BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 16:20 - 12/03/2003
 
متهمان 'المکاسب' تبرئه شدند

 
دادگاه جنجال برانگيز رسيدگی به پرونده معروف به "المکاسب" که به اتهام فساد اقتصادی مديران شرکتی به همين نام تحت مديريت ناصر واعظ طبسی، پسر عباس واعظ طبسی، نماينده رهبر جمهوری اسلامی و توليت آستان قدس رضوی، رسيدگی می کرد، متهمان اصلی اين پرونده را تبرئه کرد.

   گزارشی از محمد منظرپور

ايسنا، خبرگزاری دانشجويان ايران روز چهارشنبه 12 مارس گزارش داد که قاضی دادگاه پس از ابلاغ حکم به متهمان يا وکلای آنها، پرونده را مختومه اعلام کرد.

جريان رسيدگی قضايی به پرونده المکاسب 2 سال به طول انجاميد.

در طول دو سال رسيدگی قضائی به پرونده المکاسب، اگرچه گزارش ها و اخبار گوناگونی در روزنامه ها و سايت های خبری گوناگون منتشر شد اما اخبار و اطلاعات رسمی خيلی کمی در اين مورد به رسانه ها راه يافت
يکی ديگر از متهمان اين پرونده (متهم رديف اول)، اسدالله امير اصلانی، مديرعامل سابق بانک ملی ايران، يکی از چند بانک بزرگ دولتی ايران است که بخشی از سهام شرکت المکاسب را در اختيار داشت و اتهام آن نيز اين بوده که در نحوه واگذاری سهام اين شرکت به يک موسسه غير دولتی (موسسه‌ همياری كوثر، وابسته به آستان قدس رضوی) و پرداخت تسهيلات به شرکت مذکور، مقررات را رعايت نکرده بود.

مدير عامل موسسه همياری کوثر نيز يکی ديگر از متهمان (متهم رديف دوم) پرونده المکاسب بود که روز چهارشنبه تبرئه شد.

در طول دو سال رسيدگی قضائی به اين پرونده، اگرچه گزارش ها و اخبار گوناگونی در روزنامه ها و سايت های خبری گوناگون منتشر شد اما اخبار و اطلاعات رسمی خيلی کمی در اين مورد به رسانه ها راه يافت.

برخی منابع خبری، گزارش های تاييد نشده ای مبنی بر اختلاس های چندين ميليارد ريالی از طريق اين شرکت و يا در جريان واگذاری آن از بانک ملی به موسسه تحت مالکيت آستان قدس رضوی منتشر کرده اند اما اکنون دادگاه، با رايی که صادر کرده، به نوعی آن گزارش ها را تکذيب کرده است.

برخی گزارش ها حاکی از اين است که آقای طبسی پول های دريافت شده از بانک را طی يک فقره چک به بانک پس داده و در نتيجه بانک شکايت خود را از شرکت المکاسب پس گرفته است.

در مورد تخلف ناشی از واگذاری شرکت المکاسب که مال دولتی محسوب می شده نيز دادگاه با اين استدلال که فروشنده و خريدار از دولتی بودن شرکت بی اطلاع بوده اند، آنها را تبرئه کرده است.

قاضی زارع، رييس دادگاه رسيدگی کننده به اين پرونده که جلسات پايانی دادگاه بارها به خاطر بيماری وی به تاخير افتاد، دليل برائت متهمان رديف‌های اول و دوم با توجه به اين ‌كه هنوز دادگاه معامله شرکت المکاسب را خلاف قانون می ‌داند را "جهل آنها نسبت به موضوع دولتی بودن شرکت المكاسب و معاملات انجام شده بر روی اين شركت" خواند.

متهمان رديف اول و دوم پرونده، رييس سابق بانک ملی و مدير موسسه همياری کوثر همچنان معتقدند که اگرچه بيش از 50 درصد سهام المکاسب متعلق به بانک ملی بوده اما اين شرکت خصوصی است. قاضی زارع نيز در اين مورد به ايسنا گفته است: "اتفاقا پافشاری اين دو متهم بر غير دولتی بودن المكاسب و معاملات آن دليلی برای همين جهل است."

برخی گزارش ها حاکی از اين است که آقای طبسی پول های دريافت شده از بانک را طی يک فقره چک به بانک پس داده و در نتيجه بانک شکايت خود را از شرکت المکاسب پس گرفته است
دادگاه همچنين در حکم خود، معامله واگذاری سهام شركت المکاسب به موسسه كوثر را باطل و اين شرکت را به بانك ملی ايران بازگرداند.

پرونده المکاسب، بيش از دو سال قبل و براساس دو گزارشی که وزارت اطلاعات و سازمان بازرسی كل كشور تهيه کرده بودند شکل گرفت.

رسيدگی به اين پرونده، به خاطر مطرح بودن نام فرزند عباس واعظ طبسی، يکی از چهره های شاخص جمهوری اسلامی که توليت آستان قدس رضوی، يک نهاد مذهبی سياسی که به خاطر در اختيار داشتن وقوفات حرم امام رضا، امام هشتم شيعيان يکی از ثروتمندترين نهادهای اقتصادی ايران نيز محسوب می شود، جنجال های زيادی را در ايران به راه انداخت.

ناصر واعظ طبسی، چندی قبل، در اعتراض به تشکيل پرونده مذکور به رسانه های خبری گفت: "بعضی ها قصد دارند با تلاش در جهت محکوم کردن من، آيت الله طبسی را بدنام کنند و بعد بگويند جناحی که وابسته به مقام رهبری هستند، خودشان مشکل دارند."

وی قوه قضاييه را نيز متهم کرده بود که با پرونده المکاسب "برخورد سياسی" شده است.

شرکت المکاسب در دوبی، يکی از امير نشين های امارات عربی متحده دفتر داشت و ناصر واعظ طبسی مديرعامل شرکت، در يکی از جلسات علنی دادگاه، دليل تشکيل شرکت در دوبی را "توصيه وزير اطلاعات و برخی مقام های اطلاعات سپاه" اعلام کرده بود اما نام اين اشخاص برده نشد.

پديده فساد اقتصادی در ايران

برخی کارشناسان معتقدند که فساد اقتصادی در ايران، از ساختار نظام اداری حاکم بر اين کشور ناشی می شود.

مقررات پيچيده و موانع گوناگون اداری که امور جاری تجارت را با مشکل روبرو کرده، سودهای کلانی نصيب کسانی که با برخورداری از روابط در درون دستگاه های اداری قادر به عبور از اين موانع باشند می کند.

ناظران اين را يک ضعف برای نظام سياسی جمهوری اسلامی می دانند که در آن برخی افراد نزديک به روحانيون حاکم در کشور که از آنها به عنوان "آقا زاده ها" نام برده می شود، اين امکان را دارند تا از قدرت سياسی برای بهره جويی اقتصادی استفاده کنند.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما