم چندين بار از اين سياست بهره جستند ولي طرفي از آن نبستند، چرا كه كشورهايي مانند ايران، از نظر سطح تحمل‌پذيري مردم وضعيت بهتري نسبت به اين كشورها دارند. كشوري مانند ايران، سال‌ها تحت تحريم‌ها قرار داشته و دارد، كه همين امر موجب شده مردم ايران، مردمي منعطف و صبور باشند.

مقاله اعتماد در عین حال یادآور شده که از نقش الجزاير و ونزوئلا كه ديپلماسي فعالي براي كاهش توليد در پیش گرفتند نبايد گذشت، مابقي اعضا يا سمت عربستان بودند يا منفعلانه برخورد كردند. در بيانيه اجلاس اخير اوپك، به روند تحميل شده در سه سال گذشته اشاره شده و مورد انتقاد قرار گرفته. آن جا به روشني آمده، سياستي كه ظرف سه سال گذشته به كار گرفته شد قيمت نفت را نصف كرد، از درآمد اعضا كاسته شد و رشد اقتصادي كشورها با مشكلات عديده دست و پنجه نرم مي‌كند.

اعتماد در گزارش اصلی خود نوشته:نوسان قيمت‌ها عضو سرسخت اوپك را به زانو درآورد؛ حالا اوپك براي دومين بار طرح موسوم به فريز نفتي را اجرا مي‌كند؛ طرحي كه به گفته بيژن نامدار زنگنه براي رسيدن به نقطه مشترك در اجرا دو سال و نيم به طول انجاميد.

به گزارش این روزنامه: چهارشنبه شب در الجزيره، پايتخت الجزاير محل اجلاس نشست مشورتي اعضاي اوپك، نفس‌هاي بسياري از مديران نفتي، ناظران بازار و بورس بازان نفت در سينه حبس شده بود. جلسه اما پشت درهاي بسته سه ساعت به درازا كشيد تا اينكه سرانجام اعضاي اوپك طي بيانيه‌اي اعلام كردند كه براي كاهش ٧٠٠ هزار بشكه نفت در روز به توافق رسيده‌اند؛ توافقي كه بر مبناي آن از اين پس اعضاي اوپك بين ٥/٣٢ تا ٣٣ ميليون بشكه در روز نفت توليد خواهد كرد.

اعتماد افزوده: هنوز مشخص نيست كه آن ٧٠٠ هزار بشكه اضافه سهم كدام كشور است، اما گفته مي‌شود عربستان براي كاهش ٥٠٠ هزار بشكه نفت در روز اعلام آمادگي كرده است. قرار است تا پايان ماه آينده ميلادي و در جريان نشست ١٧٠ اوپك سهميه اعضا مشخص شود. آنچه مهم است اينكه با تصميم اوپك حالا اعضا مي‌توانند مقتدرانه بگويند كه بزرگ‌ترين كارتل نفتي نمرده چه آنكه قيمت سبد نفتي اوپك به دنبال تصميم الجزاير ٢ دلار افزايش يافت. در همين حال موسسات معتبر بين‌المللي پيش بيني مي‌كنند كه بهاي نفت در سال آينده ميلادي تا ١٠ دلار افزايش خواهد يافته است.

فقط اقتصاد مقاومتی

همزمان با گزارش های روزنامه های میانه رو و هوادار دولت درباره پیروزی نفتی دولت، روزنامه های جوان و کیهان دولت را شکست خورده دانسته و علت اصلی شکست را هم بی نتیجه ماندن برجام توصیف کرده اند.

جوان در مقاله ای نوشته:بعد از آنکه دولتمردان يازدهم به اين باور رسيدند که توافق هسته‌اي نيز نمي‌تواند گرهي از مشکلات جامعه بگشايد و افکار عمومي اوضاع اقتصادي شبيه به قبل از توافق را تجربه کرده و نارضايتي آنها از عملکرد دولت در حال افزايش است و نيز توان و قدرت کافي براي فائق آمدن بر مشکلات داخلي را نداشته، تلاش کردند با برجسته‌سازي برخي از اتفاقات عادي و روزمره نظير «رفت و آمد صرف اروپايي‌ها به تهران» وانمود کنند که فضاي اقتصادي حاکم بر کشور دوران جديدي را سپري کرده و نويد آن را مي‌دهد که جامعه ايراني برخلاف گذشته روي رونق و آرامش را خواهد ديد.

به نظر روزنامه سپاه پاسداران: جايگزين کردن رويدادهاي عادي به عنوان «دستاوردهاي مصنوعي» به جاي«شعارهاي انتخاباتي» در حالي است که با کنکاشي در برخي از همين رويدادها نظير سفر اروپايي‌ها به تهران، نه تنها نمي‌توان نفعي براي کشور و جامعه قائل بود بلکه هزينه‌هايي را مي‌توان به‌واسطه آن ملحوظ نظر قرار داد که با منافع و مصالح جامعه اسلامي در تعارض قرار دارد.

حسین شمسیان هم در کیهان همین مضمون را تکرار کرده و در یادداشت روز این روزنامه نوشته: پس از کارشکنی‌ها و بدعهدی‌های متعدد آمریکا در روند اجرای برجام- آن هم درست هنگامی که ما همه تعهداتمان را سخاوتمندانه و غیرهوشیارانه اجرا کرده بودیم- رئیس جمهور کشورمان در آخرین سفر به سازمان ملل و در سخنرانی رسمی،از جانب آمریکایی‌ها اعلام کرد:«آمریکایی‌ها قول دادند به تعهداتشان عمل کنند». حالا جان کری رسما اعلام کرده ما به همه تعهداتمان عمل کرده‌ایم و کاری باقی نمانده است!

به نظر این روزنامه تندرو: این یعنی غروب آفتاب برجام به وقت واشنگتن! یعنی پایان زودهنگام ظرفیت برجام و فروکش کردن تب تند و هیاهو بر سر هیچ. آیا اگر کسی درباره این واقعیت به مردم سخن بگوید،مورد حمله قرار نمی‌گیرد و به او کاسب تحریم گفته نمی‌شود.

کیهان همزمان با سیاست روز دیگر روزنامه مخالف دولت در سرمقاله خود تکرار کرده که تنها راه نجات کشور ایده مترقی و طرح نجات بخش «اقتصاد مقاومتی»بود که در بهمن ماه سال ۹۲، از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد و باید تا کنون آثار و نتایج اولیه آن آشکار می‌شد. ابتدا در قالب ۱۹ مصوبه، در شورای اقتصاد تصویب شد.اما کسی اطلاعی از سرانجام 687 برنامه عملیاتی ندارد که مدتی بعد به ۷۰ طرح تبدیل شد و حالا و با گذشت شش ماه از سال دولت از کارشناسان خواسته نسبت به اولویت‌بندی ۲۰۰ پروژه مربوط به اقتصاد مقاومتی اقدام کنند!

اسدالله افشار در سیاست روز نوشته: رئيس جمهور بارها گفته است؛ كليد من كليد تدبير است و هر قفلي را باز مي‌كند و تمامي مشكلات قابل حل است. بايد ديد پس از نزديك به سه سال آيا قفل‌هاي مشكلات معيشتي مردم باز شده است و در اين بازگشايي مردم شاهد تدبير رئيس جمهور و تيم اقتصادي دولت بوده‌اند؟ حتي رئيس جمهور گفته دولت به دنبال اين است كه آن‌چنان مردم را از درآمد سرشار كند كه اصلا به يارانه ۴۵ هزار توماني نيازي نباشد. آيا چنين اتفاقي رخ داده است؟

به نوشته این روزنامه اصولگرا: امروزه در همه نظرسنجي‌ها بالاترين انتظارات مردم حل مشكلات معيشتي است. حل مشكل بيكاري و گراني هنوز در صدر مطالبات مردم قراردارد.مبارزه با فساد اقتصادي ازمهم‌ترين مطالبات مردم است. دولت هنوز پاسخ اقناع كننده‌اي براي مردم درخصوص حقوق‌هاي نجومي وغيرمتعارف ندارد. هنوز هيچ تصوير روشني از عملكرد دولت در خصوص اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و نيز اجراي سياست‌هاي اصل ۴۴ قانون اساسي كه در زندگي مردم ملموس باشد، ديده نمي‌شود.

توضیح تصویر،

تیتر و عکس صفحه اول شرق

کدام خطرناک ترند

آرش رئیسی در ابتدای گزارشی در شرق از قول یک راننده سیاه پوست تاکسی در نیویورک نوشته: «دروغگوست»، «هیچ کاری انجام نداده است»، «وزیر خارجه بی‌شرمی است، فراموش کرده‌ای در لیبی چه رخ داد؟»، «به من بگو به جز همسر رئیس‌جمهور پیشین بودن، از چه ویژگی دیگری برخوردار است؟» می‌گفت در این کشور سیستم دوحزبی وجود ندارد. «فقط یک حزب وجود دارد»، این را با قاطعیت می‌گفت. نقد جمعیت خاموش، ولی روبه‌رشد آمریکا از سیستم دوحزبی.

به نوشته گزارشگر: این سخنان برنی سندرز دموکرات و دونالد ترامپ جمهوری‌خواه است که «ما مثل آنان نیستیم». مخرج مشترک دو فرد از دو سر طیف دو حزب مسلط آمریکا. با وجود خاستگاه‌های متفاوت و نگاه دگرگون به مسائل گونا‌گون، ترامپ و سندرز هر دو اما خود را نه از طبقه نخبگان حاکم سیاسی که نماینده صدایی بیرون از ساخت مسلط سیاسی در این کشور می‌خواندند. هر دو، وضعیت امروزین این قدرتمندترین کشور دنیا را نتیجه سیاست‌های نخبگان حاکم می‌دیدند. هم ازاین‌رو به دنبال مرزبندی با نمایندگان سنتی و متمایزکردن خود با طرح شعارها و برنامه‌های جسورانه بودند.

نویسنده گزارش شرق به این جا رسیده که: بااین‌حال، چه منفور باشد، چه دروغگو، هیلاری رودهام کلینتون، مناظره نخست انتخاباتی را برده است. در برابر انتقادات اولیه ترامپ درباره اشتغال، به‌خوبی واکنش نشان داد و به‌آهستگی توانست کنترل مناظره را در دست بگیرد. چهره‌ای به مراتب مسلط‌تر و قاطع‌تر در مسائل سیاست خارجی از خود به نمایش گذاشت و با زیرکی از پاشنه آشیل ماه‌های اخیر خود، رسوایی ایمیل‌هایش، عبور کرد.

دوران پسا احمدی نژادست

احمد غلامی در سرمقاله شرق نوشته:احمدی‌نژاد بیش از آن‌که برای حسن روحانی رقیبی خطرناک باشد؛ خطری جدی برای دموکراسی است. با حذف او یکی از موانع جدی بر سر راه دموکراسی برداشته شده است. احمدی‌نژاد به دموکراسی اعتقاد نداشت و درست نقطه مقابل تعریف زورسکی از دموکراسی بود که می‌گوید، هیچ‌کس نمی‌تواند خارج از چارچوب وضعیت دموکراتیک نقش بازی کند، بازنده‌های جامعه در دل همان سیستمی رقابت می‌کنند که موجب باخت آنها شده است. اما احمدی‌نژاد درصدد بود با دوقطبی‌کردن فضای سیاسی و به‌معنای دقیق‌تر با روش و تفکر آنتاگونیستی مخالفانش را از میدان به‌در کند.

به نوشته سردبیر این روزنامه: اگر او به همان شیوه‌ای که محمدرضا خاتمی در اوایل سال جاری در رسانه‌ها بیان کرد، حذف می‌شد، برای اصلاح‌طلبان دیگر جای نگرانی وجود نداشت. او می‌گفت: «احمدی‌نژاد محاکمه شود و اگر از اتهامات تبرئه شد در انتخابات شرکت کند». احمدی‌نژاد رفته است، اما تفکر آنتاگونیستیِ او یعنی تقسیم جامعه به ما و دیگران، یا ما و دشمنان، هنوز خطری جدی است. شیوه‌ای سیاست‌ساز که اصلاح‌طلبان و اعتدالیون از آن تهی شده‌اند.

مقاله شرق در نهایت پیش بینی کرده: اصولگرایان در غیاب احمدی‌نژاد به اتحاد گسترده و منسجم‌تری دست خواهند یافت. گیرم که چهره‌ای شاخص در میان‌شان نباشد. اما هرکسی به نیابت از رئیس دولت نهم و دهم وارد کارزار شود، حتی از خودِ او مؤثرتر است. اصلاح‌طلبان و اعتدالیون پس از انتخابات سال ٩٢ وارد دوره «پساسیاست» شده‌اند. آنان به اجماع و آشتی باور دارند و کمتر کسی از میان‌شان به بُعد خصمانه سیاست، به‌عنوان عنصر برسازنده امر سیاسی اذعان دارد.

محسن غرويان در مقاله ای در اعتماد با اشاره به توصیه رهبر جمهوری اسلامی برای منع حضور احمدی نژاد در انتخابات نوشته: واكنش‌ اصولگرایان نشان داده شد حكايت از اين داشت كه اصولگرايان بيش از ديگر جناح‌ها از نيامدن احمدي‌نژاد استقبال مي‌كنند و خوشحال هستند. چند نكته در باب اين خوشحالي وجود دارد.

به نوشته این استاد حوزه علمیه اصولگرايان تصور مي‌كردند كه مقام معظم رهبري موافق ديدگاه‌ها و سياست‌هاي آقاي احمدي‌نژاد هستند اما حالا كه ايشان به صورت علني اعلام كردند كه آقاي احمدي‌نژاد را طي توصيه‌اي از حضور در انتخابات منع كردند آنچه در شبهه بود براي همگان روشن شد. اصولگرايان اگر تا پيش از اين ملاحظاتي براي بيان مخالفت‌شان با حضور آقاي احمدي‌نژاد در انتخابات داشتند حالا ديگر آن ملاحظات را ندارند و در واقع باطن خود را آشكار كردند.

مقاله اعتماد به این جا رسیده که: اصولگرايان به خوبي مي‌دانستند حضور آقاي احمدي‌نژاد در انتخابات سال آينده شكست سنگيني را براي او رقم مي‌زد، شكستي كه بي‌شك تنها به نام جريان احمدي‌نژاد نوشته نمي‌شد، بلكه دامن آنها را نيز مي‌گرفت و اين شكست به نام آنها هم ثبت مي‌شد. اگر آقاي احمدي‌نژاد به ميدان انتخابات مي‌آمد كشور قبل و بعد از انتخابات دچار منازعات، كشمكش‌ها و جدال‌هايي مي‌شد كه جز آشفتگي‌هاي اخلاقي ثمر ديگري به همراه نداشت. http://www.etemadnewspaper.ir/Default.aspx?NPN_Id=542&pageno=1

بریم برای باغ های جهانی

آیدین سیار سریع با اشاره به شعار انتخاباتی محسن رضایی که گفته برگرفته از شعر حافظ بود در جست و جو برآمده که دیگر نامزدها از کدام شعر حافظ الهام می گرفتند و در مورد احمدی نژاد اگر می آمد نوشته: نام برنامه انتخاباتی اش: دولت فقربود و شعر مربوطه: دولت فقر خدایا به من ارزانی دار / کین کرامت سبب حشمت و تمکین من است. وجه تسمیه اش هم این که: همان‌طور که می‌بینید در گذشته عارفان واصل و آدم‌حسابی‌ها عاجزانه از خدا می‌خواستند که دولت فقر به آنها ارزانی دارد ولی متاسفانه وقتی بعد از چندین قرن خداوند این دعا را استجابت کرد و علاوه بر دولت فقر دولت تورم و دولت بیکاری و دولت تحریم به ما ارزانی داشت، ما ناشکرها کاری کردیم که این دولت‌ها دیگر پا به میدان انتخابات نگذارند.

در مورد حسن روحانی طنز نویس برنامه انتخاباتی اش را دولت صحبت دانسته و این بیت را برگزیده: دولت صحبت آن شمع سعادت پرتو / باز پرسید خدا را که به پروانه کیست. در وجه تسمیه آمده: قبل از انتخابات باز هم گفته می‌شود که راه حل بعضی مسائل جار و جنجال نیست. ما ان‌شاالله خودمان صحبت می‌کنیم، درست می‌شود!

طنزنویس شهروند برنامه انتخاباتی باقر قالیباف را دولتِ بخور نوشته و شعر مربوطه را : ‌ای گلبن جوان بر دولت بخور که من / در سایه تو بلبل باغ جهان شدم. و نوشته وجه تسمیه خاصی ندارد. همان‌طور که در مصرع دوم ذکر شد ایشالله بریم برای باغ‌های جهانی!

توضیح تصویر،

روز جهانی سالخوردگان کارتون فیروزه مظفری،فرهیختگان

هوای کمتر آلوده تهران

شهروند در سرمقاله خود با اشاره به آمار سازمان بهداشت جهانی درباره آلودگی شهرهای جهانی به مساله آلودگی هوای تهران پرداخته و نوشته: مشكلي كه براي تهران پيش آمد از اواسط دهه ١٣٤٠ (نيم‌قرن پيش) بود و پس از انقلاب نيز ادامه يافت؛ به ويژه مسأله با ادامه حضور خودروهايي با مصرف بالا و عقب‌ماندن فناوری خودرویی و ضعف سيستم حمل‌ونقل عمومي و افزايش شديد خودروي شخصي مشكل را چند برابر كرد.

به نوشته این مقاله: ولي ضربه اصلي را به آلودگي هوا، تحريم‌های غرب زد. وقتي كه بر اثر نابخردي دولت پيش ايران دچار تحريم شد، با كاهش بنزين مواجه شد و اگرچه اقدام به جيره‌بندي كردند تا مصرف کنترل شود، ولي باز هم كفايت نمي‌كرد؛ در نتيجه كارخانجات پتروشيمي را كه براي توليد محصولات گران‌قيمت پتروشيمي طراحي شده بود، به توليد بنزين اختصاص دادند و بنزين كم‌كيفيت و خطرناك را وارد بازار مصرف كردند در نتيجه آلودگي هوا به طرز شديدي افزايش يافت؛ ولي پرده‌پوشي كردند و اسم آن را خودكفايي در توليد بنزين نام دادند! بنزيني كه با هدر‌دادن آن در عمل مواد زيانبار و آلوده را به خورد مردم مي‌داد.

مقاله شهروند با نمودار همراه است که نشان می دهد ه تعداد روزهاي پاك تهران در ‌سال جديد ١١ روز بود كه در دو ‌سال پاياني دولت گذشته، صفر بوده است. تعداد روزهاي سالم آن بيش از دو برابر گذشته بوده و مهم‌تر اين‌كه روزهاي ناسالم براي گروه‌هاي حساس از ١١١ روز در ‌سال ١٣٩٠ به ٢٣ روز در بهار و تابستان‌ سال ١٣٩٥ كاهش يافته كه تحول بسيار مهمي است و مهم‌تر اينكه روزهاي ناسالم براي همه مردم و بسيار ناسالم نيز از ٧ روز به صفر روز رسيده است.

شهروند در نهایت پرسیده: چرا اين اتفاقات ناخوشایند در دولت گذشته رخ داده است؟ آيا جز اين است ‌كه بي‌توجه به اصول مديريت و نيز حقوق ملت رفتار كرده‌ و فقط منافع سياسي و گروهي خود را در نظر گرفته‌اند. آیا دليل ديگري را مي‌توان ارايه كرد؟ آنان نمي‌خواستند كه اين مسائل را به دوش تحريم‌ها بيندازند، چون پیشتر از تحريم استقبال كرده بودند و به نوعي كاسب تحريم بودند؛ در نتیجه به وجود آن اذعان نمی‌کردند، بنابراين به قيمت تنفس هواي آلوده و مسموم مردم ايران جايگاه خود را تقويت و جيب دوستان را پر مي‌كردند.

چه کسی پیرمان را درآورد؟

پوریا عالمی در ستون طنز شرق جمله وزیر بهداشت را نقل کرده که «در دولت‌های گذشته توجه جدی در حوزه سلامت به سالمندان نشده است». و نوشته: با نظر وزیر بهداشت موافقیم. دولت‌های گذشته توجه جدی به سالمندان نداشتند. به‌همین‌دلیل در این دوره اصولا کاری می‌کنند که آدم به سالمندی نرسد؛ مثل عباس کیارستمی که چون در حوزه سلامت برای سالمندان توجه و امکانات وجود ندارد، اصولا طوری شد که کیارستمی به سالمندی نرسد و در اوج تمام کند.

توضیح تصویر،

کارتون نازنین جمشیدی، شهرونگ

به نوشته این طنزنویس:از طرفی این حرف وزیر بهداشت نشان می‌دهد در دولت اختلاف‌نظر وجود ندارد. چون وزیر ارشاد هم چندوقت پیش گفته بود بهرام بیضایی در سنی نیست که کاری از دستش بربیاید. به‌همین‌دلیل وقتی این دوتا حرف وزیرهای دولت را می‌گذاریم کنار هم، آدم نگران بیضایی می‌شود. ما همین‌جا از بهرام بیضایی خواهش می‌کنیم، تمنا می‌کنیم، استدعا می‌کنیم بازنگردد.