BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 16:51 - 27/04/2003
 
پرونده نظرسنجی و آغاز ماجرايی تازه

حسينعلی قاضيان و عباس عبدی (نفر اول و سوم از چپ) در در جلسه ای غيرعلنی از خود دفاع کردند
حسينعلی قاضيان و عباس عبدی (نفر اول و سوم از چپ) در در جلسه ای غيرعلنی از خود دفاع کردند
 
جمشيد برزگر

همزمان با پايان رسيدگی به آخرين بخش از پرونده معروف به نظرسنجی، اظهارات مقامات قضايی و انتشار بيانيه ای از سوی دادگستری استان تهران، نشان داد که اين پرونده جنجالی، در مناقشات جناحی درون حاکميت، همچنان گشوده مانده است.

حسينعلی قاضيان و عباس عبدی، متهمان رديف اول و دوم پرونده نظرسنجی که هر دو پس از اعلام رای دادگاه تجديد نظر، به 4 و نيم سال زندان محکوم شده اند، روز يکشنبه، 7 ارديبهشت، در آخرين جلسه رسيدگی به اتهامات بند "د" پرونده که امنيتی خوانده شده، از خود دفاع کردند.

   گفتگويی در همين زمينه با مسعود بهنود، روزنامه نگار و صاحبنظر در مسائل ايران


براساس گزارش های منتشر شده در جلسه غيرعلنی روز يکشنبه، وکلای مدافع متهمان و نماينده وزارت اطلاعات حضور نداشته اند و در عوض، نمايندگان رييس جمهوری و رييس مجلس به عنوان ناظر در جلسات حاضر بوده اند.

بند "د" پرونده نظرسنجی به مساله نگهداری غيرمجاز اسنادی که محرمانه خوانده شده اند و نحوه دستيابی متهمان به اين اسناد اختصاص دارد و قاضی پرونده، با استناد به امنيتی و محرمانه بودن آنها، جلسات دادگاه را به صورت غيرعلنی برگزار کرده است.

پرونده نظرسنجی که از اوايل مهر ماه سال گذشته شکل گرفت، بر شدت منازعات جناحی و سياسی در جمهوری اسلامی افزود و اين بيم را در جناح اصلاح طلب درون حاکميت برانگيخت که جناح محافظه کار با بهره گيری از اين پرونده، امکان احضار و بازداشت شماری از چهره های نزديک به محمد خاتمی، رييس جمهوری را بيابد.

محافظه کاران پيش از اين اعلام کرده بودند که اسناد محرمانه ای که در اختيار عباس عبدی وجود داشته از نهاد رياست جمهوری خارج شده و به اين ترتيب، پای عده ای از اعضای کابينه آقای خاتمی، از جمله عبدالله رمضان زاده را به اين پرونده گشودند.

اگرچه به رغم آنکه سعيد مرتضوی، قاضی پرونده نيز از احتمال احضار عبدالواحد موسوی لاری، وزير کشور به دادگاه سخن گفته بود و آقای رمضان زاده نيز در چند جلسه تحقيق حاضر شد، اما تا کنون فرد تازه ای در جريان رسيدگی به پرونده نظرسنجی احضار نشده است.

با اين همه، علی اصغر تشکری، نماينده مدعی العموم، روز يکشنبه با تاکيد بر اينکه بخشی از پرونده همچنان باز است، تصريح كرد اين بخش درباره افرادی است كه اسناد و مدارک محرمانه را به عباس عبدی داده اند.

به گفته وی، برخی از اين افراد احضار شده و برخی نيز هنوز احضار نشده اند و زمان رسيدگی به اتهامات آنان هنوز قابل پيش بينی نيست.

آقای تشکری، همچنين گفت که زمان صدور حکم عباس عبدی و حسين قاضيان هنوز مشخص نيست.

گزارشگران حقوق بشر و جنجال جديد

در اين ميان، انتشار اطلاعيه دادگستری استان تهران درباره اظهارات علی اکبر موسوی خوئينی، از نمايندگان پيگير مجلس در امور مربوط به زندانيان سياسی و مطبوعاتی، ابعاد تازه ای به پرونده نظرسنجی داده است.

بر اساس بيانيه دادگستری استان تهران، هيئت گزارشگران کميسيون حقوق بشر به اظهارات علی اكبر موسوی خوئينی درباره دو تن از متهمان پرونده نظرسنجی، مبنی بر بازداشت غير قانونی و نگهداری آنان در مكانی نامعلوم و اعمال شكنجه استناد کرده و پيش نويس قطعنامه ای را برای ايجاد فشار عليه جمهوری اسلامی تهيه کرده است
در اين بيانيه، اظهارات آقای موسوی خوئينی، سراسر کذب و مغاير منافع ملی خوانده شده و ضمن اعلام جرم عليه وی، هشدار داده شده که اگر نمايندگان مجلس اين سخنان را محکوم نکنند، دستگاه قضايی به وظيفه خود عمل خواهد کرد.

آقای موسوی تا کنون از حضور در دادگاه سرباز زده است، اما به نظر می رسد با انتشار بيانيه دادگستری استان تهران، در روزهای آينده موج تازه ای در مناقشات جناحی و فشار بر نمايندگان مجلس به راه خواهد افتاد.

بر اساس بيانيه دادگستری استان تهران، هيئت گزارشگران کميسيون حقوق بشر، پس از اتمام مأموريت خود در ايران، به اظهارات علی اكبر موسوی خوئينی، درباره دو تن از متهمان پرونده نظرسنجی، مبنی بر بازداشت غير قانونی و نگهداری آنان در مكانی نامعلوم و اعمال شكنجه استناد کرده و بر اين اساس، پيش نويس قطعنامه ای را برای ايجاد فشار عليه جمهوری اسلامی تهيه کرده است.

دادگستری استان تهران در بيانيه خود افزوده اين نماينده مجلس، با اظهارات کذب خود پيرامون وضعيت حسين قاضيان و بهروز گرانپايه، زمينه ساز تهيه پيش نويس و قطعنامه جهت فشار بين المللی عليه جمهوری اسلامی شده است، حال آنکه هر دو متهم بارها در دادگاه علنی، هرگونه بدرفتاری و اعمال فشار و شکنجه بر خود را کذب محض خوانده اند.

در اين بيانيه همچنين متن دو نامه که ادعا شده آقايان قاضی و گرنپايه آنها را نوشته اند، منتشر شده است.

براساس آنچه دادگستری استان تهران منتشر ساخته است هم حسين قاضيان و هم بهروز گرانپايه، پس از اطلاع از گفته های آقای موسوی خوئينی، اين اظهارات را تکذيب کرده اند و چنين سخنانی را به دليل انکه وجهه جمهوری اسلامی را در مجامع جهانی خدشه دار می سازد، محکوم کرده اند.

هيئت گزارشگران حقوق بشر، بهمن ماه سال گذشته، پس از 7 سال اجازه يافت به ايران سفر کند و از نزديک به بررسی وضعيت حقوق بشر در ايران بويژه در زمينه بازداشت های خود سرانه بپردازد.

اين گزارشگران که 12 روز در ايران به سر بردند، در طول اقامت خود از زندان هايی در تهران، شيراز و اصفهان بازديد کردند و با تعدادی از زندانيان سياسی و مقاماتی از قوه قضاييه، مجلس و کميسيون حقوق بشر اسلامی به گفت و گو پرداختند.

قرار است آنان بزودی، گزارش سفر خود را در قالب قطعنامه ای در کميسيون حقوق بشر سازمان ملل متحد ارايه کنند.

اما به نظر می رسد پيش نويس اين قطعنامه که برای محافظه کاران مسلط بر قوه قضاييه خوشايند نبوده، پيامدهای تازه ای به دنبال خواهد داشت و عرصه تازه ای را برای تشديد برخورد تندروهای اين جناح با اصلاح طلبان خواهد گشود.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما