BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 18:01 - 15/01/2003
 
تبرئه همه متهمان پرونده نوارسازان

 
امير نامدار

حکم جنجال برانگيز متهمان پرونده معروف به "نوار سازان" پس از دو سال از زمان صدور، در دادگاه تجديد نظر نقض شد.

امير فرشاد ابراهيمی از اعضای سابق انصار حزب الله، شيرين عبادی و محسن رهامی، وکلای مدافع آقای ابراهيمی، متهمان اين پرونده بودند که از جمله به زندان و محروميت از اشتغال به وکالت محروم شده بودند.

   گفتگو با محمد سيف زاده، وکيل تعدادی از متهمان پرونده نوارسازان

محمد سيف زاده، وکيل آقای رهامی، شيرين عبادی و فرشاد ابراهيمی روز چهارشنبه پانزدهم ژانويه خبر از آن داد که متهمان پرونده معروف به نوار سازان در دادگاه تجديد نظر تبرئه شده اند.

آقای سيف زاده به ايسنا گفت اين پرونده 8 متهم داشت که در دادگاه های بدوی محکوم شده بودند، اما به موجب رای تجديد نظر، همه متهمان از اتهامات افترا و نشر اکاذيب تبرئه شدند.

پرونده نوارسازان در سال 1379 پس از آن شکل گرفت که يک نوار ويديويی شامل توضيحات امير فرشاد ابراهيمی درباره عملکرد و ارتباطات گروه تندرو انصار حزب الله در ايران پخش شد.

آقای ابراهيمی در اين نوار توضيحاتی در مورد هويت حمله کنندگان به کوی دانشگاه تهران در سال 1378 داده و همچنين گفته بود تشکيلات موسوم به انصار حزب الله چگونه سازماندهی می شود و نحوه ارتباط اين گروه با شخصيت های محافظه کار به چه شيوه ای است.

اتهام آقای ابراهيمی، آقای رهامی و خانم عبادی در اين پرونده، نشر اکاذيب بود البته آقای رهامی متهم به معاونت در نشر اکاذيب شده بود.

آقای ابراهيمی در اين نوار توضيحاتی در مورد هويت حمله کنندگان به کوی دانشگاه تهران در سال 1378 داده و همچنين گفته بود تشکيلات موسوم به انصار حزب الله چگونه سازماندهی می شود و نحوه ارتباط اين گروه با شخصيت های محافظه کار به چه شيوه ای است
آقای رهامی در دادگاه بدوی به 15 ماه حبس و پنج سال محروميت از وکالت محکوم شد اما وی روز چهارشنبه به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: "دادگاه تجديد نظر اعلام کرده است که هيچ اتهامی عليه من به عنوان وکيل وارد نيست."

در همين حال حکم 15 ماه حبس تعليقی و پنج سال محروميت از وکالت خانم عبادی نيز در دادگاه تجديد نظر نقض ولی اين وکيل دادگستری به پرداخت جزای نقدی 300 هزار تومان محکوم شده است.

به گفته آقای رهامی، اميرفرشاد ابراهيمی که در مراحل رسيدگی به پرونده اعتراف کرده بود برخی گفته های او در نوار ويدئويی دروغ بوده، به يک سال حبس تعليقی محکوم شد که با توجه به 18 ماه بازداشت او، محکوميت وی نيز سپری شده است.

باز هم نقض احکام جنجالی دادگاه های بدوی

ناظران می گويند اين چندمين بار در سال های اخير است که احکام جنجال بر انگيز دادگاه ها با وجود تبليغات وسيعی که در مراحل اوليه بر روی آنها صورت می گيرد، در مرحله تجديد نظر نقض و معلوم می شود دادگاه از ابتدا مستندات کافی برای محاکمه متهمان در اختيار نداشته است.

اين پديده نخستين بار در سال های 1376 و 1378 ، در جريان محاکمه مديران شهرداری تهران رخ داد.

در جريان محاکمه غلامحسين کرباسچی، شهردار پيشين تهران و تعدادی از مديران شهرداری، که همگی متهم به اختلاس و سوء استفاده از امکانات شهرداری و بعضی از آنها متهم به فساد اخلاقی شده بودند، در ابتدا احکام سنگينی برای آنها صادر شد اما با گذشت چندين ماه اکثر آن احکام در دادگاه های تجديد نظر نقض شد.

در سال 1379، شرکت کنندگان در کنفرانسی با موضوع اصلاحات ايران که در برلين آلمان برگزار شده بود نيز پس از بازگشت به ايران، به اقدام عليه نظام اسلامی متهم، اکثرا بازداشت و در دادگاهی جنجالی، مورد محاکمه قرار گرفته و تعدادی از آنها به زندان محکوم شدند.

احکام اکثر اين افراد نيز در دادگاه تجديد نظر نقض شد.

مصطفی تاج زاده، معاون سابق وزير کشور، در جريان انتخابات مجلس ششم با شکايت شورای نگهبان و به اتهام تقلب در انتخابات محاکمه شد.

محافظه کاران در حاشيه اين دادگاه، تبليغات گسترده ای به راه انداختند و مدعی شدند پيروزی اصلاح طلبان در نتيجه دستکاری در نتايج انتخابات، حاصل شده است.

اين دادگاه در انتها موفق به اثبات اين اتهام ها نشد و آقای تاج زاده بنا بر برخی اتهام های حاشيه ای مانند عدم همکاری کامل با ناظران شورای نگهبان به انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.

ناظران می گويند در چنين شرايطی عجيب نيست که اصلاح طلبان قوه قضائيه را متهم به استفاده ابزاری از دادگاه ها و به راه انداختن موج بر عليه اصلاح طلبان از طريق برپايی دادگاه هايی با اهداف سياسی می کنند.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما