روزنامه‌های تهران: پیام رای مردم از منظر جناح‌های سیاسی

حق نشر عکس ETEMAD
Image caption صفحه اول اعتماد

روزنامه‌های ایران پنجشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۶ تحلیل آرای انتخابات ریاست جمهوری و پیامی که برای حکومت داشته را ادامه داده‌اند.

وضعیت یوکویی اصولگرایان

در سرمقاله روزنامه اعتماد با اشاره به یکی از سربازان ژاپنی به نام شوییچی یوکویی که ۳۰ سال بعد از جنگ جهانی دوم و تسلیم ژاپن همچنان آن را باور نکرده بود، آمده است، اگر اصولگرایان یا نامزدهای آنان گمان کنند که مرغ‌شان یک پا دارد و معتقد باشند که آرای طرف مقابل آنان مساله دارد یا شعارها و شیوه‌های اصولگرایان همچنان درست است و هیچ مویی لای درز آن نمی‌رود، در این صورت باید گفت که دچار وضعیت یوکویی شده‌اند.

باید دوستانه گفت که جنگ تمام شده باید از جنگل بیرون آمد و زندگی جدیدی را برای ساختن جهانی بهتر آغاز کرد. جالب است بدانید که آن سرباز ژاپنی هنگامی که به ژاپن بازگشت، طرفدار صلح شد و خود را با تغییرات پیش آمده تطبیق داد، هرچند هنوز برخی از اصول گذشته خود را حفظ کرده بود.

حق نشر عکس IRAN
Image caption صفحه اول روزنامه ایران

اصولگرایان، آنچه از دست دادند و آنچه به دست آوردند

عبدالکریم محبی در روزنامه سیاست روز نوشته که ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری سنگ بنای جدیدی را در سپهر اصولگرایی نهادند؛ چرا که جریان اصولگرایی سال‌ها بود که در درون خود از تفرقه رنج می‌برد. حال بماند که رئیس دولت نهم و دهم با همه امیدی که به او می‌رفت، چگونه این شکاف را به نهایت عمقش رساند و ناخواسته و نادانسته چگونه آب موافق بر آسیاب حریف ریخت.

به نوشته آقای محبی، این انتخابات اما یک پیام مهم هم برای اصولگرایان داشت و آن هم کشف یک نقیصه مهم در بدنه اجتماعی این جریان. اصولگرایان آرای تقریبی ۱۶ میلیونی به دست آوردند و سیگنال مهمی را از نتایج اعلام شده دریافت کردند و آن خطر آسیب‌پذیری جایگاه اجتماعی آنهاست.

حق نشر عکس JAHAN SANAT
Image caption صحفه اول جهان صنعت

موج دوم دیپلماسی روحانی

رضا نصری در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است که نتیجه انتخابات ۱۳۹۶ ایجاب می‌کند که از جدال‌های فرسایشی و مباحث تکراری در باره برجام عبور کنیم و در پرتو تجدید اعتماد عمومی به حسن روحانی لازم است به دولت دوازدهم اجازه دهیم در راستای لغو تحریم‌های غیرهسته‌ای نیز با طرف مقابل به مذاکره بنشیند. به بیان دیگر آن طور که نتیجه انتخابات ثابت کرد، برجام مایه رضایت مردم و اعتماد آنها به تیم روحانی بوده و هیچ دلیلی نیست که به دولت دوم او فرصت رفع کامل همه تحریم‌های باقی‌مانده داده نشود.

آقای نصری همچنین نوشته که انتخابات ۹۶ ایجاب می‌کند که به دولت دوازدهم فرصت دهیم با رویکرد سیاسی، دیپلماتیک و راهبردی دلخواه خود، بدون کارشکنی داخلی، نسبت به مدیریت بحران منطقه‌ای و جلوگیری از تشدید تنش‌های فرسایشی با کشورهای همسایه اقدام کند.

حق نشر عکس JAVAN
Image caption صفحه اول روزنامه جوان

شرط‌بندی ترامپ روی اسب بازنده

حسین واله در روزنامه ایران نوشته که نخستین سفر رسمی ترامپ به خاورمیانه از عربستان سعودی آغاز شد؛ با نمایش صف‌بندی تصنعی جدیدی میان کشورهای منطقه که کاخ سفید و اسرائیل به طور مشترک منادی آنند اما واکنش ایران به تحرک کاخ سفید باید بسیار مدبرانه باشد، چرا که دولت و ملت‌های منطقه با وجود همه تفاوت‌های نجومی میان ساختارهایشان، منافع بنیادین مشترک و تهدیدهای مشترک دارند.

به نظر این استاد دانشگاه، سیاست‌های راهبردی ایران باید استمرار همکاری تمام عیار منطقه‌ای و با رعایت همه حساسیت‌ها و اصلی فرعی کردن موضوعات سیاست باشد و استقلال منطقه از نفوذ خارجی در درجه بالاتری از اهمیت قرار داد نسبت به تغییرات داخلی در ساختار سیاسی کشورهای منطقه.

حق نشر عکس SIASAT ROOZ
Image caption صفحه اول سیاست روز

پارادوکس‌های اقتصاد ایران

علی مروی در روزنامه جهان صنعت نوشته که انتخابات تمام شد و حسن روحانی مجددا باید بار مسئولیت ریاست جمهوری را بر دوش بکشد. قاعدتا یکی از مهم‌ترین مخاطرات او در دوره دوم، وضعیت شکننده اقتصاد است. دولت با دوگانه‌ای بغرنج در این عرصه روبروست؛ باید از یک طرف به دنبال حفظ تورم باشد و از دیگر سو به دنبال برون رفت از رکود. باید از یک طرف هزینه‌های دولت را کاهش دهد و از طرف دیگر بخش قابل‌توجهی از مردم که آسیب جدی از شرایط رکودی دیده‌اند را تحت حمایت قرار دهد. باید هم به حال بحران بانکی فکری کند و هم به دنبال خنثی‌سازی بمب نقدینگی باشد.

به باور نگارنده اولویت‌دهی در هدفمندسازی واقعی یارانه‌ها، خنثی کردن نقدینگی، اصلاح نظام بانکی و حل بحران صندوق‌های بازنشستگی، کمک زیادی به دولت برای مدیریت این دوگانه خواهد کرد.

حق نشر عکس SHARGH
Image caption صفحه اول شرق

حباب ریاض با نیش قطر ترکید

روزنامه جوان در گزارشی نوشته در شرایطی که کشورهای عربی در نشست روز یکشنبه ریاض، بار دیگر اتهامات خود علیه ایران را تکرار کرده‌ و تهران را حامی تروریسم اعلام کردند اما در نحوه برخورد با ایران بین کشورهای عربی اختلاف نظر وجود دارد.

به گزارش روزنامه جوان به رغم تلاش آل‌سعود برای افزایش فشارهای منطقه‌ای و بین‌المللی به ایران، برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس همچنان به بهبود روابط با ایران تاکید دارند. روز چهارشنبه اخباری در رسانه‌های جهان منتشر شد که از وجود اختلاف بین قطر و دیگر کشورهای عربی در مقابل ایران حکایت دارد. رسانه‌های عربی دیروز اظهاراتی را به نقل از امیر قطر در باره ایران، اسرائیل و آمریکا منتشر کردند اما خبرگزاری قطر ساعاتی بعد با تکذیب این اظهارات، اعلام کرد که انتساب آن به امیر قطر درست نیست.