روزنامه‌های صبح، این دولت اکثریت است یا اقلیت؟

روزنامه‌های امروز صبح، سه شنبه دوم خرداد در بیستمین سالگرد دوم خرداد ۷۶ که آغاز خلاصی از انتخابات بدون رقابت و قابل پیش بینی به حالت رقابتی قابل پیش بینی بود، این روز را گرامی داشته و همچنان به تحلیل پیروزی حسن روحانی در انتخابات جمعه گذشته پرداخته‌اند. تندرو ها و مخالفان دولت با جمع کسانی که رای نداده اند و آرای باطله و آرای رقیبان روحانی، به این نتیجه رسیده که بیش از نیمی از مردم ایران به حسن روحانی رای نداده اند.

مطالبات گسترده مردم از کارگران، زنان، جوانان بخش خصوصی و بیکاران از جمله مطالبی است که میان گزارش ها و مقالات روزنامه های امروز صبح به فراوانی دیده می شود.

از جمله دیگر مطالب روزنامه های امروز دیدار دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا از سعودی است و امضای بزرگترین قرارداد جهان و بدگویی مشترک دو کشور از رفتار ایران. چند روزنامه در تحلیل های خود به پاسخگویی پرداخته و دوستی آمریکا و عربستان سعودی را نوعی باج گیری واشنگتن از ریاض توصیف کرده اند.

حق نشر عکس Etemaad
Image caption تیتر و عکس دانیال شایگان، اعتماد

آن ۱۶ میلیون رای ویژه

در حالی که روزنامه‌های وابسته به نامزدهای شکست خورده انتخابات ریاست جمهور همچنان به حمله به دولت روحانی ادامه می دهند، سلسله مطالبی هم در این روزنامه ها در دو روز گذشته چاپ شده که سعی در کم اهمیت کردن ۲۳ میلیون رای به حسن روحانی را دارند.

عباس حاجی نجاری در سرمقاله روزنامه جوان نوشته: اگرچه وجود برخي ضعف‌ها در مواضع و مناظره‌ها و ضعف در برنامه‌هاي ارائه شده و از همه مهم‌تر، رقابت با رئيس‌جمهور مستقر، پيروزي را براي نامزدهاي اين جبهه از آغاز دشوار مي‌كرد، ولي به نظر مي‌آيد با توجه به سطح تخريب‌ها و دخالت‌هاي مستقيم و غيرمستقيم مسئولان دستگاه‌هاي اجرايي و عدم رساندن تعرفه به مناطقي كه امكان رأي‌‌آوري آقاي رئيسي قطعي بود و با توجه به اينكه ايشان حدود يكي،‌ دو ماه بود كه در عرصه سياسي به عنوان نامزد انتخاباتي مطرح شده بود، كسب نزديك به 16 ميليون رأي اهميت خاص خود را دارد.

مقاله روزنامه سپاه پاسداران تاکید کرده که: عرصه انتخابات در ايران و قوانين و مقررات موجود كاستي‌هايي دارد كه بايد قوه مقننه و دستگاه‌ اجرايي و نظارتي براي آن چاره‌انديشي كنند. با توجه به ورود مستقيم شبكه‌هاي ماهواره‌اي بيگانه در حمايت از نامزد پيروز و انجام گسترده‌ترين سطح تخريب توسط شبكه‌هاي اجتماعي عليه رقيب ايشان، براي اين ۱۶ ميليون رأي بايد ارزش ويژ‌ه‌اي قائل شد و آن را رأي سازماني اعضاي يك جبهه جدا از آراي طيف خاكستري جامعه دانست.

کیهان دیگر روزنامه تندرو در یادداشت روز خود در دفاع از نامزدهای بازنده انتخابات اخیر ریاست جمهوری، آماری را که دیشب هم بدان متوسل شده بود تکرار کرده و نوشته: بر اساس آمار رسمی کشور- مبتنی بر سرشماری عمومی سال نود و پنج - ۵۰ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۱۹۲ نفر از مردم ایران، واجد شرایط شرکت در انتخابات بوده و حق انتخاب رئیس‌جمهور داشته‌اند. مقایسه این عدد و رای آقای روحانی، گویای آن است که ایشان فاقد رای موافق حدود ۲۷ میلیون نفر از مردم واجد شرایط‌، یعنی بیش از نیمی از دارندگان حق رای می‌باشد.

