روزنامه های تهران؛ آتش در میدان گازی و تهدیدهای ترامپ

روزنامه های امروز صبح تهران، یکشنبه سوم دی در صفحات اول خود از تشدید وضعیت آتش‌سوزی در یک میدان گازی پیشرفته خبر داده اند. گزارش هایی از وضعیت هوای شهرهای مرکزی کشور و هم مقالاتی از ادامه خصومت های دولت ترامپ با ایران از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس Etemad

طغیان رگ سفید

نرگس رسولی در گزارش اصلی اعتماد نوشته: امروز ٥٧ روز از زمانی که میدان نفتی رگ‌سفید آتش گرفت می‌گذرد اما هنوز شعله‌های یاغی این میدان گازی مهار نشده. این در حالی است که حاضران در محل و حتی منتقدان نفتی به پیشرفته‌بودن تجهیزات نفتی اطفای حریق و کارشناسان زبده ایرانی اذعان دارند، اما شعله‌‌ها همچنان زبانه می‌کشند.

به نوشته این گزارشگر: خبرهای اولیه حکایت از این داشت که چاه شماره ١٤٧میدان نفتی رگ‌سفید هنگام عملیات حفاری به دلیل فوران گاز منفجر شد و دکل شماره ٩٥ فتح شرکت ملی حفاری دچار حریق شد؛ دکلی که تنها یک سال و نیم از نصب آن گذشته و به گفته مسوولان یکی از پیشرفته‌ترین دکل‌های حفاری کشور به حساب می‌آمد. شدت فوران آتش به حدی بود که دکل شماره ٩٥ فتح که حفاری را تا عمق ٢٦١٠ متری زمین پیش برده بود، در همان لحظات اولیه به کلی ذوب شد.

اعتماد نوشته: سرعت انفجار خبر صنعت نفت ایران را لرزاند. وزیر نفت بی‌درنگ نماینده‌ای ویژه به منطقه اعزام کرد. آتشی که به نظر می‌رسید با توجه به تجربه‌های قبلی مهار چاه‌های نفت در زمانی کوتاه‌تر از آنچه پیش بینی می‌شد اطفا شود اما امروز وارد پنجاه و هفتمین روز شعله‌ور شدنش شده و هنوز همچنان زبانه‌های آن رمق را از آتش نشانان و تیم اطفا گرفته است تا جایی که اخبار غیر رسمی از ترک محل گروه‌های اطفا‌کننده حریق در روزهای گذشته به گوش رسید.

آتش سوزی دکل رگ‌سفید همانطور که خسارت‌های شدیدی را به بدنه نفتی کشور وارد کرد در همان لحظات ابتدایی دو نفر از مهندسان را به کام مرگ کشاند و چند نفر ازمهندسان را زخمی کرد.

ترامپ هر دو را می خواهد

حسین موسویان در سرمقاله روزنامه ایران درباره سیاست جدید رئیس جمهوری آمریکا بیش از دوماه قبل با اعلام سیاست جدید کاخ سفید درمورد ایران، برجام را به کنگره ارجاع و ضمن تعیین مهلت دوماهه از آنها خواست که آن رابازنگری و شرایط جدید تعیین کنند. و در شرابط جدید کاخ سفید باید در مورد تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای و تهدید خروج از برجام، اعلام نظر کند.

به نوشته این مذاکره‌گر پیشین هسته ای و استاد دانشگاه پرینستون در آمریکا: بمب هسته‌ای و آزمایشات موشکی کره‌شمالی دومین موضوع کلیدی است که کاخ سفید همزمان در دست بررسی دارد. ترامپ قصد دارد درمورد گزینه‌های مختلف برای اقدام علیه پیونگ یانگ تصمیم‌گیری کند. برای او روشن است که جامعه جهانی و افکار عمومی امریکا هم با گزینه خروج از برجام و هم با حمله نظامی به کره‌شمالی مخالف است.

نویسنده مقاله روزنامه ایران احتمال داده: ژنرال‌های کاخ سفید و پنتاگون با خروج از برجام مخالف باشند لیکن گزینه حمله نظامی موردی و محدود به یکی از تأسیسات نظامی کره‌شمالی، ترجیحاً تأسیسات موشکی را در دست بررسی دارند. برای ژنرال‌ها خط قرمز، گسترش توان موشکی کره‌شمالی در حدی است که بتواند سرتاسر خاک امریکا را مورد هدف قرار دهد.

حق نشر عکس Shargh

اروپا چشمانداز ژئوپلیتیکی به برجام دارد

حسین مفیدی احمدی در مقاله ای در قانون نوشته: اتحادیه اروپا به برجام از زوایای مختلفی می نگرد. منافع اقتصادی تحقق برجام؛ تاثیر برجام بر موازنه قوای سیاسی در ایران؛ عملیاتی شدن ظرفیت های دیپلماتیک؛ میانجی گرایانه و هماهنگ کننده اروپا در یک پدیده پیچیده و محتاج نظارت بین المللی؛ برجام و مفهوم «جامعه جهانی» و پارادیم چندجانبه گرایی و از همه مهم‌تر برجام و نقش آفرینی اروپا در تنظیم دستور کار نظام بین الملل در آینده و احتراز از حبس شدن در رویکردهای ایدئولوژیک کاخ سفید.

به نوشته این پژوهشگر مسائل اروپا: شاید یکی از مهم ترین جنبه های اهمیت برجام برای اتحادیه اروپا به ارتقای قابل توجه حساسیت امنیتی اتحادیه اروپا نسبت به عوامل، روندها و بازیگران امنیت زدا و امنیت ساز منطقه خاورمیانه باز می گردد. اتحادیه اروپا در سال های اخیر از جمله با دو تهدید قابل توجه مواجه بوده است. «تهدید جان شهروندان اروپایی» برآمده از اقدامات تروریستی که منشا آن منازعات خاورمیانه بوده است و تهدید پروژه اروپا.

مقاله قانون احتمال داده: از این منظر طرح این فرضیه که ایران نیز توان ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیک لازم برای امنیت سازی و به گروگان گرفتن برجام را دارد قابل طرح باشد. در این نگاه، ایران قادر است ضمن نقش آفرینی به عنوان بازیگری امنیت ساز در منطقه و توجه بنیادین به مولفه های حوزه دیپلماسی عمومی و رسانه ای در کنش های موشکی ضروری خود، فروش امنیت را به اروپا مشروط به تحقق مزایای برجام در سطح توان این قاره بکند.

اولویت ملی

مسعود رضوی در مقاله ای در روزنامه اطلاعات پرسیده: آیا جنگ تازه و طرح نوینی برای پیشبرد راهبردهای آمریکایی ـ اسرائیلی در دست اجراست؟ آیا این یک تصمیم جناحی برای به حرکت درآوردن سیاستمداران محافظه کار و هواداران رژیم صهیونیستی در آمریکا بوده، یا تصمیمی شخصی و متناسب با روحیات ماجراجویانه دونالد ترامپ در جهت خودنمایی و نمایش‌های تبلیغی ـ رسانه‌ای که محبوب و مطلوب اوست؟‏

به نوشته این روزنامه: این پرسش‌ها و مسائل مشابه جای طرح و بحث دارد اما از منظر منافع ملی و اولویت‌های ایران، هیچ‌یک معتبر و قابل توجه نیست. آنچه برای ما مهم است، حفظ هوشیاری در مقابل تحرکات و توطئه‌های متوالی علیه منافع میهن و ملت ایران است. تنش‌زایی و بی‌اثر ساختن سیاست تنش‌زدایی میان ایران و همسایگان است که هریک با معضلات و مشکلات و بلکه آسیب‌ها و مصایب بزرگی دست به گریبان هستند.

مقاله روزنامه اطلاعات به این جا رسیده که: اما آنچه اولویت کشور، مردم و دولت ماست، مناسبات به هم پیوسته و تنیده‌ای میان امنیت و آرامش با رشد و توسعه در داخل و صلح و ثبات یا تنش‌زدایی با همسایگان و دولت‌های منطقه است. همزیستی مبتنی بر منافع مشترک کلیدواژه مفقود میان دولت‌های منتقد و معضلات زیانباری است که آرامش و صلح را در مرزها و حوالی میهن ما تهدید می‌کند. ‏

از این نمیتوان گذشت

محمد‌رضا ستوده در ستون طنز جهان صنعت نوشته: محمود احمدی‌نژاد که مدتی است با مجموعه قوه قضاییه مخصوصا ریاست آن مشکل پیدا کرده هر روز یک ویدئو ضبط و پخش می‌کند. حالا اینکه در این مشاجره و مناظره‌ دورادور حق با چه کسی است به ما ربطی ندارد و ما در حدی نیستیم که در این مورد حتی بخواهیم دهان‌مان را باز کنیم چه برسد به اینکه حرف بزنیم. یک چیزی است بین بزرگان کشور خودشان می‌دانند و خودشان. ما باید به فکر جور کردن پول عوارض خروج‌مان از کشور باشیم!

به نظر طنزنویس: اما از خیر حرکت آخر احمدی‌نژاد نمی‌شود گذشت. او ۴۸ ساعت به رییس محترم قوه قضاییه فرصت داد تا استعفا دهد وگرنه مسایلی را افشا می‌کند که سنگ روی سنگ بند نشود. ما هم که ساده‌لوح. عین علاف‌ها ۴۸ ساعت دل توی دل‌مان نبود که ببینیم احمدی‌نژاد چه چیزی را می‌خواهد افشا کند. ۴۸ ساعت تمام شد. یک ویدئو ضبط کرد و گفت: رییس قوه قضاییه صلاحیت ندارند و باید استعفا دهند.

اول فکر کردیم این مقدمه‌ای است بر افشاگری‌هایی که می‌خواهد بکند. هی منتظر شدیم تا اینکه ویدئو تمام شد! تازه فهمیدیم که افشاگری‌اش همان مساله استعفا و این حرف‌ها بود. یعنی اگر در آن لحظه در محل ضبط ویدئو بودم، با یک پس‌گردنی از کادر خارجش می‌کردم. این بود افشاگری‌ات‌؟ تو می‌خواهی افشاگری کنی؟ چقدر ساده‌ایم که هر بار گول او را می‌خوریم…

حق نشر عکس Ghanoon

جامعه تسلیم

جامعه فردا در سرمقاله خود از خرده‌شارلاتان سیاسی به نام مستعار «هخا» نام برده که سال پیش چند ماه افراد ساده‌لوح این کشور را به سخره گرفت و در شبکه‌های ضدانقلاب وعده داد با تعداد زیادی هواپیمای پر از مخالفان جمهوری اسلامی به تهران پرواز خواهد کرد، مقامات رسمی جمهوری اسلامی از او استقبال می‌کنند و برنامه عوض شدن نظام در آن نقطه به سرانجام می‌رسد. این شوخی بلاهت‌بار به حدی اذهان ساده‌لوحان را تسخیر کرد که تا مدت‌ها و زمان سررسید وعده پوچ او جمع زیادی درباره این برنامه حرف می‌زدند

به نظر نویسندگان:ماجرای پیش‌بینی وقوع زلزله مهیب در تهران در هفته‌های آینده نیز از چنین ماهیتی برخوردار است، اما از آنجا که مردم ایران در سال‌‌های اخیر از دوران «هخا» آگاه‌تر و هشیارتر شده‌اند، شارلاتان‌ها این پیش‌بینی‌ها را با چاشنی طرح مطالب علمی و ساخت سوابق علمی برای خود همراه می‌سازند. عقب‌افتاده‌ترین اقشار جامعه نیز به دام این شیادان علمی می‌افتند و به خدمت گرم کردن بازار آنها درمی‌آیند.

به نوشته جامعه فردا: جامعه ما علی‌رغم بنیه علمی، وجود متخصصان سرشناس بین‌المللی و سازمان‌های مسئولی که تعداد زیادی کارشناس و دانشمند در آنها مشغول به کارند در مقابل این گونه هجمه‌های عوامانه معمولا بی‌دفاع است. بیراه نیست اگر بگوییم ناآگاهی مردم و عدم اعتماد آنان به رسانه‌های رسمی و متخصصان در سازمان‌های دولتی ریشه رخنه عمیق چنین شایعاتی در جامعه است. این نیز هشداری است به مدیریت ارشد جامعه، که حالا شایعه توان تبلیغاتی آن را می‌فرساید و اعتمادش را دستخوش تاراج کرده است.

پاردوکس های رفتاری روحانی

علی میرزا محمدی در سرمقاله بهار نوشته: درک پارادوکس رفتارهاى شـیخ دیپلمات از آن جهت اهمیت حیاتى دارد که آینده اعتماد در میان احزاب و جناحهاى سیاسى در نتیجه این رفتارها در هالهاى از ابهام قرار گرفته است. بدبینى به اوج رسیده و تکروى ها در دستور کار جناحهاى سیاسى قرار گرفته است! باور به تاراج رفتن ماحصل تلاش هاى صادقانه و مصادره آنها به نفع چندزیسـتان سیاسـى موجب دلسردى فعالان سیاسى به ویژه جوانان شده است. درباره درک پارادوکس رفتارهاى سیاسى روحانی، سه فرضیه هست: بدبینانه ترین فرضیه براى درک این پارادوکس توسـل به فرضیه فریب اسـت.

به نوشته این مقاله: بر اسـاس این فرضیه، روحانى در کارنامه فعالیتهاى سیاسـى خود هیچ سابقه اى از اندیشـه ها و فعالیت هاى سیاسى اصلاح طلبانه ندارد. او در اصل متعلق به جناح اصول گرایان عملگرا است که براى کسب آراى حامیـان اصـلاح طلـب مجبور شـد به صـورت موقـت از ادبیاتى اصلاح طلبانـه بهـره بگیـرد. حتـى در تحلیلـى سـیاه تر، اقتبـاس ادبیات اصلاح طلبانه با چراغ سبز حامیان اصولگراى پشت پرده او صورت گرفته اسـت..

بهار نوشته: روحانی بیـش از مردم به حمایت متنفذین و سیاسـتمداران قدرتمند نهادهاى غیردولتى نیازمند است. فرضیه »رویه عملگرایى« معتقد است روحانى از ایدئولوژى و گفتمان مشـخصى دنباله روى نمى کند؛ بلکه رفتارهاى سیاسى او از رویه اى عملگرایانه بر اسـاس پیشامدهاى سیاسى و اقتصادى داخلى و خارجى برخوردار است. این فرضیه معتقد اسـت او در پیگیرى مطالبات مردمى با بدشانسـى در عرصـه روابـط بین المللى به ویـژه به قدرت رسـیدن ترامپ و به دنبال آن بدعهدى آمریکا در اجرایى شـدن برجام مواجه شـد.

مادر ابرچالش ها

الیاس حضرتی در سرمقاله اعتماد نوشته:مشکلات ایران به ظاهر اقتصادی و اجتماعی است، ولی مشکل مهم‌تری که مانع از حل نسبی آنها می‌شود، مشکل سیاسی است. این حد از تنش و عدم تفاهم سیاسی اجازه نمی‌دهد که تصمیمات مناسب برای اصلاحات اقتصادی اتخاذ شود، به ویژه در شرایطی که حوزه‌های دیگر در برابر سیاست فاقد حداقلی از استقلال در تصمیم‌گیری و بیان نظر هستند.

این نماینده مجلس افزوده: همه می‌خواهند بودجه بخش‌های مورد نظر آنان اضافه شود و از کم شدنش می‌نالند، ولی در عین حال همه آنان نسبت به ردیف‌های اصلی افزایش درآمدها اعتراض دارند. ارقام کلان بودجه از قبیل نرخ ارز، نرخ انرژی، یارانه‌ها و... همه و همه درگیر اختلافات سیاسی هستند. سرمایه‌گذاری خارجی و نظام بانکی، مبارزه با فساد نیز به نوعی تحت‌تاثیر چالش‌های سیاست داخلی است. سیاست‌های گمرکی و واردات و صادرات، بحث مالیات‌ها، محیط زیست و آلودگی هوا و... نیز کمابیش چنین وضعی دارند.

مدیر اعتماد در نهایت نوشته: اگر ایران با ٦ ابرچالش یا حتی ٨ تا مواجه باشد، به معنای دقیق همه این ابرچالش‌ها، یک ابرچالش‌ مادر نیز دارند که آن هم فقدان انسجام سیاسی در کنار فقدان استقلال سایر حوزه‌ها در برابر سیاست است. هر راه‌حلی در ایران باید همزمان این دو مفهوم مرتبط با یکدیگر را نیز حل کند، در غیر این صورت همان می‌شود که آقای جهانگیری گفت، معلومات ما از کشور ثابت می‌ماند، ولی مجهولات حل نمی‌شود.

پرنده های عصبی

محمدامین فرشادمهر در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: جمعه شب در تالاب میقان اراک آتش گرفت یعنی وضعیت جوری شد که خانوادگی به صورت شیفتی پای باغچه جلوی در خانه نگهبانی می دهیم تا همین چند متر مربع طبیعت باقی‌مانده سالم بماند. به هرحال مشغول پیگیری اخبار تالاب میقان بودم که خواندم مدیرکل ستاد بحران استان مرکزی گفته یک فروند هواپیمای آبپاش به منظور خاموش کردن آتش به سمت اراک پرواز کرده‌. یک فروند، آنهم از تهران!

-روز حادثه: مدیر ستاد بحران استان مرکزی به کلیه واحدها دستور آماده‌باش کامل می‌دهد و از آنها می‌خواهد تمامی تجهزات را به منطقه گسیل کنند. کلیه واحدها در اقدامی هماهنگ و فوری کلمه گسیل را در فرهنگ لغت دهخدا جست‌و‌جو می‌کنند تا بفهمند تکلیف چیست، سپس جواب می‌دهند تجهیزات خاصی نداریم راستش. مدیر ستاد از آنها می‌خواهد حداقل هواپیماهای آبپاش را به منطقه بفرستند. کلیه واحدها پاسخ می‌دهند هواپیمای آبپاش ندارند و فقط چند تا تفنگ آبپاش در انباری موجود است. مدیر ستاد از آنها می‌خواهد که به منطقه بروند و آب‌بازی کنند تا نیروهای کمکی از تهران برسند.

گزارش طنزنویس ایران از یک روز پس از حادثه حاکی است: نیزارها همچنان در حال سوختن هستند. پرنده‌ای در حالی که فرزندش را در آغوش کشیده به آتش زل زده و می‌خواند: یک شب آتش در نیستانی فتاد، سوخت چون عشقی که بر جانی فتاد. سپس دو تا پس کله‌ای به فرزندش می‌زند که به جای تماشای آتش برود دنبال درس‌هایش، بلکه مسئولی چیزی شد و از این آوارگی رهایی پیدا کرد.

حق نشر عکس Ghanoon