روزنامه‌های تهران: راهکارهای مقابله با آمریکا

  • فرج بال افکن
  • بی‌بی‌سی

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه پنجم مرداد ١٣٩٦ به طور گسترده‌ای به مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا واکنش نشان داده و از آن انتقاد کرده‌اند.

منبع تصویر، Sharq

توضیح تصویر،

صفحه نخست روزنامه شرق

هم‌سویی خطرناک علیه ایران

فریدون مجلسی در روزنامه شرق نوشته که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان کنگره به یک هم‌سویی در تصمیم‌گیری‌های خارجی رسیده‌اند. طرح جدید تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی یکی از نشانه‌های آن است. به نظر نویسنده، سیاست مردان آمریکا از کارهای غیرعادی و از رفتار متفرعنانه و در عین حال عامیانه ترامپ خسته شده‌اند. زبان انگلیسی کودکانه او در مقایسه با سخن‌وری عالمانه و بلاغت ادبی اوباما، برایشان مایه سرشکستگی است.

به نوشته آقای مجلسی در واقع آنچه رئیس جمهور و ارتش و دو حزب و کنگره را در نقطه مشترکی گرد می‌آورد، اثر بخش بودن لابی بی‌سابقه‌ای با هزینه گزاف و حتی خرید شخصیت‌ها در رسانه‌های دیداری و شنیداری و حتی در سرزمین‌های دیگر و در میان مدعیان ظاهری برای توسعه و تعمیق ایران‌هراسی است.

منبع تصویر، Keyhan

توضیح تصویر،

صفحه نخست روزنامه کیهان

چراغ سبز به آمریکا برای فشار بیشتر

محمد صرفی در یادداشت روز کیهان نوشته که نوع برخورد سنا و مجلس نمایندگان آمریکا با ماجرای تحریم‌های بیشتر برای ما یک عبرت و درس و نمونه‌ای از وحدت حول منافع ملی است. جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها با همه اختلافات ریز و درشت در مسائل مختلف، وقتی پای مسئله منافع ملی و کلان که در اینجا دشمنی با انقلاب اسلامی است به میان می‌آید، همه اختلاف‌ها را اینگونه کنار گذاشته و وحدت کلمه را البته در راه باطل اینگونه به نمایش می‌گذارند. این موضوع باید برای همه جناح‌ها و نهادهای سیاسی کشور بخصوص مجلس یک درس باشد.

نویسنده سرمقاله کیهان در پایان نوشته که شاید چهره‌های خندان و آداب دیپلماتیک دوران مذاکرات آمریکایی‌ها را دچار این توهم کرده که واکنش به خصومت‌ها از پرتاب خودکار فراتر نخواهد رفت، اما باید بدانند که سخت در اشتباهند.

منبع تصویر، Jahan Sanat

توضیح تصویر،

صفحه نخست روزنامه جهان صنعت

راهبردهای دیپلماسی برای مقابله با آمریکا

محسن جلیلوند در روزنامه جهان صنعت نوشته که آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که برجام را هوا کنند، منتهی آمریکایی‌ها نمی‌خواهند این کار به دست خودشان انجام شود بلکه می‌خواهند ایران را آنقدر تحت فشار قرار دهند که به نحوی برجام را نقض کند و این موقع است که اتحادی که بین اروپا، روسیه و چین بوده شکسته می‌شود و آنها مجبور می‌شوند دوباره از آمریکایی‌ها حمایت کنند چرا که ایران برجام را نقض کرده است.

به نظر نویسنده یکی از راهبردهای دیپلماسی ایران برای مقابله با آمریکا در برابر این تحریم‌ها این است که زمین بازی را عوض کنیم، به طور مثال یکی از نقاطی که ایران می‌تواند روی آن کار کند، سوریه است که با حضور روس‌ها و اتحادی که ایران دارد، می‌تواند به آمریکا فشار آورد و امتیاز بگیرد. دومین راه حل این است که ایران به این ماجرا ابعاد جهانی دهد، یعنی وقتی اروپایی‌ها ارتباط بیشتری با ایران برقرار می‌کنند و قراردادهای سنگین با ما می‌بندند، دیگر خیلی سخت است که از آمریکایی‌ها حمایت کنند.

منبع تصویر، Javan

توضیح تصویر،

صغحه نخست روزنامه جوان

الزامات مشترک برای پاسخ به نقض برجام

محمد اسماعیلی در روزنامه جوان نوشته که با تصویب تحریم‌های ضد ایرانی مجلس نمایندگان آمریکا شاهد شکل‌گیری یک تلقی مشترک در مسئولان ارشد کشورمان هستیم اما در این میان سه پرسش مطرح است؛ ١- موضع‌گیری مسئولان ارشد کشوری در همین حد کافی است؟ ٢- بسته متقابل ایران باید حائز چه ویژگی‌ها و مولفه‌هایی باشد و در آخر هم آیا مسیر پیش‌بینی شده در متن برجام، جهت احقاق حقوق ایران کفایت می‌کند و اگر نه راهکار مقابله با شرایط موجود چیست؟

روزنامه جوان در پاسخ به همین سوال آخر از جمله نوشته که ایران باید نقض برجام را از مسیر پیش‌بینی شده در متن برجام و در کمترین زمان به سرانجام رساند.

منبع تصویر، Etemaad

توضیح تصویر،

صفحه نخست روزنامه اعتماد

سهم ما در وقوع فجایعی مثل فوت بنیتا چیست؟

شیوا دولت‌آبادی، رئیس انجمن روانشناسی ایران در روزنامه اعتماد نوشته که تعریف رسمی کودک‌آزاری هم انواع آزارهای فیزیکی و روانشناختی و جنسی را و هم نوعی از آزار به عنوان غفلت از کودک شامل می‌شود. غفلت از کودک به این معناست که والدین برای مراقبت کافی و رشد مناسب کودک‌شان صلاحیت نداشته باشند. در مورد کودک هشت ماهه‌ای که روز گذشته خبر فوتش منتشر شد و بازهم به عنوان یک تجربه ملی غم‌انگیز آن را تجربه کردیم، نمی‌توانیم مورد بنیتا را در قالب غفلت از کودک قرار دهیم اما با وجود این می‌بینیم که یک لحظه غفلت یک فاجعه‌ای برای این خانواده و شاید بشود گفت برای همه ما به عنوان کسانی که این داستان غم‌انگیز را دنبال می‌کنیم به وجود آمده است.