روزنامه‌های تهران، سرانجام توافق بر روحانی

روزنامه‌های امروز صبح تهران، دوشنبه ۲۴ اسفند، در صفحات اول خود از انتخاب حسن روحانی به عنوان نامزد اصلاح طلبان برای انتخابات آینده ریاست جمهوری خبر داده اند و همزمان نشریات وابسته به سپاه پاسداران، صدا و سیما، نهادهای وابسته به جناح تندرو بر حملات خود را بر دولت روحانی افزوده و مدعی شده اند که به آمارهای این دولت در مورد پیشرفت های اقتصادی اعتمادی نیست و گزارش های میدانی روزنامه ها اعتبار بیشتری دارد.

شرایط جهانی و روش های برخورد با خطر دولت دونالد ترامپ، عمق گیری تازه روابط تهران و مسکو، و ابراز نگرانی از انفجار و آتش سوزی در روزهای آخر سال و همزمان با چهارشنبه سوری بخشی دیگر از مطالب روزنامه های امروز را به خود اختصاص داده است.

حق نشر عکس Etamaad
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

برگزیدن حسن روحانی

اعتماد در گزارش اصلی خود با عنوان تمدید رای ۹۲ نوشته: شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان شب گذشته در مصوبه‌ای حمایت از کاندیداتوری و ریاست‌جمهوری مجدد حسن روحانی را به عنوان راهبرد اصلی اصلاح‌طلبان در انتخابات ٢٩ اردیبهشت اعلام کرد. همان‌طور که انتظار می‌رفت اصلاح‌طلبان نه از روحانی عبور می‌کنند و نه برای وی رقیبی از جریان خود علم می‌کنند.

به نوشته این روزنامه اصلاح طلب: این راهبرد که شب گذشته به صورت رسمی اعلام شد از همان ابتدای روی کار آمدن روحانی در دستور قرار گرفته بود و حامیان رییس‌جمهور به ویژه با ائتلاف در انتخابات مجلس دهم نشان داده بودند بر اصول همان وحدت پیشین پایبند مانده و قصد ندارند در شرایطی که کشور از همه سو درگیر بحران‌های داخلی و بین‌المللی است میز وحدت را ترک کنند. اگرچه از ماه‌ها قبل احزاب و شخصیت‌های اصلاح‌طلب به صورت جداگانه نظر خود را درباره حمایت از روحانی اعلام کرده بودند اما همه آنها ضمن اعلام مواضع فردی و حزبی، عملیات اجرایی این حمایت را منوط به تصویب نهادی کرده بودند که خود عضو آن هستند.

ابتکار در گرازش اصلی خود به یادها آورده که اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۲ از محمدرضا عارف حمایت کردند. با این حال پس از برگزاری مناظرات انتخاباتی و البته مذاکرات سران جریان‌های اصلاح‌طلبی و اعتدالی، قرار بر این شد که عارف به نفع روحانی از انتخابات کناره‌گیری کند. حمایت چهره‌هایی همچون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی نیز باعث شد که در نهایت حسن روحانی به عنوان منتخب مردم ایران در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به پاستور برود.

به نوشته این روزنامه:در ماه‌های گذشته مسائل مختلفی درباره حضور دوباره روحانی در عرصه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد. در شرایطی که اصولگرایان در تلاش بوده و هستند که اولین رئیس‌جمهوری تک دوره‌ای جمهوری اسلامی را پس از انتخابات ۹۶ به تاریخ سیاسی ایران اضافه کنند، مسائلی مثل رد صلاحیت روحانی در صورت کاندیداتوری مطرح می‌شد. در همین حال برخی نزدیکان دولت نیز از تردیدهای روحانی برای حضور دوباره در عرصه انتخابات می‌گفتند.

ابتکار در نهایت نوشته: با این حال انتشار اخباری از دیدار روحانی با رهبر انقلاب و استجازه و مشورت با ایشان و البته تایید حضور روحانی در انتخابات از سوی رهبری، باعث شد که ابهام‌ها در این باره رنگ ببازد و بتوان روحانی را رسما کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم دانست. نکته دیگر تداوم حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی در غیاب حامی اصلی وی در مذاکره اعتدالگرایان و اصلاح‌طلبان یعنی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود. با این حال به نظر می‌رسد که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به مشی پیشین خود پایبند مانده است.

حمایت ناگزیر

مرتضی مبلغ در مقاله‌ای در اعتماد در توجیه این که چرا برای ریاست جمهوری آینده کسی بهتر از روحانی در عرصه سیاست ایران نیست نوشته: دولت فعلی توانست کشور را از مخاطرات دور کند و قطار اجرایی کشور را که از ریل کارشناسی خارج شده بود و با سرعت تمام به ناکجاآباد پیش می‌رفت، به ریل اصلی و منطقی بازگرداند. از سویی دولت توانست با تدبیر و رفتار عقلانی و منطقی ارتباط سازنده‌ای با دنیا برقرار و فضای سیاست داخلی را تعدیل و شرایط را برای سیاست ورزی اصلاح‌طلبانه فراهم کند.

وی با اشاره به این که شرایط اجازه نمی دهد هر اصلاح طلبی نامزد شود نوشته: دیدیم که در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی تمام نیروهای شاخص اصلاح‌طلب ردصلاحیت شدند و حتی جایگاهی در مجلس نتوانستند پیدا کنند. تصمیم‌گیری در یک فضای باز و آزادانه صورت نمی‌گیرد بلکه بر مبنای شرایط و مشکلات موجود است که اصلاح‌طلبان چنین کنشی را ارجح می‌دانند. اصلاح‌طلبان در بستری سیاست‌ورزی می‌کنند که مرحوم آیت‌الله هاشمی به عنوان یکی از چهره‌های شاخص نظام ردصلاحیت شده است و امروز همان شرایط پابرجا است.

رییس ستاد انتخابات دولت خاتمی در ادامه مقاله خود نوشته: امروز فضای راکد انتخاباتی بر کشور حاکم است؛ در حالی که در هیچ دوره‌ای چنین نبوده است و تعمدا به شور و نشاط انتخاباتی دامن زده نمی‌شود. در چنین شرایطی باید واقعیت‌ها را برای مردم بیش از گذشته تبیین کرد، مردم متقاعد می‌شوند که باید راه گذشته را با قدرت هرچه تمام‌تر ادامه دهند و با شور و نشاط در صحنه انتخابات حاضر شوند تا سرنوشت خود را به گونه‌ای سازنده رقم بزنند.

بودن و نبودن روحانی

مصطفی ایزدی در مقاله ای در شرق نوشته: در میان گروه‌های سیاسی، یک طیف جناح راست، نه‌تنها ذره‌ای به موفقیت دکتر روحانی فکر نمی‌کنند، بلکه از آمدن او در خرداد ٩٢ هم به‌شدت در رنج‌اند. اگرچه روحانی از درون جناح اصولگرا وارد عرصه رقابت برای نشستن بر صندلی ریاست‌جمهوری شد، اما بخش افراطی این جناح، بدون اینکه منتظر عملکرد او پس از ورود به کاخ ریاست‌جمهوری شود، سر ناسازگاری گذاشتند و تا امروز لحظه‌ای از مخالفت با او دست برنداشتند.

به نوشته این فعال اصلاح طلب: این دسته پرمدعا از اینکه سایه محبت‌آمیز رئیس دولتی مانند احمدی‌نژاد و به‌ تبع آن فردی از جنس احمدی‌نژاد، دیگر بر سرشان نیست، رنجیده‌خاطر و نیز دچار غصه ازدست‌رفتن منافعشان شده‌اند، بنابراین تمامی تلاش رسانه‌ای خود را روی جلوگیری از ورود افراد دیگری غیر از همفکر خودشان، از جمله حسن روحانی متمرکز کرده‌اند. این گروه درحال‌حاضر چند نامزد برای رودررو قراردادن با روحانی دارند.

در نهایت مقاله شرق به این جا رسیده که: گروه‌ها و دسته‌های اصولگرایی معمولی در برخورد با روحانی به تندی افراطیون نیستند، اما تمایلی به ادامه ریاست وی بر قوه مجریه در دوره دوم ندارند. این گروه و دسته‌ها، ‌در اینکه بتوانند روی یک نفر ائتلاف کنند، اختلاف دارند. هرکدام دلشان می‌خواهد دیگران را ذیل حزب یا تشکل خود ببینند و نامزد آنها را بپذیرند، اما بعضی از اختلاف‌نظرهای اصولی آنان، مانع چنین همبستگی و ائتلافی می‌شود. این گروه از سیاسیون، البته به دلیل رفتاری که در سال ٨٤ در دفاع از احمدی‌نژاد داشتند، امید چندانی به رأی اکثریت مردم ندارند.

سریال معمای روحانی

حق نشر عکس Farhikhtegan
Image caption کارتون امیرحسین ضرغام، فرهیختگان

پدرام ابراهیمى با اشاره به فیلم های انتخاباتی که برای نامزدهای ریاست جمهوری می سازند یک سناریو نوشته که از روز. داخلی. جلسه هیات دولت شروع می شود، آن جا که: جهانگیری، با بازی علی صادقی: خب آقایون، رییس دولت که طبق معمول به وعده‌هاشون عمل نکردن و هنوز سر جلسه حاضر نشدن، وزرای مربوط به امور اقتصادی لطفا گزارش بدید ببینیم این هفته جهت آجر کردن نون مردم چه اقداماتی انجام دادید؟

وزیر رفاه با بازی صفر کشکولی: آقا چرا وقت جلسه رو بیخود بگیریم؟ خب معلومه ما نتونستیم حتی کف معیشت مردم رو تامین کنیم.وزیر کشور با بازی شریفی نیا: آقا مگه معیشت کف داره؟ ما معیشت‌مون کف نمی‌کنه هر چی پودر می‌ریزیم!

ظریف (با بازی ملیکا شریفی نیا) می‌آید وسط بحث: آقایون، می‌خوام اعتراف کنم بدجوری سر ما کلاه رفت. این همه وقت گذاشتیم، نه قطعنامه‌ای، نه تحریمی، نه عزتی... (می‌زند زیر گریه) ایح ایح ایح…

بر اساس سناریوی طنزنویس بی قانون: ناگهان جواد کریمی قدوسی (با بازی بهرام رادان) از زیر میز می‌پرد بیرون: صدات رو ضبط کردم! (و می‌دود و از پنجره فرار می‌کند و) معصومه ابتکار با بازی اکبر عبدی در گریمی متفاوت و ماندگار: این عنصر صدوق و خدوم و سازش‌ناپذیر و معتبرو موثق و معقول از کجا پیداش شد؟

و بالاخره سناریو به این صحنه می رسد: جهانگیری: این بحثا رو ول کنید. دیگه وقت ناهاره. بیایید بریم و در حالی که مردم دارن اشکنه پیاز می‌خورن، جوجه بزنیم حال کنیم. ناگهان در باز می‌شود و در فضایی دودآلود، سایه مردی دیده می‌شود که فریاد می‌زند: «نه!» همه به سمت در برمی‌گردند.

مانور بر کلیدواژه معیشت

هوشیار رستمی در سرمقاله تعادل نوشته: حمله به روحانی و کابینه او با کلیدواژه معیشت مدت‌هاست به صورت تشکیلاتی آغاز شده و هر چه به ایام انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم، چهره‌های شاخص راستگرایان مانور بیشتری روی این موضوع انجام داده و حالا از زبان اشخاص نیز مطالبه‌گری می‌کنند. از آنجایی که راست و چپ در ایران با همین مفاهیم در ادبیات سیاسی غرب متفاوت است، اصولگرایان راست سیاسی و چپ اقتصادی هستند و اصلاح‌طلبان نیز عمدتا برعکس هستند، به همین دلیل جذب آرای اقشار فرودست که نوعی ماحصل نگاه احمدی‌نژادی است در اصولگرایان نهادینه شده و به نظر می‌رسد با همین تفکیک وارد کارزار خواهند شد.

این روزنامه نگار تاکید کرده که در مقابل تبلیغات هجوم جناح افراطی علیه دولتِ، دولت با اصرار و انکار قادر نیست، مطالبه معیشتی مردم را پاسخ دهد و البته با توزیع بسته غذایی و پول یا چیزهایی از این قبیل نیز جوابی نخواهد گرفت چه بسا که هزینه‌هایی هم به کشور تحمیل خواهد کرد. بنابراین تنها مجالی که پیش رو دارد، تغییر زمین بازی بر اساس دستاوردهای محقق شده و ترجمه آنها به زبان عوام است.

در نهایت سرمقاله تعادل نوشته: اتاق فکر دولت روحانی لازم است در این ماه‌های پایانی نظارت بیشتری بر راهکارهای وزارتخانه‌ ها داشته باشد که مبادا گرفتار بازی حساس رقبا شوند. نمی‌توان انکار کرد در ایران هم جامعه و هم حاکمیت به توزیع پول و امتیاز در پوشش‌های متفاوت عادت کرده‌اند و اغلب به عنوان آخرین راه برای گریز از هزینه سیاسی به آن متوسل می‌شوند.ولی رییس‌جمهور نباید به هیچ عنوان تسلیم ایده‌هایی از این دست شود.

نرخ واقعی بیکاری چند است

بهمن آرمان در سرمقاله جام جم نوشته: مساله کاهش نرخ بیکاری یا ایجاد اشتغال یک دغدغه اصلی برای همه دولت‌ها محسوب می‌شود. اگر مساله امنیت ملی را از نظر اهمیت برای کشورها فاکتور بگیریم حتماً موضوع اشتغال از مهم‌ترین مسائل اقتصادی خواهد بود. اعلام نرخ بیکاری در کشورهای بزرگ از عواملی است که بر اقتصاد آنها تأثیر می‌گذارد و اخیراً مشاهده شد که نرخ بیکاری در آمریکا بشدت کاهش پیدا کرد و همین مساله موجب شد تا نرخ بهره روند صعودی طی کند و شاخص بورس به رقم بی سابقه برسد.

این اقتصاددان اظهارنظر کرده: برخی مقامات دولتی عنوان می‌کنند که با سرمایه گذاری خارجی مشکل اقتصادی داخل کشور حل خواهد شد، اما غافل از این‌که این کار کاملاً سیاسی است و کشورهای دیگر نمی‌گذارند فناوری که در اختیار دارند، انتقال پیدا کند. طبیعی است با توجه به این شرایط نمی‌توانیم روی این بخش حساب باز کنیم، اما در مقابل می‌توان از تسهیلات بلندمدت خارجی بهره برد.در دوره‌های رکود اقتصادی، دولت‌ها زمینه‌هایی را فراهم می‌کنند که بخش خصوصی بتواند سرمایه گذاری‌های لازم را در بخش‌های زیربنایی مانند آزادراه‌ها، بنادر و شبکه‌های آبیاری افزایش دهد.

جام جم به این جا رسیده که: هر روز شاهد افزایش بیکاری هستیم و میدان‌های بزرگ کلانشهرها مملو از کارگرانی است که از شهرهای کوچک و روستاها برای پیدا کردن کار می‌آیند. در اینجا این پرسش مطرح می‌شود که اگر این افراد در شهر خودشان دارای شغل بودند، آیا برای امرار معاش جای دیگری می‌رفتند؟ آقای نیلی به عنوان مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور بهتر است به جای رسم نمودار، مقاله و سخنرانی، بگوید که از چه ابزاری برای ایجاد اشتغال استفاده کرده است. این اشتغال کجا بوده که مردم مشاهده نمی‌کنند. متاسفانه در کشور ما کلی گویی رواج دارد و به مسائل اساسی و جزئیات اشاره نمی‌شود.

فیلم فرهادی در سینماهای اسراییل؟

حق نشر عکس Javan
Image caption پوستری فروشنده، روزنامه جوان

روزنامه جوان با چاپ این پوستر در صفحه اول خود نوشته: فیلم سینمایی فروشنده بعد از اکران فیلم‌های جدایی و گذشته سومین فیلم از اصغر فرهادی خواهد بود که در سینماهای اسراییلی روی پرده خواهد رفت. توجه خاص اسراییلیان به فیلم‌های فرهادی، «توجه خاص» ناظران را می‌طلبد. صهیونیست‌ها نماد جنایت‌های مدرن هستند و حتی از یک دیالوگ ساده در سریال یوسف پیامبر به خشم می‌آیند و به هالیوود اجازه نداده‌اند که جز آنطور که آنان می‌پسندند در واقعیت‌های تاریخی یهودی ورود کنند اما همیشه خریدار فیلم‌های فرهادی هستند!

هادی عسگری در روزنامه سپاه پاسداران افزوده: بعد از موفقیت فیلم «فروشنده» آخرین ساخته اصغر فرهادی در جشنواره کن و مراسم آکادمی اسکار، اکنون پخش جهانی این فیلم آغاز شده و یک شرکت پخش‌کننده فیلم در اسراییل نیز این فیلم را در لیست اکران‌هایش قرار داده است.

گزارشگر جوان با اشاره به این که تا چند روز دیگر فیلم جدید اصغر فرهادی در اسراییل اکران خواهد شد نوشته:برخی سایت‌های خبری فارسی‌زبان به اشتباه اکران فیلم «فروشنده» را اولین اکران یک فیلم ایرانی در سینماهای اسراییل عنوان کردند، در حالی که پیش از این نیز همین شرکت پخش‌کننده، فیلم جدایی نادر از سیمین را در سال ۲۰۱۲ میلادی و فیلم گذشته را سال ۲۰۱۴ در همان جا اکران کرده است.

روان‌کاوی آتش

بابک زمانی در مقاله ای در شرق نوشته: چشم راست یک کاسه خون است، از چشم‌خانه بیرون و گویی همین الان بر زمین می‌افتد. افسوس می‌خوری چشمی که زیبایی آن را از سمت چپ درمی‌یابی به چه حالی افتاده است؟ دختر زیبا از در خانه بیرون نیامده بود. صدای جنگ و انفجار او را از درس و مشق پیش‌دانشگاهی بلند می‌کند تا از علت آن سر دربیاورد که چشم راستش آماج ترکش ترقه چهارشنبه‌سوزی می‌شود. راستی چگونه آتش در برابر ترقه و گرما در برابر صدا رنگ باخت؟ این تبدیل چگونه، در چه زمان، از چه طریق و راستی چرا رخ داد؟

این متخصص مغز و اعصاب پرسیده: جشنواره شادی و آتش چگونه تبدیل به بازی هراسناک بمب‌ها و نارنجک‌ها، آن‌هم ناغافل زیر پای لرزان کودکان و سالمندان شد؟ از کی جوانی و نشاط و سرمستی پسرانه، خنده و شادی‌اش را با چنین بهای سنگینی طالب شد؟ آتش، این عنصر زیبا و پیچیده و رازناکی که حکیم «گاستون باشلار»١ روان‌کاوی‌اش کرد! این تلألؤ زیبا در ملتقای هستی و نیستی، آنکه هیچ نیست، اما تمام رنگ‌هاست، می‌سوزاند، اما خود هم می‌سوزد، می‌فریبد و قرن‌ها چون اکسیر حیات ترس‌ها و بیم‌های تمدن باستانی ما را به خود گرفته، آرامش و نشاط تحویل می‌دهد؛ همان آتشی که در آتشگاه دل ما هیچ‌گاه نمرده! آتش آتش کجا رفت؟

به نوشته مقاله شرق: آیا درنمی‌یابیم که جریان‌یافتن چنین خشونتی رگه‌هایی از همان خشونت عریان همسایه، همان خشونت بین‌النهرینی را در خود دارد و آن را می‌پروراند؟ همان خشونتی که اگرچه هرچند ١٠ سال در میان ما خودی نشان داده، اما هیچ‌گاه تا آن اوج داعشی‌اش پیش نرفته؟! راستی چرا روح جامعه ما شامل هنرمندان و فرزانگان و رسانه‌ها و تمامی اندیشگران و کنشگران اجتماعی کارهای عالی خود را برای چند روز فرونمی‌گذارند تا به درمان این بلای خانمان‌سوز، فرهنگ‌سوز و تمدن‌سوز بپردازند؟

جام جم روزنامه صدا و سیما در گزارشی نوشته:از خودگذشتگی آتش‌نشانان در فرونشاندن آتش غول آهنی پلاسکو و شهادت حدود ۲۰ آتش‌نشان در این حادثه با قدردانی شایسته‌ از سوی مردم کشورمان مواجه شد، اما از همان روزهای اول بروز حادثه، کمپینی با عنوان تحریم خرید مواد منفجره برای چهارشنبه‌سوری در فضای مجازی و صفحات اینستاگرام و پست‌های تلگرامی به راه افتاد.

در ادامه این گزارش آمده: «تحریم خرید مواد منفجره برای چهارشنبه‌سوری به پاس قدردانی از آتش‌نشان‌ها؛ برای چهارشنبه‌سوری امسال از خرید مواد منفجره خودداری کنید تا این انسان‌های بزرگوار بتوانند حداقل چهارشنبه‌سوری امسال در کنار خانواده‌های خود باشند یا مسئولیت کمتری داشته باشند‌. ای‌کاش همه ما حداقل برای امسال به فکر این عزیزان باشیم...» حتما این متن به دست شما هم رسیده است. آیا از این کمپین حمایت می‌کنید؟ اصلا چه کار کنیم تا چهارشنبه‌سوری به چهارشنبه‌سوزی تبدیل نشود؟

در ادامه این گزارش آمده: بدون شک چهارشنبه‌سوری‌ شب دلهره و نگرانی است، چون واقعا هیچ سالی نیست که حوادث تکان دهنده چهارشنبه آخر سال در آن رخ نداده باشد. حتی قربانیان این گونه حوادث اگر به واسطه بازی با مواد محترقه جانشان را از دست ندهند در معرض عوارضی مثل نابینایی و قطع دست یا پا قرار دارند و در این صورت همه عمر خود را با حسرت و پشیمانی می‌گذرانند.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون محمدرضا ثقفی، شهروند

نه به چهارشنبه سوری خطرناک

آیدین سیارسریع در ستون طنز روزنامه ایران با اشاره به کامپین «نه به چهارشنبه سوری خطرناک» نوشته: یک کارهایی در ژانر وحشت انجام می‌دهند که آدم از درون احساس خطر می‌کند! مثلاً هر آیینه ممکن است این روزها رئیس جمهوری سابق به همراه اشبه به ایشان و آقای درخت در حالی که سعی در زنده نگه داشتن سنت‌های ایرانی دارند یک ویدئو بدهند بیرون. درخت در حال نصیحت بهاری و اشبه به بهاری باشد و بگوید: در طول تاریخ خیلی‌ها بودند که عشق به آداب و رسوم ایرانی داشتند ولی شجاعتش رو نداشتند! شجاااعت! (دو ضربه به بهاری) شجااااعت (دو ضربه دیگر به اشبه) شجااااااااعت (فیلمبردار فرار می‌کند و درخت دنبالش می‌دود و دو ضربه هم به او می‌زند).

به نوشته این طنزنویس: یعنی الان رسانه‌های دلنگران منتظرند ایشان یک کلمه حرف بزند تا سریع مخاطره آمیزش کنند. فرض کنید ایشان بگوید: «بهار نزدیک است، به جای خانه تکانی، دل‌تکانی کنیم!» دوستان تیتر می‌زنند «تشویق مردم به آلودگی و فساد توسط استاندار خراسان جنوبی»، ایشان بگوید: «همه باید دست در دست هم دهیم و متحد باشیم» می‌نویسند: «تأکید مجدد استاندار بر تجمع مختلط + سند». بنابراین هرگونه اقدام ایشان به هرکاری تا اطلاع ثانوی جزو کارهای خطرناک به حساب می‌آید.

در انتهای ستون طنز روزنامه ایران آمده: در پایان و در راستای فراخوان نه به چهارشنبه سوری خطرناک به هموطنان عزیز توصیه می‌کنیم در این روزها از خواندن روزنامه‌هایی که باعث کمردرد می‌شود، گوش دادن به سخنرانی‌های دونالد ترامپ، هرگونه اقدامی که باعث شائبه «این سؤال است یا تهمت» شود، هرگونه مسافرت به شمال و اقداماتی که موجب افتادن سنگ روی سرتان شود، برای داشتن چهارشنبه‌ای بی‌خطر دوری کنید. یک گوشه بنشینید و نان و ماست‌تان را خورده و استیج‌تان را نگاه کنید!