BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 20:12 - 24/05/2003
 
نامه هشدار آميز به رهبر ايران

نمايندگان مجلس از نجواهای خيرخواهانه ای سخن می گويند که ره به جايی نبرده است
نمايندگان مجلس از نجواهای خيرخواهانه ای سخن می گويند که ره به جايی نبرده است
 
متن نامه ای که يکصد و بيست و هفت تن نماينده مجلس شورای اسلامی ايران به آيت الله خامنه ای رهبر اين کشور نوشته اند از سوی منابع رسمی منتشر شد.

برای خواندن متن کامل نامه اينجا را کليک کنيد

خبر ارسال اين نامه به رهبر در روزهای گذشته از طريق منابع غيررسمی منتشر شده بود و امضاکنندگان نامه اعضای جناح سياسی موسوم به اصلاح طلبند که انگيزه خود را از نوشتن چنين نامه ای، حساسيت شرايط، فرصت اندک و بزرگی خطری اعلام کرده اند که به گفته آنان، پيش روی کشور ايران است.

   گفتگو با احمد قابل، پژوهشگر علوم دينی و سياسی

خبرگزاری دانشجويان ايران گزارشی از متن نامه مزبور منتشر کرد اما پس از ساعتی از مراجعه کنندگان به سايت اينترنتی خود خواست از استفاده از اين گزارش و اخبار مربوط به آن خودداری کنند و سپس کليه گزارشهايی را که به اين نامه مربوط می شد از اين سايت حذف کرد.

چنين اقدامی از سوی برخی ديگر از سايتهای اينترنتی داخل ايران نيز صورت گرفت.

نويسندگان نامه شرايط کنونی ايران را با زمان اشغال ايران در جنگ جهانی دوم از سوی قوای متفقين در سال 1941 ميلادی و ايام پايانی جنگ ايران و عراق در سال 1988 ميلادی مقايسه کرده اند که در مورد اول، قدرتهای خارجی مستقيماً فرمانروای ايران را تغيير دادند و در مورد دوم، رهبر وقت ايران برخلاف ميل خود ناچار به پذيرش قطعنامه 598 شورای امنيت سازمان ملل متحد و پايان دادن به جنگ شد.

نمايندگانی که اين نامه را امضا کرده اند خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ابراز تأسف کرده اند که "نجواهای خيرخواهانه و پيشنهادهای آرام و مکتوم" آنها در سالهای گذشته ره به جايی نبرده است.


آيا بهتر نيست برای هميشه با صداقت و صراحت تکليف مردم را روشن کنيم و از اين همه دوگانگيها، شعاردادنها و افزودن صفت و قيد بر کلمات معناداری چون مردمسالاری و آزادی رهايی يابيم؟
نمايندگان مجلس خطاب به رهبر
در اين نامه شرايط داخلی و جايگاه بين المللی ايران پيش و پس از روی کار آمدن دولت محمد خاتمی مقايسه و به اقداماتی اشاره شده است که برای مقابله با برنامه های اصلاح طلبانه اين دولت در سالهای اخير انجام گرفته است.

نويسندگان نامه بدون اينکه به صورت روشن به افراد و جريانهايی اشاره کنند که دست به چنين مقابله ای زدند هدف آنان را نشان دادن بی اثری رأی و اراده ملت ايران دانسته اند.

اين 127 نماينده مجلس، غالب ملت ايران را ناراضی و نااميد، نخبگان را ساکت يا مهاجر و سرمايه های مادی را گريزان توصيف کرده و نوشته اند که با اين حال و روز برای اين کشور فرصت چندانی باقی نمانده، نيروهای خارجی از هر طرف آن را احاطه کرده اند و پيش روی آن دو راه بيشتر باقی نمانده که يکی استبداد و ديگری بازگشت به اصول قانون اساسی و تمکين صادقانه به قواعد دمکراتيک است.

از نگاه اين نمايندگان، استبداد در ايران به وابستگی و در نتيجه، فروپاشی يا استحاله ختم می شود.

آنها راه برطرف کردن تهديد خارجی عليه ايران را اطمينان بخشيدن به ملت در مورد مؤثر و منشأ تغيير بودن خواسته و رأی آنان اعلام کرده اند.

نويسندگان نامه از مسئولان خواسته اند صادقانه از مردم در قبال همه آنچه قصورها و سوءتدبيرها خوانده اند پوزش بخواهند.

در اين نامه به گفته آيت الله خمينی بنيانگذار جمهوری اسلامی ايران اشاره شده است که پس از پذيرش قطعنامه 598 شورای امنيت گفته بود: "جام زهر را نوشيدم" و خطاب به آيت الله خامنه ای گفته شده است: "اگر جام زهری بايد نوشيد قبل از آنکه کيان نظام و مهمتر از آن، استقلال و تماميت ارضی کشور در مخاطره قرار گيرد بايد نوشيده شود".


شکافهای سياسی و اجتماعی با تهديد خارجی و برنامه آشکار دولت ايالات متحده آمريکا برای تغيير نقشه ژئوپوليتيک منطقه همزمان شده است
نمايندگان مجلس خطاب به رهبر
شورای نگهبان، قوه قضاييه و صدا و سيما به عنوان سه تا از نهادهايی که دست اندرکارانشان مستقيماً از سوی رهبر تعيين می شوند آماج انتقادهای تند امضاکنندگان نامه قرار گرفته اند.

نمايندگان مجلس از شورای نگهبان به عنوان بزرگترين مانع فرا راه خود نام برده و گفته اند اگر تفسيرهايی که اين شورا از اصل مربوط به اختيارات رهبری در قانون اساسی ارائه می دهد در سال 58 و هنگام همه پرسی قانون اساسی ارائه می شد، نظام حاکم بر ايران سرنوشت ديگری پيدا می کرد.

در اين نامه، نمايندگان مجلس برای نخستين بار به صورت دسته جمعی و صريح از تمرکز اصلی قدرت در دست رهبر انتقاد کرده اند.

از قوه قضاييه نيز به عنوان نهادی ياد شده که برخی افراد فاقد صلاحيتهای لازم در آن، سپر کسانی شده اند که از آنان با عنوان برنامه ريزان ضداصلاحات يادشده است.

نويسندگان نامه همچنين با پذيرش اينکه مشکلات معيشتی و فساد اداری و مالی همچنان در کشور خود نمايی می کند مخالفان خود را متهم کرده اند که به بزرگنمايی اين مشکلات و تبليغات سياه عليه آنان می پردازند.

جناح موسوم به اصلاح طلب طی سالهايی که کنترل هردو قوه قانونگذاری و اجرايی را در کشور در دست دارد مورد انتقاد قرار داشته که در جهت رفع مشکلات معيشتی مردم اقدام نمی کند و فساد اداری از هنگامی که اصلاح طلبان مديريت نهادهای دولتی را در دست گرفته اند افزايش يافته است.

يکصد و بيست و هفت نماينده مجلس در نامه خود خطاب به رهبر ايران، تأييد و به اجرا در آمدن دو مصوبه خود را فرصت مناسبی برای آزمودن ادعاهای مسئولان در زمينه رعايت آزادی و مردمسالاری دانسته اند.

اين دو مصوبه که هر دو با مخالفت شورای نگهبان مواجه شده، راه را برای انتخابات آزاد در ايران فراهم می آورند و به افزايش اختيارات رئيس جمهور می انجامند.

نامه اين نمايندگان در پايان به طرحی می پردازد که مخالفان حکومت ايران در داخل و خارج اين کشور مطرح کرده و خواهان برگزاری همه پرسی در مورد تعيين نوع حکومت ايران از مردم شده اند.

نويسندگان نامه از اين طرح با عنوان ترفند ياد کرده و ضمن اعلام مخالفت با آن بهترين راه برای مقابله با چنين طرحهايی را آشتی حکومت با مردم و تمکين به روند مردمسالاری واقعی دانسته اند.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما