روزنامه های تهران، همه پرسی ترکیه تا خطر جنگ کره و آمریکا

  • مسعود بهنود
  • روزنامه نگار

روزنامه های صبح امروز تهران، دوشنبه ۲۸ فروردین در حالی که همچنان در مقالات خود مباحث درباره انتخابات ریاست جمهوری را دنبال کرده اند، افتتاح فازهای پارس جنوبی توسط حسن روحانی رییس جمهور را نیز مهم دیده اند گرچه روزنامه های تندرو مخالف دولت از آن به عنوان عکس یادگاری با کار دیگران تعبیر کرده اند.

از میان خبرهای خارجی همه پرسی در ترکیه و احتمال تخاصم بیشتر بین کره شمالی و آمریکا در روزنامه های مختلف انعکاس دارد.

منبع تصویر، Qanoon

توضیح تصویر،

تیتر و عکس صفحه اول قانون

زورگویی و دیکتاتوری

روزنامه های امروز درباره همه پرسی ترکیه مطالب و مقالات بسیاری دارند سودابه رخش در گزارشی در شرق نوشته: هزاران نفر از روزنامه‌نگاران و سیاست‌مداران ‌کُرد گرفته تا معلمان و قضات و نظامیان را روانه زندان کرده و همه صداهای مخالف را خاموش تا امروز پیروزی يكه‌تازي‌اش را به جشن بنشیند. حالا اردوغان می‌تواند زورگویی‌های خود را به شکلی قانونی پیش ببرد و تا سال ٢٠٢٩ قدرت را در اختیار داشته باشد.

به نوشته این گزارش: اردوغان حالا می‌تواند همه‌پرسی برگزار کرده و فرمان‌های حکومتی صادر کند.رئیس‌جمهوری ترکیه در ماه‌هاي اخير فضایی خاص را در ترکیه ایجاد کرد و سپس از مردم خواست در انتخاباتی «آزاد» و با «عقل سلیم» به تغییراتی به نفع او رأی دهند. کودتای نافرجام ١٥ جولای ترکیه نیز به کمک اردوغان آمد و او به این بهانه وضعیتی اضطراری در ترکیه برقرار کرد و سپس در یک پاک‌سازی بی‌سابقه هزاران نفر از مخالفان را به اتهام دست‌داشتن در این کودتا به حبس محکوم کرد.

شرق افزوده: اردوغان از بمب‌گذاری‌های یک سال اخیر ترکیه و بحران‌های امنیتی هم نهایت استفاده را برد و با استفاده از رسانه‌هایی که در انحصار خود داشت، این‌طور به مردم القا کرد که رأی «نه» به منزله ادامه بی‌ثباتی است. این در حالی است که به گفته مخالفان دولت، اردوغان خود با ماجراجویی‌هایش در منطقه و برهم‌زدن گفت‌و‌گو‌های صلح با گروه پ‌ک‌ک و سرکوب شدید کُردهای این کشور به بی‌ثباتی در این کشور دامن زد و در نهایت با استفاده از این بی‌ثباتی‌ها به تثبیت قدرت خود پرداخت.

مسلم، متین در مقاله ای در آفتاب یزد نوشته: امنیت و ثبات استراتژیک ترکیه در جنوب شرقی اروپا و جبهه مدیترانه شرقی برای ناتو و نیز صلح منطقه یی و تامین امنیت ملی جوامع اروپایی " اکنون به بازیچه یی در دست آقای اردوغان و دولت ترکیه تبدیل شده. به همین دلیل در قبال نیات آنکارا از این پس نمی توان بی تفاوت باقی ماند. نه شدنی ست ونه منطقی. عکس آن، یک مسامحه بسیار خطرناک و جبران ناپذیر خواهد بود

به نوشته این مقاله: در کنارعواملی چون "فضای رعب و وحشت،حمله به بنیان های دمکراسی و نهایتا امنیتی کردن فضای عمومی کشور" به خصوص پس از شبه کودتای جولای سال گذشته که کمال قلیچ دار اوغلو رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق آن را کاملا هدایت شده می داند، پیش بینی تصویب تغییرات موردخواست اردوغان در پارلمان کار چندان مشکلی نبود. با احتمال دخالت نهاد های نظارت گر دولت موضوع چندان دور از ذهنی نیست.

چین از احتیاط دست بردارد

نعمت الله عبدالرحیم زاده در مقاله ای در جوان با بررسی شرایط شبه جزیره کره نوشته: احتياط‌پكن ديگر نمي‌تواند فايده‌اي براي خاموش كردن يا دست كم پايين آوردن ميزان تنش در شبه جزيره کره داشته باشد. ترامپ با شليك موشك‌هاي تام هاوك به سوريه نشان داده كه تا چه اندازه رفتاري خلاف قاعده و قوانين بين‌المللي دارد و تهديدهايش براي حل معضل كره شمالي حتي بدون همكاري چين و فرستادن ناوگروه تهاجمي متشكل از ناو هواپيمابر يو اس اس كار وينسون به همراه رزمناوهاي موشك‌انداز مجهز به موشك‌هاي تام هاوك به سواحل شبه جزيره، اين تصور را تقويت كرده كه حاضر است عملي مشابه سوريه در اين منطقه از جهان انجام بدهد.

به نظر نویسنده روزنامه سپاه پاسداران: گمانه‌زني‌هايي پيرامون حمله پيشگيرانه امريكا به مناطق هسته‌اي يا موشكي كره شمالي و پاسخ حتمي اين كشور مطرح شده و حتي روزنامه روسي كامرسانت نگراني تحليلگران روس از تأثير اين درگيري بر بخش خاور دور روسيه را نقل كرده است. هر چند كه مقامات دولت امريكا پخش اخبار و گزارش‌هايي از حمله پيشگيرانه به كره شمالي را رد و در حد حدس و گمان رسانه‌اي توصيف كرده‌اند.

خلاصه مقاله جوان این که: به دليل سكوت پنتاگون و حجم بالاي تهديدهاي نظامي در شبه جزيره از دو سو چه به صورت اعزام ناوگروه تهاجمي يا نمايش آن ۶۰ نوع موشك، اما بايد گفت كه ترامپ همان كسي است كه مثل سوريه آماده به انجام هر كاري است حتي دستور يك حمله پيشگيرانه. حالا به عهده پكن است كه فقط به احتياط‌كاري بسنده نكند بلكه با فرستادن پيام‌هاي جدي به واشنگتن اجازه ندهد ديوانه‌اي با انداختن سنگ به شبه جزيره كره فاجعه‌اي بزرگ در شرق دور بيافريند.

خواب هایی که برای ایران دیده اند

مسعود علوی در سرمقاله روزنامه رسالت از قول یک افسر اطلاعاتی آمریکا ادعا کرده که این کشور طرحی برای مقابله با جمهوری اسلامی دارد و خواب های زیادی برای ایران دیده است ولی نوشته: اينکه قوه عاقله در رأس حاکميت آمريکا چقدر اين پيشنهادها را جدي بگيرد، جاي تأمل دارد. آمريکايي ها ترسوتر از آن هستند که حتي يک گلوله به سمت ما شليک کنند. آنها مي دانند اگر پاسخ ايران علني و اعلامي هم نباشد، آن را به صورت «تير غيب» به ويژه در دريا، دريافت خواهند کرد.

نویسنده روزنامه جناح راست نتیجه گیری کرده: آمريکايي ها روي تحريم ها براي مقابله با ايران حساب کرده اند و به هيچ قيمتي حاضر نيستند از فشار از اين طريق منصرف شوند، کاري هم به برجام ندارند، چون معتقدند به نارضايتي مردم از اين طريق دامن مي زنند. آنها اکنون به فکر پيوند زدن «نارضايتي هاي از هم گسيخته» هستند. تنها ابزار آنها احياي جنبش سبز و بازتوليد فتنه سال ۸۸ است.آن ها تحريم ها را دنبال مي کنند و گفته اند تصويب آن را به بعد از انتخابات موکول مي کنيم تا روي نتايج انتخابات اثر نگذارد. مفهوم اين حرف آن است که آنها در هر صورت فشار تحريم ها را رها نخواهند کرد، چه دولت فعلي تداوم يابد يا نيابد!

نویسنده مقاله رسالت سپس از دستگاه امنیتی دولت و وزارت خارجه پرسیده براي مقابله با خصومت آمريکايي ها فکري کرده اند؟ آيا در مجلس براي استماع طرح هاي ضد آمريکايي فرصت مهيا کرده اند که استراتژيست هاي سياسي و نظامي بيايند حرف هاي خود را بزنند. پاسخ اين پديده جديد در آمريکا، قاطعيت و ضربه پيشدستانه است، چون فقط اين رويکرد، آمريکايي ها را سر عقل مي آورد.

منبع تصویر، Iran

توضیح تصویر،

تیتر و عکس صفحه اول روزنامه ایران

خوشحال ترین دولتمردان

الهه بیگی در گزارش اصلی جهان صنعت نوشته:شاید بتوان گفت با انقلاب نفتی که روز گذشته رقم خورد، امید تازه‌ای برای استمرار دولت روحانی شکل گرفت.بهترین روزهای اقتصاد ایران را در اولین ماه فصل بهار تجربه کردیم به طوری که پس ار تورم تک رقمی و رشد دو رقمی اقتصادی، حال هم بهره‌برداری از 6 فاز پارس‌جنوبی در یک روز، کافی است تا روحانی با دست پر وارد گود انتخاباتی شود و برگ برنده نفتی را پیش از انتخابات رو کند.

به نوشته این گزارشگر:اگرچه اتفاق نفتی روز گذشته به مزاج منتقدان دولت خوش نیامد اما واقعیت این است که روحانی کار ناتمام دولت‌های قبل را تمام کرد و برگ برنده نفتی را پیش از انتخابات رو کرد.با این اوصاف به جرات می‌توان گفت در حال حاضر روحانی یکی از خوشحال‌‌ترین مردان دولت یازدهم است و به اعتقاد وی ایران به اوجش رسیده است.

شهروند در ابتدای گزارش اصلی خود نوشته: «کسی تصور نمی‌کرد با دست خالی بتوانیم بزرگتریم میدان گازی جهان را دوباره در مشت بگیریم.» این موضوعی است که دیروز بیژن زنگنه، وزیر نفت، در مراسم افتتاح ٥ فاز کلیدی پارس جنوبی و ٤ پالایشگاه به زبان آورد.

به نوشته این گزارش: درحالی برخی منتقدان دولت یازدهم در روزهای گذشته سعی داشتند که افتتاح فازهای پارس‌جنوبی را دستاورد دولت نهم و دهم نشان دهند که وزیر نفت دولت یازدهم معتقد است؛ افتخاری که امروز حاصل شده، فراتر از یک دولت و متعلق به ملت ایران و تقدیم به رهبر معظم انقلاب، شهدا و ایثارگران است. پس بهتر است به جای نفرت‌پراکنی و خشونت در ایران باید دست در دست هم داده و کشور را آباد کنیم، زیرا تفرقه جز زیان، فایده دیگری برای مردم و ایران ندارد.

وقايع‌اتفاقيه در گزارش اصلی خود نوشته: يک سال يا دو سال نبود که قطري‌ها، منابع ميادين مشترک گازي با ايران را استخراج کرده و ايران را در برداشت از اين منابع پشت سر گذاشته بودند. در سال‌هاي گذشته، خبرها هميشه از پيشي‌گرفتن قطري‌ها و برداشت دو برابري نسبت به ايران از منابع ميادين مشترک گازي حکايت مي‌کردند؛ حکايت‌هايي که وعده‌هاي سرآمدن عقب‌ماندگي از قطري‌ها و برابرشدن برداشت را با خود همراه کرده بود اما نتيجه؛ هيچ. قطري‌ها به برداشت از ميادين مشترک ادامه مي‌دادند و عسلويه هر روز سوت‌وکورتر مي‌شد.

به نوشته این روزنامه: پروژه‌هاي نيمه‌تمام به دلايل مختلفي روي دست سرمايه‌گذاران مانده بودند و خبرهاي تکميل و بهره‌برداري همان وعده‌هايي بودند که سرانجامي نداشتند. ديروز اما حال‌وهواي عسلويه با تمام روزها و ماه‌هاي سال‌هاي اخير فرق داشت. پايتخت گازي کشور، ديروز ميزبان مهمانان ويژه‌اي بود که اين‌بار فقط براي بازديد نيامده بودند. آمده بودند تا فازهاي جديدي را وارد مدار قرار دهند و بالاخره برداشت ايران از ميادين مشترک گازي را به قطري‌ها برسانند و حتي با افتتاح اين فازهاي جديد، کاري کنند که براي نخستين‌بار در ميزان برداشت از ميادين مشترک قطر را پشت سر بگذاريم.

سعید لیلاز افتتاح فازهای تازه پارس جنوبی را نقطه عطف صنعت ۱۲۰ ساله نفت خوانده و در سرمقاله روزنامه ایران نوشته در سال ۸۶ پس از متوقف شدن واردات گاز از ترکمنستان نه تنها مجبور شدیم صادرات گاز خود را به ترکیه قطع کنیم و با شکایت این کشور مواجه شویم بلکه در تعدادی از استان‌های کشور زمستان سرد بدون گاز سپری شد. این درحالی است که زمستان سال گذشته بدون نیاز به واردات گاز از ترکمنستان و توقف صادرات مردم بدون هیچ گونه قطع گاز زمستان را پشت سرگذاشتند. با بهره‌برداری از پروژه‌های مهمی که ارزش آن به ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد، در واقع دولت روحانی دین خود را به اقتصاد مقاومتی ادا کرد.

به نوشته این اقتصاددان: در کنار جبران تمام عقب ماندگی‌هایی که در دولت قبل دراین صنعت وجود داشت، دولت یازدهم توانست در دوره فعالیت خود تولید گاز را به دو برابر(حدود ۸۵۰ میلیون متر مکعب) افزایش دهد و تولید روزانه نفت را به 4 میلیون بشکه برساند. تا پیش از این سهم ایران از میدان مشترک پارس جنوبی به جیب رقبای آن وارد می‌شد ولی با تلاش دولت و برنامه‌ریزی دقیق جلوی آن گرفته شد. بنابراین می‌توان گفت دولت روحانی حق بزرگی که انتخابات سال ۹۲ بر دوش آن گذاشته بود را ادا کرد. این نتیجه تصمیم‌گیری و انتخاب درستی بود که مردم انجام دادند و می‌تواند راهنمایی برای انتخابات پیش رو نیز باشد.

با وجود کاهش قیمت نفت به یک چهارم در سال‌های اخیر دستاوردهای چهار سال اخیر این امیدواری را به وجود آورده است که کشور در سال جاری از محل فروش نفت و میعانات گازی بین ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشته باشد، درآمدی که بر طبق قانون ۲۰ میلیارد دلار آن به صندوق توسعه ملی واریز خواهد شد.

اما کیهان در تیتر اول خود مدعی شده که دولتمردان با پروژه های دیگران عکس یادگاری گرفته اند. در تیتر کیهان ادعا شده که بیش از نود در صد پروژه ای که رئیس‌جمهور در آستانه انتخابات در عسلویه افتتاح کرد توسط دولت گذشته انجام شده بود.

اما در متن خبر این روزنامه تندرو درصد پیشرفت کار تغییر می کند چنان که نوشته شده: این پروژه در مردادماه سال ۹۲ با پیشرفت ۷۷/۸ درصدی تحویل دولت یازدهم شد و برای تکمیل درصد باقی مانده، حدود چهار سال زمانصرف شد. متوسط پیشرفت این پروژه در فاصله زمانی ۸۸ تا ۹۲ حدود ۰/۱۹ درصد بود، که در ۴۴ ماه فعالیت دولت یازدهم به ۰/۵ درصد کاهش پیدا کرد.

کیهان بدون ذکر منبع تاکید کرده: در آستانه این اقدام سؤال‌برانگیز دولت در آستانه انتخابات، جمعی از کارشناسان صنعت نفت در بیانیه‌ای اعلام کردند که بیش از ۸۵ درصد از سرمایه‌گذاری و خرید تجهیزات پروژه‌هایی که رئیس‌جمهور در عسلویه افتتاح کرد پیش از سال ۹۲ انجام شده است.

صیغه سیاسی رسید

پوریا عالمی در ستون طنز شرق سخنان مجتبی ذوالنور، نماینده قم را نقل کرده که گفت: «توافق‌نامه برجام، نوزاد دورگه ناقص‌الخلقه‌ است. این نوزاد دورگه ناقص‌الخلقه محصول «ازدواج صیغه‌ای و موقتی» دولت حسن روحانی و باراک اوباماست.و این که « نوزاد دورگه ناقص‌الخلقه، به‌قدری به والدین خود شباهت دارد که حتی بدون هیچ آزمایش ژنتیکی‌ای، نسب او اثبات شده است و هیچ هوویی نمی‌تواند مدعی او شود».

طنزنویس توضیح داده که این همه پاسخ سخنان حسن روحانی است که موقع ثبت نام برای انتخابات گفت «هووهایی که بارها به قصد کشتن این فرزند؛ یعنی برجام تصمیم گرفته بودند، نمی‌توانند سرپرست خوبی برای آن باشند» که این حرف سبب این شد که به هووها و ديگران بربخورد و واکنش نشان بدهند.

ستون طنز شرق به این جا رسیده که: حالا که قضیه صیغه در سیاست ایران مطرح شده، بعید نیست از فردا پای ازدواج سفید هم به سیاست داخلی و خارجی ایران باز شود. باید منتظر باشیم.

منبع تصویر، Qanoon

توضیح تصویر،

کارتون علی میرایی، قانون

خرج كه از كيسه مردم بود

محمد بهشتي با اشاره به وعده های انتخاباتی نامزد ها در مقاله ای در اعتماد نوشته: آن ها که خود را «فاعل» كار خير مي‌دانند و چون عجله دارند، درصددند از مسيري ميانبر و با تقليل دادن صورت‌مساله و عرضه راه‌حل‌هاي ساده، همه را متقاعد كنند كه حل و فصل موضوع را به آنان بسپارند، معمولا گرفتار شبه‌تبليغ يا حتي ضدتبليغ مي‌شوند. در شبه تبليغ، اتكاي مبلغ بر نقاط تاريك ذهن مخاطب يا به عبارتي بر جهل اوست. هستند كساني‌كه در تبليغ از ابتدا نيت‌شان شر است؛ آنان نيز مطابق قاعده تجانس هدف و وسيله، راهي جز توسل به دروغ و ظلم ندارند.

این فعال فرهنگی توجه داده:كساني كه در تبليغات ابتنائشان بر وعده‌هايي چون پرداخت يارانه، وام‌هاي زودبازده، كمك‌هاي بلاعوض و خدمات رايگان و... است، مسلما اين هزينه‌ها را از جيب خود نخواهد پرداخت، بلكه آن را از جيب آيندگان و فرزندان مردم مي‌پردازند و خود ميوه مسموم و نامشروع جامعه فريب‌خورده را مي‌چينند. سود چنين كساني در متضرر شدن مردم است و نه در خير و صلاح‌شان. پنداري آينده مردم را نقد مي‌كنند و در جيب‌شان مي‌ريزند كه همين امروز آن را خرج كنند و با اينكار عملا جامعه را بدهكار آينده مي‌كنند.

و خلاصه مقاله اعتماد این که در چند دهه اخير از ولخرجي سخاوتمندانه از جيب مردم بسيار صدمه ديده‌ايم. چه بسيار مبالغ هنگفتي كه اگر يكجا در موضوعي سرمايه‌گذاري مي‌شد، مي‌توانست در طولاني‌مدت بازدهي بالايي داشته باشد ولي به مبالغ جزيي تقسيم شد تا مثلا خوشنامي براي اشخاصي محدود به بار بياورد. چه بسيار هزينه‌هاي گزافي كه در پروژه‌هايي از قبيل سد و جاده و پل بدون وجود نياز واقعي و مطالعات عميق، صرف شد براي اينكه عده‌اي محدود از آن كسب اعتبار كنند.

عبدالله گنجی در مقاله ای در جوان نوشته: در كشور شرايط كيفي، كمي و شكلي براي رئيس‌جمهور روشن است، اما آنچه مي‌تواند رفتار وي را در اين جايگاه ناموجه كند، مورد توجه قرار نمي‌گيرد، روانشناسي و خصوصاً روانشناسي شخصيت حلقه مفقوده تأييد صلاحيت‌هاست. خصايص روانشناسانه كانديداها چگونه مورد دقت و قضاوت قرار مي‌گيرد؟ شاخص اندازه‌گيري آن چيست؟ چطور مي‌توان براي هدايت يك هواپيما خلبان را به مسلخ روانشناسي برد و خصايص و ويژگي‌هاي بسيار متمايزكننده از او توقع داشت، اما براي اداره قوه اجرايي يك كشور بزرگ چنين سامانه‌اي پيش‌بيني نشده است؟

به نوشته روزنامه سپاه پاسداران:آيا خصايصي مانند «عقده حقارت» كه ناشي از يك نقص ذاتي در فرد است نمي‌تواند روي تصميمات كلان يا اختيارات افسانه‌اي تأثيرگذار باشد؟ آيا نقص‌هاي زيباشناسي نمي‌تواند هنگام حضور در قدرت حس انتقام را ناخودآگاه در فرد بيدار كند؟ «حريص بودن»، «بدخلقي»، «كم‌ظرفيتي در ناملايمات»، «دوگانگي در رفتار و بيان»، «انزواطلبي»، «شخصي‌سازي قدرت»، «مشورت‌ناپذيري»، «ارضا ناشدگي در فرمانراني»، «توهم من برتر»، «خودشيفتگي»، «جايگزيني حماقت و توهم به جاي شجاعت»، «عدم ظرفيت در نگهداري اسرار ديگران و حكومت»، نقص‌هاي مادرزاد جسماني و... مي‌‌تواند لجام قدرت را پاره يا با گره‌هاي متعدد مواجه كند.

جوان پیشنهاد کرده: شوراي محترم نگهبان در كنار توجه به خصايصي همچون توان مديريتي و صفات ديني و مذهبي بايد خصايص روانشناسانه فرد را نيز بررسي كند. بسياري از رفتارهاي سياسي ريشه سياسي و حتي ايدئولوژيك ندارد، بلكه از خصايص فردي سرچشمه مي‌گيرد. مثلاً برخي افراد از صدر انقلاب تاكنون با همه درگير بوده‌اند و تصوير موجود از آنان يكپارچه تنش است (برخي اعضاي سازمان مجاهدين انقلاب) اين خصايص فردي كه عوام آن را «قدگيري» ترجمه مي‌كنند در كجاي بررسي صلاحيت‌ها لحاظ مي‌شود؟ ميزان تأثيرپذيري از خانواده، اطرافيان، بدبيني يا خوش‌بيني مفرط در فرداي حضور در قدرت بسيار بر روند تصميمات مؤثر خواهد بود. توجه به اين مسئله مي‌تواند از پرداخت هزينه‌هايي كه تاكنون هدر رفته است، جلوگيري كند.

هیچ کس برنامه ای ندارد

محمد صادق جنان صفت در مقدمه سرمقاله ابتکار نوشته: جامعه‌های بشری به مرور زمان به اینجا رسیدند که شهروندان باید از میان خود گروهی را برای یک دوره معین برای اداره کشور انتخاب کنند و گروهی را که کارآمدتر هستند از راه دادن رای به مقام‌های اداره کشور برسانند. اکنون جز چند کشور انگشت‌شمار، اکثریت جامعه‌ها دست‌کم در حرف و در عمل این مقوله شریف را پذیرفته و البته با شدت و ضعف اجرا می‌کنند.

به نوشته این روزنامه نگار: سمت و سوی مبارزات انتخابات این دوره ریاست جمهوری به راهی افتاده که گروه‌هایی از سیاست‌ورزان می‌خواهند به هر قیمت که شده است نهاد ریاست جمهوری و نهاد دولت را تسخیر کنند. این گروه در هفته‌های اخیر به ویژه در روزهای تازه سپری شده حرف‌هایی می‌زد که اگر یک فرد عادی در شرایطی دیگر می‌زند از سوی نهادهای نظارتی و امنیتی تحت تعقیب قرار می‌گرفت. برآیند همه حرف این سیاست‌ورزان تندخو این است که دولت مستقر توانایی اداره جامعه را نداشته و کار به جایی رسیده است که حالا باید کسانی دیگر بیایند و جامعه را نجات دهند.

ابتکار نوشته: حجم شدید تبلیغات منفی و سیاهی که این روزها علیه دولت و شخص رییس دولت دیده می‌شود، نتیجه‌اش این است که شهروندان بگویند و باورشان شود که این هم نتوانست کاری کند و بار دیگر شرایط به سمتی رود که ناکارآمدترین‌ها زمام امور را در دست بگیرند. عدم رعایت شان نهاد دولت و وعده‌های بیهوده‌ای که برخی می‌دهند و دروغ‌هایی که می‌گویند که چنین می‌کنیم و چنان خواهیم کرد، جز این نیست که فلسفه انتخابات که برگزیدن کارآمدها از مسیر رقابت سالم و آزاد است واژگون شده و ناکارآمدها بر سر کار آیند.

منبع تصویر، Iran

توضیح تصویر،

کارتون رحیم بقال اصغری، ایران

۹۹ درصد ناراضی

آیدین سیارسریع در ستون طنز روزنامه ایران با اشاره به این که یکی از کاندیداها بعد از ثبت‌نام م بر اساس آماری دقیق و موشکافانه فرمودند: تنها چهار درصد از مردم از وضع موجود رضایت دارند که به نظر ما این آمار، آماری اغراق شده است و درواقع ۹۹ درصد مردم از دولت فعلی رضایت ندارند. بنده برای اثبات این ادعا با ۹۹ درصد مردم مصاحبه کرده‌ام که خلاصه‌اش را در ادامه خواهید خواند:

- سلام! نظر شما راجع به دولت یازدهم چیه؟ + اوووف نگو (سرش را می‌گیرد) - چی شد؟ + خیلی بد بود. - آفرین! چرا؟ + جز فقر و بیکاری چیزی نداشت. - باریکلا. بیشتر توضیح بده. + ما قشر مستضعف بودیم، نفت می‌فروختیم. کار ما رو گرفتن نامردا. - آخی! نفتی بودین؟ + بله. - چه جوری شما رو بیکار کردن؟ + یه روز همین آقای جهانگیری اومد همه پیت‌های ما رو گرفت، جیبای ما رو هم خالی کرد رفت. - (تکان دادن سر به نشانه تأسف رو به دوربین) مردم عزیز! ملاحظه می‌فرمایید که تدابیر دولت به اصطلاح تدبیر به این بیچاره مستعضف هم رحم نکرد... خب شما اسمتون رو هم به ما بگین. + زنجانی هستم، بابک. چهار ساله که... + خب بسه دیگه!

به سراغ مردم دیگری می‌رویم. به به! عجب مرد هنرمندی. بفرمایید شما شغلتون چیه؟ + بنده موسیقیدان هستم. - آیا از عملکرد دولت یازدهم رضایت دارید؟ + نه داداش. اصلاً. - به به چه خوب. چرا؟ + برای اینکه عرصه رو برای ما هنرمندا خیلی تنگ کردن. از موسیقی اصیل حمایت نمی‌کنن. از جواهراتی مثل ما که در عرصه موسیقی برق می‌زنیم حمایت نمیشه. در حالی که موسیقی بنده می‌تونه میلیون‌ها نفر رو یکصدا و متحد کنه. - درسته. این دولت هم از همین اتحاد مردم می‌ترسه. حالا شما دقیقاً چه جوری مردم رو متحد می‌کنید؟ + الان عرض می‌کنم خدمتتون (صدایش را صاف می‌کند) بق بقوووو! بق بقووو! همگی بگید بق بقووو! (چهار میلیون نفر می‌گویند بق بقو). - بله... خیلی ممنون از این هنرمند گرانسنگ.