به نظر حسین شمسیان در یادداشت کیهان: بخشی از این افراد‌، در انتخابات شرکت نکردند و عده‌ای بیش از 17 میلیون نفر، رای خود را به رقبای آقای روحانی دادند که البته حدود ۱۶ میلیون رای مربوط به حجت‌الاسلام رئیسی بود‌.

در پایان مقاله کیهان آمده: تردیدی نیست که به لحاظ قانونی و درصورت تایید انتخابات، آقای روحانی با همین تعداد رای، رئیس‌جمهور دوازدهم و واجد همه شئون یک رئیس‌جمهور تمام عیار خواهد بود اما به نظر می‌رسد با این اعداد و ارقام و ...، سخن گفتن از اقلیت و اکثریت، نه تنها کمکی به ایشان و دولت دوازدهم نمی‌کند، بلکه برعکس آنها را در نقطه مقابل بخش عظیمی از مردم ایران قرار می‌دهد.

رقیبان به مرزهای قانونی قانع نیستند

صادق زیبا کلام در مقاله ای در روزنامه ایران با اشاره به مصاحبه مطبوعاتی دیروز رییس جمهور نوشته: روحانی دست همکاری به سوی منتقدان و رقبای انتخاباتی خود دراز می‌کند و این پیام را می‌دهد که در دولت دوازدهم منتقدان می‌توانند دولت در سایه تشکیل دهند، دیدگاه‌ها و نقطه نظرات و نقدهای خود را در رسانه‌ها بیان کنند. امیدوارم که بعد از یک قرن این مهم به وقوع بپیوندد و دولت و حاکمیت بپذیرند که در کنار آنها حرف‌ها و صداهای دیگری هم هستند که باید آنها را شنید.

به نوشته این استاد دانشگاه: با این حال از منتقدان و مخالفان هم انتظار می‌رود که رأی و نظر اکثریت را بپذیرند. خود را دانای کل و حق مطلق ندانند و بخصوص در مسائل کلان‌تر و ملی در کنار دولت مستقر باشند. متأسفانه در این چند روز که نتیجه انتخابات اعلام شده، برخی ناکامان انتخابات در بیانیه‌ها و مواضع، خود را نماینده ۱۶ میلیون رأی دهنده به خود می‌خوانند و می‌گویند ما مطالبات آنها را دنبال می‌کنیم. این نامزدهای محترم اما هیچ توجهی به ۲۳ میلیون رأی دهنده به آقای روحانی ندارند و نمی‌خواهند آنها را ببینند.

مقاله روزنامه دولت به این جا رسیده که: این اپوزیسیون، اپوزیسیونی نیست که به مرزهای حقوق قانونی خود قانع باشد و از همین ابتدا اصطلاحاً دنبال زدن زیر میز است. این رفتار قطعاً کمکی به ایده تشکیل دولت در سایه نمی‌کند و به جای تقویت همکاری شکاف‌ها را افزایش می‌دهد.آنها قبول ندارند که اکثریت مردم دیدگاه‌ها و شعارهایشان را نپذیرفته است.

تست کجای کاریم

شهرام شهیدی در صفحه طنز شهروند نوشته: حالا که انتخابات تمام شده، گفتیم یک تست دیگر بگیریم تا بفهمیم از این به بعد کجای کاریم و چطور در خدمت‌تان باشیم.

١- امروز دوم خرداد است. دوم خرداد چه روزی است؟

الف- روزی است که یکی ازحامیان حسن روحانی در انتخابات اخیر با یکی دیگر ازحامیان او درهمین انتخابات با هم بر سر کسب ریاست‌جمهوری رقابت کردند.

ب- روز قبل از حماسه فتح خرمشهر است.

پ- فردای اول خرداد است.

ت- یکی از روزهای خداست

١- مولاوردی معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری: نیازی به... برای خروج از کشور ندارم.

الف- دلار

ب- اجازه همسرم

پ- منشور حقوق شهروندی

ت- فضول

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون حامد بذرافکن، قانون

معنای رای مردم

اعتماد در سرمقاله خود نوشته: «نه» را ملت گفت؛ اين جان كلام روحاني بود تا با گذشت سه روز از حماسه ملتي كه اقامتش در پاستور را با راي٢٤ ميليوني براي چهار سال ديگر تمديد كردند، از مردمي بگويد كه براي «آري» گفتن به او به خيلي از وعده‌ها «نه» گفتند. «نه» به پول، آن هم از سوي كساني كه با مشكلات مالي روبه‌رو بودند، «نه» به درآمد ملي آن هم زماني كه رقم تخيلي دو‌و‌نيم برابري را وعده مي‌دادند و «نه» به فريبكاري و تخريب تا هر چيز به جاي خود و هر كس به كار خود مشغول باشد.

به گزارش این روزنامه: حسن روحاني تنها سه روز پس از انتخابش به‌عنوان رييس‌جمهوري دوازدهم ايران در جمع خبرنگاران حاضر شد تا از نمايش بزرگ‌ترين حضور مردم بگويد؛ حضوري كه روحاني با احتساب كساني كه در صف مانده‌اند و نتوانستند راي خود را داخل صندوق‌راي بيندازند، آمار ٤٥ ميليوني را براي آن ثبت مي‌كند تا از آن به عنوان بزرگ‌ترين حضور مردم در انتخابات ايران ياد كند.

مطالبات زنان

آذر منصوری در مقاله‌ای در شرق نوشته: بخشی از روند مطالبه این حقوق و تحققشان به سیاست‌های بلند‌مدت دولت باز‌می‌گردد و با توجه به برنامه‌هایی که تا امروز پیگیری شده، انتظار می‌رود گام‌هایی جدی در راستای مطالبات زنان برداشته شود، اما در کنار این موارد، روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهوری دولت دوازدهم نیازمند اجرای چند اقدام عینی است که می‌تواند بخشی از مطالبات زنان را در کوتاه‌مدت عملی کند.

به نوشته این فعال حقوق زنان: یکی از مهم‌ترین این اقدامات، توجه به افزایش حضور زنان در مدیریت‌های کلان است و انتظار داریم در این دوره دست‌کم بخشی از وزارتخانه‌هایی که به هر صورت با تغییراتی مواجه خواهند بود، به زنان اختصاص یابند. این اقدامی نمادین و عینی می‌تواند بهترین پاسخ به مطالبات زنان باشد و البته اثباتی است بر حضور زنان در مقدرات اساسی مملکت.

مطالبات بخش خصوصی

مهدی بهکیش در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: تغییر نگرش فعالان اقتصادی همزمان با بلوغ سیاسی جامعه که در جمعه گذشته به نمایش گذاشته شد، نوید آینده‌ای روشن‌تر و امیدوارکننده‌تر را می‌دهد که البته مسوولیت دولت دوازدهم را نیز دوچندان خواهد کرد و مهم‌تر آنکه بخش خصوصی را در پیدا کردن راه‌حل‌ها شریک خود بداند.

این استاد دانشگاه تاکید کرده: راه‌حل‌های پیشنهادی بخش خصوصی با آنچه کارشناسان دولت توصیه می‌کنند انطباق قابل توجهی دارد و این امر نشانه آن است که بدنه کارشناسی کشور به تدریج به راه‌حل‌های مشابه رسیده است؛ بنابراین دولت می‌تواند برای هر یک از مطالبات دهگانه کارگروهی تشکیل دهد که وزرای مربوطه به‌علاوه فعالان بخش خصوصی در کنار یکدیگر به بررسی موضوعات پرداخته و راه‌حل‌های اجرایی را مشخص کنند تا راه برای تدوین برنامه‌ها که سیاست‌گذار آن دولت خواهد بود و مجری آن بخش خصوصی، هموار شود.

مقاله دنیای اقتصاد به این جا رسیده که: برای اولین بار در ۳۷ سال گذشته بلوغ سیاسی و بلوغ اقتصادی در کنار یکدیگر قرار گرفتند و زمینه لازم برای به‌دست‌آوردن راه‌حل‌های قابل اجرا فراهم آمد. امید است دولت از این موقعیت ویژه استفاده کند و بخش خصوصی نیز به مسوولیت خویش که هموار کردن راه برای افزایش تولید رقابتی و اشتغال است، جامه عمل بپوشاند

نادر کریمی‌جونی در مقاله ای در جهان صنعت نوشته: ورود نهادهای فراقانونی پاشنه آشیل اقتصاد ایران است به ویژه در دولت محمود احمدی‌نژاد و حتی هم‌اکنون برخی پروژه‌ها که اجرای آن از عهده کارآفرینان، صاحبان سرمایه و شرکت‌های بخش‌خصوصی واقعی برمی‌آید به نهادهای نظامی واگذار شده یا به مجموعه‌هایی سپرده شده که عملا به نهادهای فراقانونی متصل بوده‌اند.علاوه بر این در موضوع آزادسازی اقتصادی که رکن رکین و اساس آن شفافیت اقتصادی بوده است دولت کارنامه مناسب و قابل قبولی نداشته است.

نویسنده گلایه کرده که: دولت اول حسن روحانی نیز در قبال دست‌های پنهان که بر جریان‌های اقتصادی تاثیر می‌گذارند و غیرمسوولانه منافع اقتصادی را تصاحب می‌کنند سکوت کرده اما انتظار افکار عمومی، کارآفرینان و فعالان بخش‌خصوصی آن بوده و هست که دولت به‌عنوان وکیل مردم وارد ماجرا شود و ضمن دفاع از حقوق شهروندان نه فقط دست‌های پنهان و قدرتمند فراقانونی را از اقتصاد حذف کند بلکه واقعیت‌های را با شهروندان و مردمی که می‌خواهند و باید اقتصاد کشورشان را ساماندهی کنند در میان گذارد.

مقاله جهان صنعت به این جا رسیده که: .وعده دیروز حسن روحانی مبنی بر شفاف کردن فعالیت‌های اقتصادی و بردن لایحه‌ای در این خصوص به مجلس شورای در صورتی که تحقق یابد بسیاری از موانع پیدا و پنهان حضور بخش‌خصوصی در توسعه و عمران کشور را برطرف می‌سازد.و اگر این وعده تحقق نیابد قدرتمندانی که اکنون بر فعالیت‌های اقتصادی ایران چنبره زده و هیچ کارآفرین دلسوز و سرمایه‌گذار متعهد ایرانی از گزند آنان در امان نیست باز هم به کارخود ادامه می‌دهند و آبادانی کشور را به تاخیر می‌اندازند.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون مهدی عزیزی، قانون

جنگ طلبان منطقه

فرهیختگان در سرمقاله خود با اشاره به تندتر شدن فضای گفتگوی دولتمردان سعودی علیه ایران به یادداشت وزیر خارجه نوشته: این روزها لحـــن مواجهه دولتمردان عربستان ســـعودی علیه ایران بســـیار تند و غیرســـازنده شـــده اســـت. آنان به پشـــتوانه صندوق ذخیره ارزی پروپیمان خود و همچنین چراغ ســـبز احتمالـــی دونالد ترامـــپ در برخی لفاظی های خود، بســـیاری از خطوط قرمـــز دیپلماتیک را زیر پا گذاشـــته اند.

مقاله روزنامه دانشگاه آزاد با اشاره به یادداشت های وزیر خارجه در جواب تندروی مقامات سعودی و گفته های دیروز رییس جمهور نوشته در ماجرای پاســـخ محمدجـــواد ظریف به اظهارات غیرســـازنده وزیر دفاع ســـعودی، در ابتـــدا تصور می رفت که یادداشـــت بیش از اینکه بر پایه راهبردی منســـجم تدوین شـــده باشـــد، از نکته ســـنجی جواد ظریف نشأت گرفته و قرار اســـت تنها پاســـخی شـــیک و متمدنانه به درشـــتگویی های طرف مقابل باشـــد؛ اما شـــباهت گفتمان حسن روحانی در نخســـتین کنفرانس خبری پس از پیروزی در انتخابات ریاســـت جمهوری دوازدهم با مقاله ایـــن انگاره را تـــا حدود زیـــادی منتفی کرد.

فرهیختگان با نقل سخنان دیروز رییس جمهور روحانی در پاسخ سعودی نوشته : به نظر می رســـد دولتمـــردان ایرانی به خوبـــی دریافته اند که بهترین پاســـخ به ماجراجویان مســـتبد در کنار اســـتحکام قـــدرت نظامی، دعوت آنان بـــه صلح و تمکین بـــه رای ملت اســـت؛ دعوتی که میتوانـــد مانند دو دهه پیش بســـیاری از طرحهای اسلام هراســـانه و ایران هراســـانه بدخواهـــان ایـــن ملـــک و ملت را نقش بـــرآب کند.

شفاف نبودن اطلاعات

عباس عبدی در مقاله ای در اعتماد با اشاره به لزوم انتشار اطلاعات به عنوان مثال به اطلاعات مربوط به ترکیب آرا در انتخابات و توزیع آن و چگونگی تحیل آنان کاری نوشته: از گذشته اطلاعات كلي و نهايي انتخابات به صورت رسمي منتشر مي‌شد، اطلاعات استاني هم به صورت معمول منتشر مي‌شود، ولي اطلاعات در سطح فرمانداري‌ها و از آنها مهم‌تر صندوق‌ها كمتر منتشر مي‌شد و بايد از طريق دوست و آشنا تهيه مي‌شد. در انتخابات سال ١٣٨٨ به دليل مشكلاتي كه پيش آمد، دولت وقت براي اثبات درستي انتخابات با كمي تاخير اطلاعات صندوق‌ها را منتشر كرد كه براي اثبات و رد سلامت نسبي انتخابات مهم بود و اين كاركرد نيز علاوه بر تحليل اجتماعي حايز اهميت بود. در انتخابات مجلس ١٣٩٠ نيز اين اطلاعات به صورت ريز و جزيي منتشر شد.

نویسنده توضیح داده که: اين اطلاعات نه براي سال ١٣٩٢ و نه ١٣٩٤ و نه اكنون، هيچگاه منتشر نشده است. با وجود پيگيري‌هاي فراوان حتي در سطوح بالاي اداري براي اخذ اطلاعات مربوط به صندوق‌هاي سال ١٣٩٤، هيچگاه موفقيتي حاصل نشد. در حالي كه اين اطلاعات حق مردم و پژوهشگران است تا با مطالعه آنها نسبت به جامعه خود شناخت پيدا كنند و اين شناخت مي‌تواند به برنامه‌ريزي همه جناح‌هاي سياسي كمك كند تا تعامل بهتري با محيط اجتماعي خود داشته باشند.

این جامعه شناس در مقاله اعتماد ضمن ابراز تاسف نوشته: اگرچه دولت گذشته براي اجراي آن قانون به صورت رسمي اقدامي نكرد و آيين‌نامه‌اي ننوشت و دولت آقاي روحاني اين كار را كرد ولي مساله مهم اين است كه آن دولت حداقل در اين زمينه به هر دليلي شفاف‌تر عمل كرد، در مقابل وزارت كشور موجود بسيار بسته عمل كرد و اطلاعات را در اختيار قرار نداد. ظاهرا هنوز به اهميت شفافيت و دسترسي به اطلاعات پي برده نشده است.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون محسن ظریفیان، شهروند

مشکل شورای شهر تهران

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت نوشته: با توجه به اینکه الان بین اعضای شورای شهر اختلاف است که‌ هاشمی را شهردار کنند یا صفایی فراهانی را! پیشنهاد می‌کنیم ده بیست سی چهل کنند‌، احمدی‌نژاد را به شرط اینکه پسر خوبی باشد بیاورند شهرداری‌! این فاجعه‌ای که از قالیباف باقی مانده را فقط او می‌تواند به خوبی درک کند‌ یا خود قالیباف را بیاورند شهرداری‌، بگویند دولت 96 درصدی را در عمل نشانمان بده.

طنزنویس ادامه داده: . سرجدتان سراغ هر کسی می‌روید سراغ غضنفر اصلاحات نروید‌! سال 84 در انتخابات شرکت کرد‌، هم رای معین را شکست هم خودش رای نیاورد‌. آقای چمران هم گزینه خوبی است‌. مجسم کنید ناچار شود برود سر وقت تمام پرونده‌هایی که خودش در شورای شهر نادیده می‌گرفت‌! قیافه‌اش دیدن دارد‌.

ستون طنز جهان صنعت به این جا رسیده که: آقای حداد عادل هم گزینه مناسبی است‌. یک پیام ویدئویی می‌دهد همه مردم از خنده روده‌بر می‌شوند‌. شهر هم بانشاط‌تر می‌شود‌. فقط هر کسی شهردار می‌شود نوش جانش فقط خانه‌های رفتگران میلیاردی بالای شهر یادتان نرود‌!